آسیب پذیری فناوری ارتباطات اینترنت اشیا توسط محققان کشوری

به گزارش شفقنا از مهر به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، فاطمه خجسته دانا، دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر و سرپرست پروژه «بررسی آسیب پذیری فناوری NB-IoT با استفاده از تزریق خطا و ارائه روشی برای افزایش تحمل آن» گفت: فناوری اینترنت اشیاء NB-IoT یک فناوری نوظهور در مسافت های طولانی کم مصرف است که در سال 2016 استاندارد شد.

وی افزود: این فناوری در حال حاضر در اکثر کشورهای دنیا در حال استفاده است. طبق پیش بینی های ARM، در سال 2025، حدود 48 درصد از دستگاه های مورد استفاده در فناوری های کم مصرف و دوربرد، دستگاه های NB-IoT خواهند بود.

به گفته محقق دانشگاه صنعتی امیر کبیر: با توجه به اهمیت و کاربرد این فناوری در آینده و با توجه به اینکه این فناوری یکی از فناوری های نوظهور و امیدوارکننده محسوب می شود، اپراتورهای تلفن همراه در ایران اخیرا به این فناوری روی آورده اند. برای این منظور ما از این طرح تشویق شده ایم.

خجسته دانا ادامه داد: با انجام این پژوهش دانشگاه صنعتی امیرکبیر هم از سوی شرکت اول و هم از ایرانسل تحت پوشش شبکه NB-IoT قرار گرفت.

وی با بیان اینکه این دانشگاه از اولین ماهواره به عنوان اولین منطقه تحت پوشش NB-IoT قرار گرفت، افزود: همچنین توانستیم سیم کارت های ارتباطی با این فناوری را از ایرانسل دریافت کنیم و با استفاده از این سیم کارت ها تحقیقات انجام دهیم.

وی افزود: تحت پوشش بودن دانشگاه راه را برای انجام کارهای تحقیقاتی در شبکه NB-IoT باز کرده است و این فناوری به راحتی می تواند در آینده در دانشگاه برای انجام کارهای تحقیقاتی بیشتر روی این فناوری مورد استفاده قرار گیرد.

  پرسپولیس با این هافبک دفاعی و دروازه بان قراردادی پنج ساله امضا کرد

به گفته این محقق، از سوی دیگر استفاده از فناوری NB-IoT در دانشگاه و بررسی و ارزیابی این فناوری و نتایج ارزیابی نشان داد که می توان از این فناوری در صنعت برای کاربردهای مهم و ضروری استفاده کرد.

خجسته دانا خاطرنشان کرد: ارزیابی آسیب پذیری فناوری NB-IoT و ارائه راهکاری برای کاهش آسیب پذیری آن نشان داد که این فناوری در مکان هایی با پوشش وسیع و قابلیت اطمینان بالا قابل استفاده است و دستگاه ها می توانند به اینترنت و به صورت هوشمند متصل شوند. و بستری مطمئن برای پیاده سازی اینترنت اشیا خواهند بود.

وی با بیان اینکه در معادن، کارخانجات بزرگ، شهرها و مناطق بزرگ که کاربردهای حیاتی دارند، می توان از این فناوری با راهکار ارائه شده استفاده کرد، افزود: در طی مطالعات بسیاری از جمله کارایی NB-IoT، سیگنال به نویز نسبت، و مواردی از همین کار را می توان در دانشگاه روی این فناوری انجام داد که به آن در جهت صنعتی شدن نیز کمک می کند.

دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به معرفی کارکردهای این پروژه گفت: با ارائه روشی برای کاهش آسیب پذیری فناوری و با توجه به گستره پوشش گسترده و ظرفیت بالای دستگاه های اتصال در این فناوری، می توان قابل استفاده در کاربردهای حیاتی و محیط های بحرانی مانند زمین، زیر آب و محیط هایی از این نوع ارائه شده است.

وی خاطرنشان کرد: انجام آزمایشات و بررسی و تحلیل آنها، ارائه روشی برای کاهش آسیب پذیری و بررسی اثربخشی روش ارائه شده با آزمایش مجدد فناوری نیز بخشی از زمان صرف شده برای پروژه بوده است.

  دو اقدام دولت در حمایت از صنعت بورس

این محقق افزود: اکثر کشورهای دنیا از این فناوری استفاده کرده اند و ارزیابی های دیگری از جمله بررسی میزان نفوذ و پوشش انجام شده است اما ارزیابی آسیب پذیری این فناوری و ارائه راهکار برای کاهش آسیب پذیری انجام شده است. در این مطالعه.

خجسته دانا با اشاره به مزیت های رقابتی این طرح گفت: این فناوری با فناوری های دیگری مانند لورا که از پهنای باند رایگان استفاده می کند مقایسه می شود. با توجه به اینکه احتمال تداخل در فناوری هایی که از پهنای باند آزاد استفاده می کنند زیاد است، در استفاده از فناوری NB-IoT که از پهنای باند سلولی استفاده می کند، تداخلی وجود نخواهد داشت.

وی افزود: همچنین با روش ارائه شده در این پژوهش آسیب پذیری آن نیز کاهش می یابد در نتیجه می توان از آن در موارد حیاتی و بحرانی استفاده کرد.

خجسته دانا با اشاره به کاربردهای این طرح گفت: نتایج طرح می تواند در صنعت، کارخانه ها، معادن مورد استفاده قرار گیرد و یک شهر یا استان را هوشمند کند. همچنین برای امور پژوهشی و علمی در دانشگاه صنعتی امیرکبیر، امکان توسعه کارهای پژوهشی در این زمینه از طریق تماس با مراجع مربوطه وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید