باید پیش بینی های لازم برای کاهش خسارات ناشی از بلایای طبیعی انجام شود

به گزارش خبرگزاری موج، آیت الله آملی لاریجانی در ابتدای جلسه امروز مجلس، فرا رسیدن ایام سوگواری حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام را تسلیت گفت و ماه محرم را یک ماه اعلام کرد. عزاداری برای اهل بیت علیهم السلام و شیعیان و اهل اسلام و همه اهل آسمان و تصریح کرد: در این ماه شیعیان و آزادگان جهان اندوهگین هستند و بر مصائب اهل بیت گریه کن.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: حضرت علی بن موسی الرضا علیه السلام در روایتی که در آثار شیخ صدوق، مناقب بن شهرآشوب، اقبال سیده بن طاوس و آثار دیگر علما آمده است، days of Muharram and the great incident of Karbala and says, جُفُونَنَا وَ أَسْبَلَ دُمُوعَنَا وَ أَذَلَّ عَزِیزَنَا بِأَرْضِ کَرْبٍ وَ بَلَاءٍ وَ أَوْرَثْتِنَا الْکَرْبَ وَ الْبَلَاءَ إِلَى یَوْمِ الِانْقِضَاءِ فَعَلَى مِثْلِ الْحُسَیْنِ فَلْیَبْکِ الْبَاکُونَ فَإِنَّ الْبُکَاءَ یَحُطُّ الذُّنُوبَ الْعِظَامَ».

آیت الله آملی لاریجانی افزود: حقیقت این واقعه بزرگ در طول تاریخ الهام بخش رهایی مردم بوده و مردم جامعه را به سعادت رهنمون کرده و در جهان اثرگذار بوده است. چنان که در آیه ای درباره عبادت عاشورا می خوانیم «عظمت بلای السموات» یعنی این حادثه برای همه اهل آسمان مصیبت بزرگ است.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه واقعه کربلا برای ما معلوم نیست، اما نوری وجود دارد که همه مردم را به عوالم مختلف هدایت می کند و آسمان ها را نورانی می کند، بر لزوم برگزاری ماه محرم و عزاداری های حسینی تاکید کرد. بهترین راه و یادآوری: توسل به ساحت اباعبدالله الحسین (علیه السلام) راه معرفت بزرگان و اولیای خداست. تفسیر ذیل از حدیث مذکور توسط امام رضا (علیه السلام) نیز مؤید این مطلب است که یکی از راه های مهم اولیای الهی برای رسیدن به ملکوت اعلی، روی آوردن به ملکوت اباعبدالله است. بنابراین، اصرار در تلاوت و تدبر در عبادت عاشورا نیز از اهمیت بالایی برخوردار است، زیرا عمده تعابیر به کار رفته در این عبادت، مناجات به حق تعالی است. همان گونه که منبع آیه شریفه در فرازی می فرماید: «اللهم یقین من أن من أن من أن من فیه و رحمه و مغفرت».
آیت الله آملی لاریجانی تصریح کرد: امیدواریم همه شیعیان و عاشقان اهل بیت (علیهم السلام) با همراهی و همدلی اهل بیت علیهم السلام به مقام های عالی معنوی دست یابند و همه ما را به دست آوریم. بهره مندی از امور این روزها
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین بر برگزاری هرچه باشکوه مراسم عزاداری اباعبدالله الحسین(ع) با رعایت دستورالعمل های بهداشتی تاکید کرد.
آیت الله آملی لاریجانی در بخشی دیگر از سخنان خود درباره این حادثه تلخ سیل های مرگبار اخیرا در کشور وقوع این حوادث در آستانه ماه محرم موجب افزایش اندوه هموطنان شده است و خاطرنشان کرد: این حادثه را به همه بازماندگان تسلیت عرض می کنیم و از درگاه خداوند متعال مغفرت و علو درجات مسئلت داریم. درگاه حق تعالی برای روح این عزیزان از دست رفته.

  نامه خانواده های زندانیان عقیدتی در بحرین به پاپ: از فرزندان ما محافظت کنید

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه بلایا و بلایای طبیعی در همه جای دنیا وجود دارد، تاکید کرد: مسئولان باید برای این بلایا پیش بینی های لازم را به بهترین نحو انجام دهند تا شاهد کاهش خسارات و کاهش خسارت ها باشیم. قربانی نداشته باشیم و از رنج عزیزانمان جلوگیری کنیم.
آیت الله آملی لاریجانی همچنین بر لزوم تلاش حداکثری مسئولان برای رفع مشکلات سیل زدگان تاکید کرد.
در ادامه جلسه که با حضور روسای قوه مقننه و قضائیه، دبیر و اکثریت نمایندگان مجلس برگزار شد، اعضای مجمع مصلحت نظام را برای ادامه بررسی کلیات تشخیص دادند. سیاست های برنامه هفتم توسعه و پس از بررسی برخی از الزامات رشد اقتصادی 8 درصدی در این برنامه، بر افزایش خالص موجودی سرمایه با رفع موانع و تسهیل سرمایه گذاری (داخلی و خارجی) و جلوگیری از خروج سرمایه از کشور تاکید کردند. به جز اهداف اقتصادی».
در این جلسه که با حضور وزیر اقتصاد و دارایی، رئیس سازمان برنامه و بودجه، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و رئیس مرکز پژوهش های مجلس برگزار شد، اعضای مجمع نیز بهره وری را تصویب کردند. موضوع: بهره وری کلیه عوامل تولید (منابع انسانی، سرمایه، فناوری و مدیریت) حداقل 2.8 واحد از رشد اقتصادی 8 درصدی طی برنامه افزایش یابد.
خاطرنشان می‌شود، بررسی سیاست‌های کلی هفتم در جلسات فوق‌العاده شورا در روزهای آینده ادامه خواهد داشت.
در ابتدای این دیدار اعضای مجمع ضمن گرامیداشت یاد و خاطره مرحوم دکتر عادل آذر، با احترام به زحمات ایشان در دبیرخانه مجمع و ابراز تاسف از دست دادن این محقق متعهد، به مدیحه سرایی پرداختند.

  وضعیت کتب درسی حوزه; برخی از متون حوزه را نمی توان از دست داد و لازم است گروهی از متون را تغییر داد / عیب رشته عدم انجام کار مقایسه ای است. خجت الاسلام والمسلمین موسوی مهر در گفتگو با شفقنا

دیدگاهتان را بنویسید