اجرای برنامه غربالگری شنوایی برای کاهش عوارض در کشور

به گزارش خبرگزاری موج خراسان رضوی، سعید محمودیان، رئیس اداره سلامت گوش و شنوایی دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: در سطح جهان 470 میلیون نفر به این بیماری مبتلا هستند. اختلالات شنوایی و در ایران سه تا پنج درصد جمعیت کشور به این بیماری مبتلا هستند که 8/6 درصد بار بیماری در ایران را تشکیل می دهد.

محمودیان این سخنان را در کارگاه آموزشی تبیین استانداردها، فرآیندها و ثبت خدمات شنوایی نوزادان و کودکان در سطوح مختلف سیستم ارجاع بیان کرد و افزود: این بیماری 50 تا 60 درصد قابل پیشگیری است.

رئیس اداره سلامت شنوایی وزارت بهداشت تصریح کرد: سالانه سه تا پنج هزار نوزاد ناشنوا یا کم شنوا در کشور متولد می شوند که بر دامنه برنامه افزوده می شود. غربالگری ناشنوایی و کم شنوایی در کشور عوارض را برای فرد و جامعه به حداقل می رساند.

وی همچنین گفت: در چهار سال آینده بر اساس اسناد بالادستی چهار برنامه در چهار حوزه از جمله ظرفیت سازی و گسترش مراکز غربالگری و اجرای دستورالعمل یکپارچه سازی هر سه سطح خدمات و تمامی فرآیندهای مورد نیاز را خواهیم داشت. در سیستم های الکترونیکی برای خدمات بهداشتی و سطوح معرفی می شود یافتن سرویس اتصال.

محمودیان تاکید کرد: هدف اصلی اجرای طرح غربالگری شنوایی کاهش بار بیماری در کشور است و خوشبختانه پوشش طرح غربالگری شنوایی نوزادان از 72 درصد در سال 1398 به 84 درصد در سال 1400 افزایش یافته است. باید تا پایان سال 1401 به 90 درصد پوشش برسد و در نهایت به پوشش 100 درصدی در کشور برسد.

  مقدماتی جام ملت های آسیا اسامی بازیکنان تیم ملی فوتسال ایران

رئیس اداره سلامت گوش و شنوایی وزارت بهداشت گفت: از موارد کم شنوایی در سالمندان نیز قابل پیشگیری است و به زودی بسته خدمات سالمندان در برنامه ها قرار می گیرد و میزان کم شنوایی در بین افراد بین 60 و 70 سال 42 درصد است.

محمودیان خاطرنشان کرد: در جامعه بیش از 70 درصد افراد بالای 70 سال هستند و این مشکل نیاز به برنامه ریزی است. سلامت شنوایی سالمندان را نشان می دهد و ارتقای سواد سلامت مردم و مشارکت آنها در اثربخشی و اجرای برنامه ها بسیار مهم است.

دیدگاهتان را بنویسید