دولت باید مستقیم به مردم کمک کند/ شرط حذف ارز دولتی فروش کالاهای اساسی به قیمت 1400 شهریور بود.

یکی از اعضای کمیسیون صنعتی شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری موج، درباره صحت مصوبه حذف ارز ترجیحی گفت: ارز ترجیحی از سوی مجلس به شرطی در اختیار دولت قرار گرفت. . به دولت گفتیم اگر می خواهید ارز ترجیحی را حذف کنید، قیمت کالاهای اساسی باید دقیقاً با قیمت های شهریور 1400 برابری کند، اما اثر روانی حذف ارز این امکان را فراهم نکرد.

لطف الله سیاهکلی ادامه داد: ارز ترجیحی مزایا و معایبی داشت. مزایای او در این بود محصولات ضروری با قیمت بهتری به دست مردم می رسید اما با توجه به بودجه ای که دولت برای ارز ترجیحی و یارانه ای که در کالاهای اساسی قرار می گرفت، چیزی به مردم داده نشد.

این نماینده مجلس علت این مشکل را فساد و رانت ارز ترجیحی می داند و معتقد است که افراد زیادی این ارز را گرفته اند و اصلا معلوم نیست برای چه چیزی خرج می کنند. اگر این ارز حذف نمی شد، گروه های خاصی سود می کردند. سودی که یک نفر از رانت ارز به دست می آورد از همه مردم ایران بیشتر است به گونه ای که یک نفر از 1 تا 500 میلیارد ارز ترجیحی می گیرد.

به گفته این مسئول، از ابتدای انقلاب هر سال رانت و فساد این ارز افزایش یافته و سوء استفاده ها نیز افزایش یافته و دولت ها در کنترل آن ناکام مانده اند. فساد ارز ترجیحی بسیار زیاد است.

سیاهکلی تصریح کرد: نکته بعدی این است که وقتی ارز در کشور دوگانه می شود، فساد و رانت در آن ایجاد می شود و کسانی که توان مالی دارند و اطلاعات دارند از این رانت سود بیشتری می برند و آنهایی که نمی توانند از این سود نمی برند. واحد پول.

  بستری شدن 14 بیمار جدید مبتلا به بیماری عروق کرونر قلب در اردبیل

ارز دو نرخی یا چند نرخی فساد است

عضوکمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه همه اقتصاددانان دنیا معتقدند نظام دو یا چند تعرفه فساد به همراه دارد و در نتیجه بیشترین آسیب را به مردم وارد می کند، ادامه داد: حذف ارز ترجیحی با نگاه. عدم تغییر قیمت ها و کمک به مردم در این راه در دستور کار دولت قرار گرفت و از آن مهمتر اینکه بسیاری از مردم از طریق ارز 4200 تومانی درآمدهای کلانی داشتند و دولت قبل نتوانست جلوی این قاچاق و فساد را بگیرد. .

این نماینده مجلس یازدهم ادامه داد: دولت تلاش می کند و امیدواریم بتواند این موضوع را حل کند زیرا اصل این اقدام درست بوده است اما باید به مردم نیز توجه شود تا مردم از این اصلاحات آتش نگیرند. از زندگی آنها فساد و رانت ارز ترجیحی به حدی بود که آمار دقیقی در دست نیست. وقتی حدود 13 میلیارد دلار برای این موضوع کنار می گذاریم، تقریبا 30 درصد ارز مورد نیاز کشور برای این موضوع اختصاص می یابد. به عدد بزرگی می رسیم که نشان می دهد در کنار آن اتفاقات زیادی می گذرد.

سیاه کهلی با تاکید بر اینکه باید روزی این اتفاق بیفتد زیرا این موضوع انباشته می شود و این ارز نمی تواند برای همیشه دوام بیاورد، خاطرنشان کرد: البته اکنون که در عصر ارتباطات و فناوری هستیم با وجود فناوری اطلاعات، رانت است. و فساد را به صفر رساند. بسیاری از کشورها این مسیر را طی کرده اند. اما مشکل ما این است که هنوز از فناوری برای حکومت خود استفاده نمی کنیم.

  مرز دوغارون باز است خبرگزاری بین المللی شفقنا

نماینده مردم قزوین درباره اینکه این یارانه بهتر است به صورت نقدی در اختیار مردم قرار گیرد یا به صورت کالا؟ وی تصریح کرد: کمک به مردم باید مستقیماً به خود مردم پرداخت شود. روش های دلالی و یارانه ای پرداخت یارانه به مردم هیچ گاه جواب نداده و هیچ دولتی نتوانسته آن را کنترل کند.

دیدگاهتان را بنویسید