94 درصد از شرکت کنندگان در همه پرسی به حمایت از تغییر اساسی قانونی در تونس رأی دادند

به گزارش شفقنا از ایرانبا به نقل از الجزیره قطر، این شورا در نشست خبری اعلام کرد 94.60 درصد شرکت کنندگان در همه پرسی به تغییر اساسی قانونی رای مثبت دادند.

کمیسیون عالی مستقل انتخابات تونس پیشتر میزان مشارکت در همه پرسی پیش نویس قانون اساسی این کشور را بر اساس برآورد اولیه 27 درصد اعلام کرد.

پیش از این گروه های سیاسی «جنبش النهضه، قلب تونس، ائتلاف برای عزت، جنبش اراده و امید تونس، حزب جمهوری خواه، جنبش دمکراتیک، بلوک دمکراتیک برای مشاغل و آزادی و حزب کارگر همه پرسی را تحریم کرده و آن را اعلام کردند. “روند غیرقانونی”.

همچنین «حزب القطبور، اراده، کار و دستاورد مردم، میهن پرستان متحد دموکراتیک، سندیکای روزنامه نگاران و کمپین مدنی علیه کودتا» خواستار تحریم همه پرسی شدند. در همین حال، اتحادیه کارگری تونس – بزرگترین اتحادیه کارگری این کشور – حامیان خود را در تصمیم گیری درباره این موضوع باز گذاشته است.

در همین حال، چند حزب و گروه سیاسی دیگر تونس از جمله جنبش مردمی، جنبش مردمی، تونس مترقی و اتحاد برای تونس، برعکس، تمایل خود را برای مشارکت و رای «آری» اعلام کردند.

قیس سعید، رئیس جمهور تونس، پیش نویس قانون اساسی جدید را به عنوان بخشی از نقشه راه خود برای انتخابات پارلمانی در دسامبر آینده به جای قانون اساسی 2014 ارائه کرد.

قیس سعید از 25 ژوئیه (3 اوت) 2021 یک سری اقدامات اضطراری انجام داد و با اعلام لغو اختیارات پارلمان، رفع مصونیت نمایندگان، انحلال نظارت بر قانون اساسی، یک بن بست سیاسی جدی در تونس ایجاد کرد. شورا و انحلال مجلس آن کشور که با موجی از اعتراضات و اعتراضات احزاب و جریان های سیاسی به ویژه جنبش النهضه در آن کشور مواجه شد.

  رئیس ستاد مشترک ارتش رژیم صهیونیستی هفته آینده به مراکش سفر می کند

مخالفان سعید او را به کودتا علیه دستاوردهای دموکراتیک قیام سال 2011 که زین العابدین بن علی، دیکتاتور تونس سرنگون کرد، متهم می کنند، اما قیس سعید می گوید اقدامات او قانونی و با هدف نجات تونس از یک بحران سیاسی طولانی است. ضروری است.

دیدگاهتان را بنویسید