از دریافت کنندگان گردنبند ترحیم های آسمانی این مرکز تجلیل شد

به گزارش خبرگزاری موج گیلان؛ این مهوارا 16 تیر 1401 و به منظور آشنایی کودکان و نوجوانان با فرهنگ و ادب عاشورا و دینی، افزایش آگاهی آنان نسبت به انواع شعر و داستان و شناسایی استعدادهای ادبی هنرمندان آینده با مشارکت کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان های گیلان، اردبیل و قزوین منتشر شد.

برندگان در مهوارا

سیره عملی ائمه معصومین (ع)، کودکان کربلا و نماز ظهر عاشورا از موضوعات این محوره و بیش از 120 اثر از نونهالان (12+)، نوجوانان (15+) و بزرگسالان (ع) بود. 18) اعضای تا 22 سال از مرکز منطقه شعر (کلاسیک و آزاد) و داستان کوتاه به دبیرخانه این گوهر در کانون پرورش فکری استان گیلان ارسال شد.

آثار ارسالی توسط «حمیراخدابنده» کارشناس مسئول و «لیلا خلخت پرور»، «طاهره نژاد غلامی» کارشناسان کانون آفرینش های ادبی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان و ارزیابی شد. «فاطمه خلیلی» «فاطمه شهربانویی»، «ایلیا صفدری»، «ترانه فرخناک»، «پرنیان قربانی» و «نوریه گیتی‌بین» از گیلان به عنوان برندگان بخش شعر این جایزه معرفی شدند.

‘سیده یسنا سیدی’ از استان اردبیل و ‘پوریا مردانی’، ‘عطیه سادات موسوی’ و ‘فاطمه نیکیان’ از گیلان جزو 10 خواننده برگزیده شعر عاشورایی بودند.

برندگان در مهوارا

هیئت داوران در عین حال «شیوا کاظمی» و «فاطمه نادرزاده» از استان گیلان را به عنوان برگزیدگان بخش داستان نویسی و «الهه ملک محمدی» و «حدیثه هاشمی» از کانون های فرهنگی هنری رودسر معرفی کردند. مرکز و آستانه اشرفیه به عنوان مربیان ادبی برگزیده این رویداد آیین ادبی از دیدگاه داوران شناخته شد.

مراسم اهدای جوایز برندگان این مدال نیز صبح روز شنبه 17 مرداد 1401 با حضور جمعی از مسئولان، شاعران و نویسندگان، کودکان، نوجوانان و خانواده ها در سالن سینمای اداره کل برگزار شد. کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان گیلان در رشت و با خوانش آثار برگزیده. ، شعر خوانی توسط شاعران آیینی، روضه خوانی، اجرای سرود و اهدای لوح و هدایایی به 14 برگزیده و اعضای مجریان این مراسم.

  استرالیا قصد دارد حماس را یک سازمان تروریستی اعلام کند

عاشورا یک فرهنگ ماندگار است

رئیس مرکز استان گیلان نیز در این مراسم سخنان خود را با اشاره به برگزاری مراسم پایانی گردنبند «کلمات آسمانی» در اولین روز از ماه محرم و روز شعر و ادب آیینی آغاز کرد. و از خاستگاه این نوع ادبیات در ایران اسلامی صحبت کرد.

سید جلیل میرازیمی در عین حال به اعتقاد شاعران و نویسندگان مسلمان ایرانی به اهل بیت (علیهم السلام) اشاره می کند و محتشم کاشانی را نمونه بارز اهل قلم و بصیرت می داند.

وی افزود: کتیبه محتشم کاشانی در روز اول محرم گرامیداشت یاد و خاطره این شاعر شهید پرآوازه و سرودن وی در رثای امام حسین (ع) و سرور و سالار شهیدان کربلاست.

برهمین اساس این مسئول فرهنگی ریشه های شکل گیری ادبیات دینی را در حماسه کربلا و قیام حسینی جست وجو می کند و رشد و پویایی ادبیات کشور در این عرصه را حاصل فرهنگ ماندگار عاشورا می خواند.

برندگان در مهوارا

وی در تشریح این سخنان تصریح کرد: فرهنگ عاشورا حاوی آموزه های بی پایان و پرهیز از زیاده خواهی، غفلت از هوس های دنیوی، تلاش حداکثری در راه اعتلای دین مبین اسلام، ظلم ستیزی و امر به معروف و نهی از منکر برای تحکیم پایه های محمدی (ص) است. ) مذهب بخشی از فرهنگ غنی عاشورایی محسوب می شود.

لذا خادمان و دست اندرکاران رواج و توسعه این فرهنگ را شایسته قدردانی خواند و از زحمات دست اندرکاران تشکیلات و شرکت کنندگان در «آثار عاشورا» در کتاب اعمالشان ارزشمند و ماندگار قدردانی کرد.

لزوم پیوند نسل کودک و نوجوان با آموزه های دینی و اسلامی و لزوم تعمیق تفکر عاشورایی در جامعه نیز یکی از رسالت های نهادهای فرهنگی به ویژه کانون پرورش فکری است که در سخنان میرعظیمی به آن اشاره شد. .

  ارتش با تمام توان به مردم مناطق سیل زده خدمت خواهد کرد

برندگان در مهوارا

رئیس کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان گیلان در پایان سخنان خود بر مسئولیت پذیری و عبرت گرفتن از انحرافات پس از واقعه غدیرحم که ریشه در عدم تبعیت برخی از مسلمانان از دستورات داشت تاکید کرد. پیامبر گرامی اسلام (ص) ابراز امیدواری کرد که این آئین ها بستری برای پرورش شاعران و نویسندگان آشنا به فرهنگ حسینی و خلق شعر و نوشتار عاشورایی باشد.

دیدگاهتان را بنویسید