دکتر سیروس فخری: سیل قابل پیش بینی است/ طبیعت را نباید دستکاری کرد/ چرا در شهرسازی به نقش «عوامل طبیعی» توجه نمی شود؟

09876y5t خبر عجیب

زندگی شکنا- دکتر سیروس فخری، استاد ژئومورفولوژی دانشگاه درباره پیش بینی وقوع سیل در برخی استان های ایران می گوید: این مشکلات یک مشکل طبیعی نیست، طبیعت رفتار عادی خود را دارد، مشکل مدیریت ماست. مشکل مدیریت شهری ضعیف است. مشکل ساخت و سازهایی است که نباید انجام می شد. حریم خصوصی باید حفظ می شد، در غیر این صورت ممکن است موسمی را تشخیص ندهد؟ امروز برای شش ماه و یک سال تخمین و پیش بینی داریم و با بررسی روزانه این دقت به بالای 90 درصد می رسد.

متن گفتگوی خبرنگار شفقنا زندگی با دکتر فخری را بخوانید:

WhatsApp Image 2022 04 10 at 2.11.35 AM 681x511 1 خبر عجیب

_ آیا می توان از تلفات و خسارات ناشی از سیل اخیر جلوگیری کرد؟

ما همیشه باید به دنبال پیشگیری باشیم نه اقدام

طبیعت را نباید دستکاری کرد

بله، قابل پیش بینی نیست! آیا آب و هوای ما تغییر کرده است؟! این نتیجه زمانی است که شما طبیعت را دستکاری می کنید. فردوسی هزار سال پیش گفته است: آدمی که یک روز بگذراند، عاقل را جای خواب نمی کند، فردوسی اینجا درس می دهد. در محل امامزاده داود یک کانال و یک کانال آبی است که یک روز آب دارد و این آب برمی‌گردد و یک دوره بازگشت دارد، اما امروز تمام این مسیر ساخته شده و مجرای این کانال مسدود شده است. خوبی باران های سیل آسا این است که شدید اما کوتاه هستند. میزان بارندگی ما 250 میلی متر است، اما شدت بارش وجود دارد. 20 میلی متر بیشتر یا 20 میلی متر کمتر. ما قبلا خشکسالی داشتیم و امروز هم ادامه دارد. کشور ما مدیریت بحران دارد و این شرایط هم چرخه ای دارد که پیشگیری قدم اول است، همیشه باید به دنبال پیشگیری باشیم نه اقدام. پیشگیری گامی قبل از اقدام است. پیشگیری یعنی حداقل ساخت و ساز اطراف امامزاده داوود. شهردار دستور داده است که در اطراف این مکان گردشگاهی ساخته شود و به طور مستمر این منطقه را بهسازی کرده اند. باورها جای خود را دارند، اما این ظالمانه بود! چه کسی پاسخگوی جان باختگان چهل نفر خواهد بود؟ آن آب کدر و کدر بود و نمی توانستی غواص بفرستی، چیزی نمی دیدی. حالا باید منتظر بمانیم تا اجساد پیدا شوند، اما این درست نبود و همه چیز حاکی از سوء مدیریت است. در حالی که این کانال در حال پر شدن و به خطر انداختن جان مردم است و یا در مورد لایروبی رودخانه باید گفت که اگر لایروبی نکنید رودخانه پر شده و با بارندگی بالا می آید. ما باید این موارد را رعایت کنیم. اگر رعایت کنیم، چنین حوادثی رخ نمی دهد یا اگر انجام شود، این همه تلفات وارد نمی کند. بنابراین طبیعت را نباید دستکاری کرد. اگر طبیعت را دستکاری کنیم دچار مشکل می شویم.

_ جمعیت افزوده شده و ساخت و ساز این مناطق کجا باید اسکان داده شود؟

شاخص های ژئوپلیتیکی باید در نظر گرفته شود

شهری نباید در شیب بیش از ده درجه ساخته شود

  دستور رئیس جمهور به وزیر کشور برای رسیدگی به پرونده مهسا امینی

ما در شهرسازی جای داریم. نشانگرهای مکان صحیح هستند. شاخص های ژئوپلیتیکی باید در نظر گرفته شود. شاخص های اقلیمی باید در نظر گرفته شود. این سوالات جدید نیست، وقتی می خواهید در شهرها توسعه پیدا کنید، باید بر اساس این شاخص های طبیعی عمل کنید. ما در مناطق کوهستانی شهرهایی روی تپه داریم و در دره ها شهرهایی داریم. اگر این شاخص های اقلیمی در نظر گرفته شود، هیچ اتفاقی نمی افتد. مثلاً شهری نباید در شیب بیش از ده درجه ساخته شود. در صورت ساخت، بارندگی این خانه را به خطر می اندازد. این خانه در حال فروپاشی است. بستر هر رودخانه ای اولویت دارد، اگر اولویت را رعایت کنیم مشکلی پیش نمی آید.

مثلاً در استرالیا جو آبی ندارند و آب به کانال های زیرزمینی می رود و وارد چرخه می شود، یعنی آب را رها نمی کنند. فاضلاب یا فاضلاب وارد چرخه می شود و برق تولید می کند و به منطقه سبز منتقل می شود. آبی که نباید هدر رود. در چند روز گذشته نزدیک به 100 میلیون مترمکعب آب روان در سیستان و بلوچستان داشتیم. این جریان دور از دسترس است. خاک آنجا مارن است یعنی خاک رس و خاک طوری است که آب در آن نفوذ نمی کند و همه چیز جاری می شود. آدم باید به فکر آب در این منطقه باشد چون می داند نوع زمین چیست. باید آب را به صورت مصنوعی انتقال دهند تا وارد زمین شود یا سدی بسازند و آب را ذخیره کنند و در کشاورزی از آن استفاده کنند. متأسفانه شرایط و ضوابط ما روشن است و تغییر نخواهد کرد. به جداول تاثیرگذار بر آب و هوای ایران و میزان بارش باران های موسمی توجه کنید. فشار کم سودان از جنوب غربی می آید. بادهای موسمی از جنوب شرقی می آیند. توده های پرفشار از سیبری به شمال شرقی کشور می آیند و توده مدیترانه ای از غرب می آید. اینها مشکلات جدیدی نیستند و همیشه وجود داشته اند. توده موسمی با فصول گرم سال مرتبط است. حتی می توان گفت این توده موسمی که به ایران رسیده در هند، پاکستان و غیره رطوبت خود را از دست داده است. و کمتر قدرتمندتر و ضعیف تر به ایران رسیده است. اگر قوی تر بود فقیر بودیم!

ما مشکل مدیریتی داریم

ما مشکل مدیریتی داریم. سازمان مدیریت بحران امروز کجاست؟! مدیرعامل سازمان مدیریت بحران دیده نشد! چون ساختار ما ایراد دارد. برخی مسئولان در منطقه حاضر می شوند و عکس می گیرند و این مایه شرمساری است! ما هیچ برنامه ای برای طبیعت نداریم. این شهر در حال توسعه است و در محوطه دانشگاه ها و جاده ها قرار دارد. در حالی که رودخانه ها به معنی زلزله هستند! همسرم استاد ادبیات است. یک بار به من گفت: «می دانی رودان یعنی چه؟» گفتم نه! شاگردانم را می بردم تا چین های متعدد زمین را به آنها نشان دهم. چین ها نشان می دهد که زمین در آنجا فعال است و دائماً در حال حرکت است. در جاده آبعلی، نرسیده به پیست اسکی، ریزش دیوار همچنان ادامه دارد. این ریزش به دلیل لرزش مداوم زمین در این منطقه است. اما امروز در این منطقه برج های 20 طبقه ساخته اند! این سازه ها از ابتدا اشتباه بودند و نباید در آنجا قرار می گرفتند. آیا زمین شناسی در این مجموعه ها حضور نداشت؟ همه این اساتید دانشگاه گفتند نه، اما کار خودشان را کردند.

  توزیع ملی 100 هزار تن برنج وارداتی

پیش بینی موضوع ساده ای است و می توان هشدار داد

مشکل قابل پیش بینی است و نبود برنامه، آمادگی و ساختار کافی مشکل ماست

پیش‌بینی امری آسان است و می‌توانست پیش‌بینی شود. تصاویر ماهواره ای به ما نشان می دهد که در این توده ها چقدر آب وجود دارد و ابرهای متحرک چقدر باران ایجاد می کنند؟ این باران ها باران است و معلوم است که تمام می شود. اینها همه فرمول های کاری هستند. مشکل قابل پیش بینی است و بی برنامه بودن، نبود آموزش کافی و نبود ساختار کافی مشکل ماست. ساختار مدیریت بحران در کشور ما اخیرا شکل گرفته و در عین حال ساختاری نامناسب است. سازمان مدیریت بحران باید تجهیزات و پشتیبانی داشته باشد و برنامه داشته باشد. آموزش، تحقیق و کنترل بالا از جمله عناصر ضروری است. رئیس این سازمان کیست؟ آیا رئیس جمهور است؟ بلافاصله می گوییم رئیس ستاد کل نیروهای مسلح هم جزو مدیریت بحران است. نفر چهارم وزارت کشور است و رئیس کابینه با رئیس جمهور برابری می کند، چطور می تواند در جلسه این فرد شرکت کند؟! خنده داره این یارو ازش دستور میگیره؟! فرمانده سپاه از رئیس ستاد برای مدیریت بحران دستور می گیرد؟! نمی شود و این تاپیک به هم ریخته است و مردم می پرسند که می دانند یا نه و از کجا آمده اند؟!

با توجه به اینکه ایران در منطقه خشک زمین قرار دارد، آیا بارندگی و سیل ادامه خواهد داشت؟

برنامه های ما بیشتر تقابلی است

سیل در تهران بزرگراه ها را به رودخانه تبدیل کرد

کمربند خشک به همین معنی است و بارندگی ها در مناطق خشک یکسان است. وقتی می گویند میانگین بارندگی در یکی از مناطق جنوبی 50 میلی متر است، ممکن است 5 سال است که در آن منطقه باران نباریده باشد و میزان بارندگی در یک روز بسیار زیاد باشد. این قابل پیش بینی نیست. اما آیا اکنون مشخص است که رژیم اقلیمی بارندگی در مناطق خشک چگونه است؟ هرکی دو واحد آب و هوای پایه رو خونده میدونه موضوع چیه؟! سازمان هواشناسی ما در سامانه جهانی قرار دارد و هر روز گزارش های ایران وارد سامانه جهانی می شود. می توانیم آب و هوای مناطق ایران را مانند آب و هوای مناطق مختلف جهان جستجو کنیم. مهندسی پیشرفت زیادی داشته است اما هیچ راهی برای جلوگیری از این وضعیت وجود ندارد و برنامه های ما بیشتر برای مقابله با آن است. پیشگیری ما باید قوی باشد اما تهران فاضلاب ندارد. مقداری از این باران باید نفوذ کند، اما چگونه و کجا؟! همه جای این شهر را بتن و آسفالت ریختیم! حتی در پارک‌هایمان هم آسفالت می‌کنیم و نفوذپذیری کاهش می‌یابد و در نتیجه به تخریب زمین کمک می‌کند. اگر بارندگی ادامه پیدا کند، بزرگراه های ما تبدیل به رودخانه می شوند و چون شیب تهران از شمال به جنوب است، نتیجه وحشتناک خواهد بود. وقتی در این نواحی آبهای روان در شیب جنوب باشد تا شاه عبدالعظیم می رود و آسفالت می شود و هر چه پایین تر می رویم دانه بندی و نفوذپذیری کمتر می شود. ما همه این مشکلات را می دانیم و باید در برنامه ها لحاظ شود. گنجاندن عوامل طبیعی در برنامه ریزی یکی از دروس دانشگاهی است که تدریس می کنم. این موضوع پیچیده ای نیست و اتفاقاً برخی از کارمندان شهرداری برای دوره های ارشد ثبت نام می کنند، اما سر کلاس نمی آیند، نمره نمی گیرند و قبول نمی کنند. هر کاری که انجام می دهید دارای طرح و نقشه است، اما در کشور ما به برنامه ریزی و طراحی مناسب توجه نمی شود.

  دختر ایلان ماسک خواستار تغییر نام خانوادگی و قطع رابطه با پدرش شد

طبیعت رفتار عادی خود را دارد، مشکل مدیریت ماست

ایران نه از ظرفیت انرژی خورشیدی خود استفاده می کند و نه آب جاری را کنترل می کند

امامزاده داود یک سطح و یک سطح است. ویلا خانه است و اگر بلندش کنی ده خانه می شود. هنگام بارندگی، آب روی سطح و در یک مکان متمرکز می شود. وقتی آب غلیظ می شود، رودخانه ناگهان بالا می آید و این وضعیت مخرب است. در چنین شرایطی می بینیم که بستر رودخانه تمیز نمی شود و تنه وجود دارد و شخصی در آنجا بسترسازی کرده یا حاشیه رودخانه را به پارکینگ تبدیل کرده و اصولی رعایت نمی شود. فرهنگ ما مشکل دارد. این مشکلات مشکل طبیعت نیست، طبیعت رفتار عادی خودش را دارد، مشکل مدیریت ماست. مشکل مدیریت شهری ضعیف است. مشکل ساخت و سازهایی است که نباید انجام می شد. حریم خصوصی باید حفظ می شد، در غیر این صورت ممکن است موسمی را تشخیص ندهد؟ امروز برای شش ماه و یک سال تخمین و پیش بینی داریم و با بررسی روزانه این دقت به بالای 90 درصد می رسد. سیستم فاضلاب توکیو در ژاپن می تواند یک الگو باشد. یا سیستم فاضلاب هلند که ارتفاعش از ضلع شمالی ما کمتر است اما رودخانه ها را به سطح زمین رسانده است. این کشور پس از آمریکا دومین تولید کننده غذا در جهان است. و اگر در شرایط این مملکت بودیم غرق می شدیم و سیلاب ها ما را می بردند. این کشور تقریباً به وسعت استان مازندران ماست و صادرکننده عمده مواد غذایی است. ایران نه از ظرفیت انرژی خورشیدی خود استفاده می کند و نه آب جاری را کنترل می کند.

دیدگاهتان را بنویسید