افزایش احساسات ضد پناهجویان در ترکیه / گزارش الجزیره

57095a3bf1014304b321cc1a2c959e9e 18 خبر عجیب

شفقنای آینده- خبرگزاری الجزیره نوشت: در بحبوحه بحران اقتصادی ترکیه و ورود این کشور به فضای انتخاباتی، در کنار تلاش آنکارا برای تغییر تدریجی سیاست های خود، تنش بین مردم ترکیه و پناهجویان ساکن در این کشور افزایش یافته است.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا، در شرایطی که دولت ترکیه در تلاش برای مقابله با یکی از جدی ترین بحران های اقتصادی دهه های اخیر است. افزایش احساسات ضد پناهجویان به عنوان یکی دیگر از مسائل نگران کننده ظاهر شده و در حال افزایش است.

به گفته دولت ترکیه؛ در حال حاضر حدود 3.7 میلیون پناهنده سوری در ترکیه زندگی می کنند که درصد قابل توجهی از کل 5.5 میلیون خارجی ساکن ترکیه است.

در مجموع، از آغاز جنگ سوریه در سال 2011، در مجموع 200950 سوری توانسته اند پس از درخواست پناهندگی، تابعیت ترکیه را دریافت کنند.

ریاست جمهوری ترکیه می گوید که حدود 320000 نفر از ملیت های دیگر، عمدتاً از افغانستان، در ترکیه تحت حمایت بین المللی زندگی می کنند – که تعداد کل پناهجویان در ترکیه را به بیش از چهار میلیون نفر رساند که بزرگترین جمعیت پناهجوی جهان در یک کشور واحد است.

در این زمینه، رجب طیب اردوغان با افتخار از موفقیت کشورش در پذیرش پناهجویان سخن گفت و از کشورهای توسعه یافته به دلیل کوتاهی در انجام تعهدات خود در کمک به نیازمندان فراری از مناطق بحرانی انتقاد کرد.

اردوغان در ماه ژوئن اشاره کرد که «آنکارا هرگز پناهندگان را برنگردانده است – و همیشه با آغوش باز از پناهجویان استقبال کرده است» و گفت: «بار واقعی مشکل مهاجرت و پناهندگان بر دوش کشورهایی مانند ما است – که ما در آن زندگی می کنیم. در مجاورت مناطق بحرانی، نه جوامع توسعه یافته ای که فقط صدای قوی دارند.»

  دیدار با خانواده شهدا برای ما افتخار است

با این حال، افزایش گزارش های خشونت، سوء استفاده و جنایت بین جوامع سوری و ترکیه در شهرهای مختلف سراسر کشور نادیده گرفتن این تنش های فزاینده را دشوار می کند.

جدیدترین نمونه در این زمینه ویدئویی از مواجهه یک نوجوان 17 ساله سوری با گروهی از ترک هاست که در فضای مجازی مورد توجه قرار گرفته است – و در جریان آن نوجوان سوری به جمعیت می گوید که به خاطر او مورد آزار و اذیت قرار گرفته است. ملیت ، مجبور به ترک تحصیل شد.

بر اساس نتایج یک نظرسنجی که در ماه جولای توسط یک شرکت نظرسنجی مستقر در آنکارا انجام شد؛ حدود 54 درصد از ترک‌ها فکر می‌کنند که پناهندگان یکی از مشکلات محله‌شان است. این درصد در منطقه دریای مرمره که بزرگترین شهر ترکیه و مرکز اقتصادی این کشور یعنی شهر استانبول در آن قرار دارد به بیش از 60 درصد می رسد.

Ertuncefe، یک ترک 48 ساله ساکن استانبول، می گوید که لفاظی های اخیر ضد پناهجویان بیشتر ناشی از مشکلات اقتصادی اخیر ترکیه و شکاف فرهنگی بین سوری ها و ترک ها است تا بیگانه هراسی مردم ترکیه.

افه به الجزیره می گوید: “مشکل این است که ترکیه ظرفیت تحمل چنین بار بزرگی را ندارد و این موضوع با فروپاشی اقتصادی اخیر ترکیه بسیار واضح تر شده است.”

افه همچنین اشاره کرد که اخیرا شخصا شاهد چنین وضعیتی در کارواش بوده است. او می‌گوید: «سوری‌ها با اشتغال‌زایی بدون بیمه و البته کمتر از حداقل دستمزد، منجر به افزایش بیکاری به‌ویژه در مشاغل کم‌دستمزد شده‌اند».

  روزنامه/ گزارش «آرمان ملی» از وضعیت نابسامان محیط زیست کشور در مواجهه با خاک و سیل/ روایت شهروند از چالش های اجتماعی و پزشکی مبتلایان به تالاسمی.

موارد آوارگان سوری که تحت شرایط ذکر شده توسط افه کار می کنند توسط مقامات ترکیه از جمله وزیر کشور سلیمان سویلو تایید شده است. سویلو در این سخنرانی خطاب به صاحبان مشاغل گفت: “شما مردم سوریه را مجبور می کنید در کارخانه خود بدون بیمه و تامین اجتماعی کار کنند و از آنها سوء استفاده می کنید.”

طاها القاضی، یک فعال حقوق بشر سوری که در ترکیه روی مسائل پناهندگان کار می کند، می گوید که نمی توان پناهندگان را به خاطر چنین وضعیتی مقصر دانست.

وی با بیان اینکه “مقامات کشور باید وضعیت کارگران را به دقت بررسی کنند” به الجزیره گفت: شهروندان ترکیه احساس می کنند که سوری ها شغل آنها را می دزدند، اما در این میان مسئولیت خودشان چیست؟ آنها دوست دارند در شرایط بهتری کار کنند، اما کارفرمایان از آنها سوء استفاده می کنند.”

القاضی همچنین می افزاید: «آوارگان سوری پیش از این، یعنی زمانی که اقتصاد ترکیه وضعیت بهتری داشت، در این کشور حضور داشتند، بنابراین می توان گفت ارتباطی بین این دو موضوع وجود ندارد».

فیرات فاروق، 27 ساله، که اهل ترکیه است و در استانبول زندگی می‌کند، می‌پذیرد که “به سوری‌هایی که از جنگ فرار کرده‌اند باید کمک می‌شد” و می‌گوید که “در حال حاضر، سوری‌ها باید تا زمانی که می‌توانند به خانه‌های خود برگردند”.

فاروق در این رابطه به الجزیره گفت: مردم سوریه باید زمانی به خانه های خود بازگردند که وخامت اوضاع امنیتی – که باعث شد آنها به اینجا بیایند – به پایان برسد و البته به نظر می رسد که اکنون زمان بازگشت آنها فرا رسیده است و شاهد هستیم. که بسیاری از آنها در حال بازگشت از کشور خود هستند و به ترکیه بازگشتند.

  دکتر حمید سوری: ارتفاع قله ششم احتمالاً بزرگترین اندازه نسبت به قله های قبلی است. / استفاده از روش های هوشمند برای مدیریت اپیدمی /

تغییر سیاست

دولت ترکیه اخیرا رویکرد خود را برای سفر موقت سوری ها به کشورشان در ایام عید یا تعطیلات مسلمانان تغییر داده است.

آنکارا طی دو عید گذشته پناهجویان سوری را از سفر به سوریه منع کرده و اعلام کرده است که هر فردی که ترکیه را ترک کند اجازه بازگشت به این کشور را نخواهد داشت.

ادامه این مقاله در لینک زیر است:

https://www.aljazeera.com/news/2022/7/27/rising-anti-refugee-sentiment-leads-debate-turkey

دیدگاهتان را بنویسید