صمدعلی نوشت: روایت رئیسی از دوگانگی مقاومت و تحریم

logo 5 خبر عجیب

روزنامه شفقنا حمدلی در مطلبی با عنوان «داستان رئیسی از مقاومت دوگانه و تحریم» به این شرح می پردازد:

دولت سیدابراهیم رئیسی همچنان در مرحله انکار مشکلات و اعتراضات مردم است. رئیسی در این مدت توجه جدی به اعتراضات گسترده مردم نشان نداد. وی در عین حال تلاش می کند بگوید این وضعیت امروز ایران نتیجه اراده و تصمیم مردم است و این مردم هستند که می خواهند دولت به این وضعیت ادامه دهد. در کنار او سایر اعضای کابینه نیز افکار عمومی را برای انکار واقعیت های امروز ایران تحت فشار قرار می دهند. رسما می گویند هرکس بخواهد از وضعیت فعلی کشور تعریف کند دروغ گفته و تهمت زده است.
سیدابراهیم رئیسی رئیس جمهور در سفر به استان همدان بار دیگر به مردم وعده داد؛ وعده ای که هیچ برنامه و پشتوانه مشخصی برای آن ندارد. وی در مجلس مردمی کبودرآهنگ در بخشی از سخنان خود به دغدغه کار و اشتغال جوانان تحصیلکرده پرداخت و گفت: کار محدود به امور اداری نیست، فقط پشت میز نشستن در یک سازمان و اداره نیست. بهترین کار توسط پرورش دهندگان و صنعتگران و غیره انجام می شود. این فقط بخشی از کار اداری است، همه اداری نیست. این دغدغه شما در رابطه با موضوع اشتغال درست است و در دستور کار دولت قرار دارد، اشتغال زایی به ویژه اشتغال روستایی در این مناطق به خوبی و به زودی فعال شود. در این سفر اعتباراتی در نظر گرفتیم تا بخشی از معضل بیکاری کاهش یابد و به اشتغال تبدیل شود.
رئیسی مشخص نکرد که چگونه مشکل اشتغال در این حوزه کاهش می یابد و عده ای تنها به دلیل سفر به استان مشغول به کار می شوند. اما بخش دیگری از سخنان وی به انکار واقعیت ها اختصاص داشت.
رئیسی گفت: سرمایه بزرگ منطقه، دلبستگی به ارزش های انقلاب و شهادت است. شهر شما یکی از مناطق برجسته کشور است و رهبر انقلاب به من توصیه کردند که مراقب هویت خود باشید. دشمن به دنبال این است که مردم را از هویت انقلاب دور کند. دشمن می داند که مردم ریسک می کنند و این دشمن را ناامید و نیروهای انقلابی را امیدوار می کند. در دنیا جنگ اراده است، ملت ما تصمیم گرفته است راه شهدا را ادامه دهیم و راه را هموار کنیم و مانع هیچ تحریمی نشویم.
رئیسی رسما خود را جای مردم گذاشت و اعلام کرد: باید با شعار «ما می توانیم» کارها را جلو ببریم. این موضوع به معنای شکست دشمنان انقلاب است تا مردم رسماً اعلام کنند که با مقاومت می توان تحریم را خنثی کرد. بنابراین وظیفه خود می دانیم که مقابله با مستبدین و نظام استبدادی را در دستور کار قرار دهیم و از مواضع جمهوری اسلامی عقب نشینی نکنیم.
این ادبیات رئیسی در کنار سایر همکارانش نشان می دهد که دولت وی در شرایط سخت اقتصادی قصد چندانی به صدای اعتراض مردم ندارد. سید محمد حسینی معاون پارلمانی رئیس جمهور در همایش روز خبرنگار تاکید کرد: دشمنان به دنبال ایجاد یأس در بین مردم و تحت الشعاع قرار دادن دستاوردها و اقدامات مهم دولت مردم هستند که متاسفانه برخی در داخل با آن موافق هستند. تبلیغات منفی پخش می کنند و نقاط ضعف جزئی را برجسته می کنند.
حسینی با بیان اینکه دولت از انتقادات و پیشنهادات منصفانه و سازنده استقبال می کند، از خبرنگاران و اصحاب رسانه خواست نقاط ضعف، دستاوردها و موفقیت های بزرگ دولت را مطرح کنند تا دشمنان نتوانند از آنها سوء استفاده کنند.
نماینده مجلس ریاست جمهوری با اشاره به اقدامات دولت مردمی در حوزه سیاست خارجی گفت: در گذشته عده ای ادعا می کردند که فقط آنها زبان دنیا را می فهمند و می توانند مذاکره کنند، اما همه دیدند که شرایط به این شکل شد. به طوری که حتی وزیر نفت دولت قبل را هم خطاب می کردند که او را ژنرال خطاب می کردند، او صراحتاً اعلام می کرد که نمی توانم نفت بفروشم و حتی اگر نفت بفروشم نمی توانم این پول را وارد کشور کنم. راه حل مشکل پذیرش FATF و پرهیز از افراط و تفریط و شرایط مشابه در زمینه واردات واکسن. چنین ادعاهایی در حالی وجود دارد که در ماه های اخیر درآمد حاصل از فروش نفت و مشتقات آن 6 برابر شده است، بنابراین مشخص است که با اراده جدی می توان بر مشکلات فائق آمد.
معاون رئیس جمهور گفت: متاسفانه عده ای موضوعات فرعی و فرعی را سرلوحه اول و اصلی اخبار قرار می دهند تا مردم از دستاوردهای دولت مطلع نشوند. وی تصریح کرد: متاسفانه در دوره گذشته بسیاری از پروژه های عمرانی حتی با پیشرفت بیش از 90 درصد رها شده است اما امروز دولت مردمی به دنبال تکمیل و بهره برداری از پروژه های نیمه تمام در سراسر کشور در قالب استانی است. سفرها.”
در حالی که دولت تلاش می کند بگوید در مسیر پیشرفت است، در ماه های اخیر بسیاری از نمایندگان شورای اسلامی رسما از تریبون شورای اسلامی اعلام کردند که مردم تحت شدیدترین فشار اقتصادی هستند. نمایندگان مجلس تصمیمات دولت و سوء مدیریت دولت ریاست جمهوری را مهم ترین دلیل مشکلات معیشتی مردم می دانند. با این حال رئیسی همچنان در تمام صحبت های خود به مردم وعده روزهای بهتر را می دهد و تاکید می کند که دولتش تاکنون موفقیت های زیادی کسب کرده است.

  دکتر محمدحسن انتصاری، دانشیار دانشگاه اصفهان: به طور قطع ریاضت بر قدرت خرید مردم تاثیر منفی دارد/ دولت برای رفع نیازهای اولیه نیاز به هماهنگی با متخصصان تغذیه دارد.

اخبار قبلیتصادف وحشتناک در عراق ۱۲ کشته برجای گذاشت
خبر بعدیهزینه 17 میلیارد دلاری دوزیستان و خزندگان برای اقتصاد جهانی

دیدگاهتان را بنویسید