افزایش بیکاری در اردن با فارغ التحصیلی دانشجویان

در اردن خبر عجیب

شفقنا العربی الجدید می نویسد: بیکاری فارغ التحصیلان اردنی به دلیل ناتوانی اقتصاد در ایجاد فرصت های شغلی برای فارغ التحصیلان دانشگاهی و عدم هماهنگی بین رشته های این افراد و بازار کار روز به روز در حال افزایش است.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا به نقل از العربی الجدید، به نظر می رسد سرمایه گذاری در مقاطع تحصیلات تکمیلی به معضلی برای دانشجویان و خانواده های آنها تبدیل شده است و معضل بیکاری تنها به فارغ التحصیلان علوم انسانی محدود نمی شود، بلکه بسیاری از جوانان نیز به مشکل بر می خورند. با مدرک مهندسی فارغ التحصیل شده اند و در حال ورود به صف بیکاران هستند.

بر اساس آمار وزارت تحصیلات عالی و تحقیقات، تعداد دانشجویان اردنی 344 هزار و 796 نفر است که از این تعداد 250 هزار و 137 نفر در دانشگاه های دولتی و 94 هزار و 659 نفر در دانشگاه های غیردولتی و خصوصی تحصیل می کنند.

در همین رابطه «سامه الناصر» رئیس دادگاه خدمات کشوری و مسئول استخدام های دولتی گفت: 455 هزار درخواست برای استخدام دانشجویان و فارغ التحصیلان در این دادگاه وجود دارد که در آستانه ثبت نام هستیم. آمار یک میلیون جوان بیکار یا کسانی که در رشته تخصصی مربوطه کار نمی کنند.

سازمان آمار اردن همچنین اعلام کرد: میانگین نرخ بیکاری در سه ماهه اول سال به 22.8 درصد رسید که در بین فارغ التحصیلان دانشگاهی بسیار بالاست و 78.7 درصد از بیکاران را زنان و 24.6 درصد را مردان تشکیل می دهند.

علی العبادی فارغ التحصیل رشته فناوری اطلاعات گفت: 10 سال است که در جرگه بیکاران هستم و نتوانسته ام شغل مناسب رشته خود پیدا کنم. آینده اقتصادی اردن تاریک است و تنها امید من این است که شما مهاجرت کنید و زندگی جدیدی را در خارج از کشور شروع کنید.

  رئیس جمهور اوکراین از ایالات متحده برای 40 میلیارد دلار تشکر کرد

«محمد الزود» فارغ التحصیل اقتصاد نیز به العربی الجدید گفت: فارغ التحصیلان دانشگاهی از 20 سال پیش تاکنون هیچ تماس شغلی ندیده اند و اکنون برای تامین هزینه های روزانه خود راننده تاکسی هستم و معتقدم که انتظار کار کردن در یک شغل مناسب فقط یک رویا است.

میسا سلیمان، دانشجوی مهندسی عمران نیز گفت: من 7 سال پیش فارغ التحصیل شدم و هنوز شغل دولتی پیدا نکرده ام و بخش خصوصی به ناعادلانه مردان را بر زنان ترجیح می دهد.

در همین راستا، مهند الخطیب، سخنگوی رسانه ای وزارت آموزش عالی اردن به العربی الجدید گفت: از نظر اقدامات اجرایی، این وزارتخانه دانشگاه ها را تشویق می کند تا زمینه های جدیدی را ایجاد کنند که در بازار کار مورد نیاز است. مخالف ایجاد رشته های تخصصی تکراری و اشباع شده، همچنین تصمیم گرفته ایم برای مقابله با بیکاری، پذیرش دانشجو در رشته های راکد و اشباع شده را 35 درصد کاهش دهیم.

وی گفت: همچنین سعی می کنیم دانش آموزان دبیرستانی را با آگاهی از آینده شغلی خود نسبت به رشته های دانشگاهی، بازار کار و لزوم انتخاب رشته آگاه کنیم.

از سوی دیگر، احمد عوض، مدیر مرکز تحقیقات اقتصادی و اطلاع رسانی الفنیک، گفت: «وضعیت نه به دلیل سطح بالای بیکاری، بلکه به دلیل سیاست ضعیف دولت و ناکارآمدی برنامه های کاریابی، دشوار است. که تاثیری در کاهش شدت این بحران نداشت.

وی گفت: آمارها نشان می دهد که 63 درصد از جوانان اردنی خواهان مهاجرت هستند که این نشان دهنده عمق بحران اجتماعی و اقتصادی در اردن است.

  گروه صنعتی ایران خودرو خدمات ویژه نیروهای مسلح

احمد عوض تصریح کرد: در خوش بینانه ترین حالت سالانه تنها 40 هزار فرصت شغلی ایجاد می شود در حالی که تعداد فارغ التحصیلان 120 هزار نفر است.

این گزارش را در العربی الجدید ببینید.

48 درصد اردنی ها می خواهند از این کشور مهاجرت کنند/ دلایل آن چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید