ستاره صبح نوشت: علی صالح آبادی: باران موسمی فرصت طلایی یا تهدید ویرانگر؟

exavation 2 17 500x333 1 خبر عجیب

شفقنا- علی صالح آبادی – مدیرمسئول روزنامه ستاره صبح در مطلبی با عنوان باران موسمی فرصت طلایی می بارد یا تهدید ویرانگر؟ به شرح زیر داده می شود:
تجربه نشان می دهد که مردم بدون نور و برق می توانند زندگی کنند، اما هرگز بدون آب نمی توانند زندگی کنند. به همین دلیل است که آب را مایه حیات انسان می نامند. اگرچه ایران کشوری نیمه خشک و کم بارش محسوب می شود، اما کارشناسان بر این باورند که کشور ما آنقدر که تصور می شود کم آب نیست. نتایج مطالعات 17 ساله محقق ایرانی از دانشگاه اشتوتگارت نشان می دهد که در این مدت کشور 211 میلیارد متر مکعب آب از دست داده و به گفته وی، «عدم مدیریت منابع آبی» در راس آن قرار دارد. همه عوامل موثر بر این حادثه . همچنین بر اساس اسناد ارائه شده توسط شرکت آبفای کشور در سال 2019 میزان هدررفت آب در کشور در قالب آمارهای آب غیر درآمدی نزدیک به 5 برابر کشور توسعه یافته آلمان است در حالی که میانگین سالیانه بارندگی در آلمان 3 برابر بیشتر از میانگین است. میزان بارندگی در ایران محاسبه می شود.
آلمان با 80 میلیون نفر جمعیت حدود 350 میلیارد متر مکعب آب در سال دارد. این در حالی است که به گفته کارشناسان، ایران سالانه حدود 300 تا 400 میلیارد متر مکعب آب جذب می کند. این بدان معناست که فلات قاره ایران در سال آب معادل آلمان دارد. سوال اینجاست که در این شرایط چرا آلمان سرسبز و پر آب است در حالی که ایران خشک و کم آب است؟ پاسخ این است که در آلمان، به دلیل پوشش گیاهی فراوان، هنگام بارندگی، جذب زمین می شود. اما در ایران به دلیل کمبود پوشش گیاهی و عدم مدیریت منابع آبی، هنگام بارندگی، آب به دلیل کمبود پوشش گیاهی جذب زمین نمی شود، بلکه با گل مخلوط می شود و به شدت مخرب می شود.
سرانه مصرف آب در ایران 250 لیتر در روز و در دنیا 150 لیتر در روز است. ایران از سال 2005 وارد بحران آب شد. متأسفانه، کشور در حال حاضر با یک خشکسالی «خودساخته» مواجه است. ساخت و ساز در حاشیه رودخانه ها، ویلا در جنگل، تبدیل باغ به ساختمان، تبدیل مزارع کشاورزی به ساختمان مانند ساخت مسکن مهر، تخریب پارک ها در قلب پایتخت، نبود کمربند سبز در اطراف شهرها. از جمله عواملی هستند که باعث وقوع سیل، تخریب و خسارات جانی و مالی می شوند.
بر اساس اعلام مرکز تحقیقات اتاق ایران، بیش از 88 درصد از خاک کشور در معرض بیابانزایی است. این در حالی است که تشکیل هر اینچ خاک ایران 700 تا 1000 سال طول می کشد.
کمربند سبز به عنوان یک اکوسیستم پایدار برای حداقل 40 سال، علاوه بر جذب هوا و آلودگی صوتی، خاک سطحی را حفظ کرده و از فرسایش خاک جلوگیری می کند. به عبارت دیگر کمربند سبز از یک سو از گسترش شهرها جلوگیری می کند و از سوی دیگر علاوه بر پمپاژ اکسیژن به «ریه» شهرها و مردم، از حوادثی مانند سیل نیز جلوگیری می کند. قبل از انقلاب قرار بود در اطراف تهران کمربند سبز ایجاد شود و جنگل های چیتگر و لویزان حاصل این طرح بود که متأسفانه نه تنها طرح کمربند سبز تکمیل نشد، بلکه بخش هایی از جنگل های چیتگر لویزان نیز به پایان رسید. ، و غیره. قرار بود در برنامه ششم توسعه کشور 10 میلیون هکتار درخت کاشته شود. در این زمینه مسئولان باید پاسخ دهند که چند درخت کاشته اند؟
از سوی دیگر کشور عراق در احیای «دریاچه خورالعظیم» با ایران همکاری نکرد و حتی در اطفای حریق نیز همکاری نکرد.
همچنین ترکیه با سدسازی رودخانه‌های دجله، فرات و ارس، به گفته وزیر نیرو، 160 میلیارد مترمکعب آب از سرشاخه‌های این سه رودخانه را جذب و خارج می‌کند و گریه و زاری وجود نخواهد داشت. ناسا اخیرا گزارشی را منتشر کرده و پیش بینی کرده است که بارش های شدید و سیلاب از 5 تا 10 مرداد ماه بخش بزرگی از ایران را فرا خواهد گرفت. این پیش بینی محقق شد و در روزهای اخیر تعدادی از هموطنانمان کشته یا مفقود شده اند و خسارات مالی زیادی نیز وارد شده است.
نگارنده بر این باور است که باران و سیل می تواند برای کشوری مانند ایران تشنه «فرصت طلایی» باشد، مشروط بر اینکه مسیر سیلاب های احتمالی از قبل پیش بینی شده باشد و پروژه های زهکشی در این مسیرها مهیا شود. همچنین آب سیلاب باید به گودال‌های بزرگ هدایت شود تا بتوان از آب این گودال‌های بزرگ استفاده کرد و سطح آب زیرزمینی در اثر برخورد آب بالا رفت. مهمتر از آن، سیلاب ها را می توان به تالاب هایی مانند تالاب گاوخونی که به گفته مسئولان 98 درصد خشک است و دریاچه ها و پشت سدها هدایت کرد. در صورت وقوع چنین حوادثی، بارندگی های شدید و جاری شدن سیل را می توان به عنوان یک فرصت تلقی کرد تا تهدید. متأسفانه خسارات ناشی از سیل به خودی خود وارد می شود نه طبیعی.

  گزارش های گزارشگران از فساد باید صادقانه، دقیق، تحقیقی و دقیق باشد

اخبار قبلیعکس ها: دیدار آیت علوی بروجردی و کریمی جهرمی

دیدگاهتان را بنویسید