سخنگوی هیئت خادم الرضا: عاشورا مجموعه علم و تعهد است

IMG 20220730 WA0025 خبر عجیب

شفنا- وی با تاکید بر اینکه واقعه عاشورا مجموعه ای از معرفت و تعهد است، گفت: پذیرش متعهدانه امام حسین (علیه السلام) متضمن واجباتی است که بخشی از آن حلقه های عزاداری است.

به گزارش شفقنا، حجت الاسلام والمسلمین هادی الیاسی از اساتید حوزه علمیه قم در شب اول محرم الحرام و در جمع عزاداران حسینی در هیئت هادیم الرضا (علیه السلام) برگزار شد. از قم که در ورزشگاه شهید حیدریان برگزار شد، به انواع مواجهه مردم با حق و حقیقت پرداخت و گفت: مردم قبل از پذیرش قانون به چهار دسته تقسیم می شوند. برخی از روی نادانی حقیقت را انکار می کنند.

و افزود: بسیاری از افراد منکر حقیقت نمی دانند چه اتفاقی افتاده است. پس از واقعه عاشورا، پیرمرد شامی نزد امام سجاد علیه السلام آمد و گفت: خدا را شکر که قوم شما کشته شدند. امام سجاد علیه السلام جوابهای معتبری مانند آیه تطهیر به او داد و پس از شنیدن آن عمامه خود را بر زمین انداخت و یزید را لعن کرد.

استاد حوزه علمیه قم انکار حق از سوی گروه دوم را عمدی می داند و می گوید: زمانی که حضرت ابراهیم(ع) بت ها را نابود کرد و تیشه را به دست بت بزرگ گذاشت، مردمی که حق را تکذیب کردند، با اینکه می دانستند سنگ نمی تواند چگونه از خود محافظت کند، چگونه از مردم محافظت کند، اما باز هم حقیقت را نپذیرفتند.

وی انکار حق را آغاز ظلم می داند و تصریح می کند: در داستان شمر بن ذی الجوشن آمده است که وقتی امام حسین (علیه السلام) را می کشت، پیامبر فرمود: آیا مرا می شناسی؟ شمر پاسخ داد: بلی، سپس شجره نامه خود را برشمرده است. امام حسین (ع) فرمود: حالا که مرا خوب می‌شناسی، چرا قصد کشتن من را داشتی؟ ملعون پاسخ داد: اگر تو را نکشم ثواب یزید را چه کسی می گیرد؟! شمر در انکار عمدی بود.

  ریتم "هواپیما آرام" ریتم زندگی است

الیاسی با اشاره به دسته سوم افراد در پذیرش قانون، افزود: عده ای قانون را قبول دارند اما این پذیرش متعهد نیست; در جوامع سکولار امروزی، مردم می گویند خدا را قبول دارند، پیامبران را قبول دارند، اما از تعالیم آنها پیروی نمی کنند. هم گناه می کنند و هم به عبادتگاه می روند و از خدا راز و نیاز می کنند.

وی بیان کرد: پذیرش عمل گروه چهارم افراد در مقابل حق انجام شده است; انسان باید حق را بپذیرد و به آن پایبند باشد و این بهترین راه مقابله با حق است.

استاد حوزه گفت: وقتی مسلم بن عقیل اول صبح برخاست، چهار هزار نفر گرد او جمع شدند و با او بیعت کردند. اما همین که هوا تاریک شد، اطرافش خالی شد. مردم کوفه حق را پذیرفتند اما بر آن ثابت قدم و متعهد نبودند.

وی گفت: ابن زیاد با ترفندهایی مانند بد جلوه دادن چهره حضرت مسلم، ترساندن مردم از جنگ، نشان دادن قیام گرانبها امام حسین (ع) این عدم نامزدی را ایجاد کرد.

الیاسی با تاکید بر اینکه واقعه عاشورا مجموعه ای از معرفت و تعهد است، گفت: ما به امام حسین (ع) ایمان داریم که به اینجا و به این اجتماع آمده ایم. ما نسبت به امام حسین (ع) تعهد داریم که این مراسم را برگزار کند.

گفت: باید بدانیم که نسبت به امام زمان(عج) هم تکلیف داریم. پذیرش متعهدانه امام حسین (علیه السلام) وظایفی دارد که در شب های بعد به آن خواهیم پرداخت.

این کارشناس مذهبی در پایان خاطرنشان کرد: بخشی از وظایف ما در ماه محرم همین عزاداری هاست. در این دهه اول محرم از شادی ها، شوخی هایمان کم می کنیم، لباس سیاه می پوشیم و پرچم امام حسین (ع) را بر درب خانه هایمان نصب می کنیم. آرزو می کنیم در این ماه همانند امام زمان (عج) برای سلف آن بزرگوار عزاداری کنیم.

  با افراد بالای 40 سال تماس بگیرید تا نوبت سوم واکسن کراون را دریافت کنند

دیدگاهتان را بنویسید