گزارش امیر عبداللهیان در اینستاگرام: با برادرانم وزرای امور خارجه کویت، امارات، قطر، عمان و عراق گفت و گو کردم.

شفقنا- وزیر امور خارجه ایران نوشت: مرحله نهایی توافق به دو مولفه واقع گرایی و انعطاف طرف آمریکایی بستگی دارد.

به گزارش شفقنا، دکتر امیر عبداللهیان در پستی اینستاگرامی گفت:

امروز با برادرانم وزرای خارجه کویت، امارات، قطر، عمان و عراق تلفنی گفتگو کردم. سیاست همسایگی اولویت جمهوری اسلامی ایران است، همکاری با همسایگان را تسریع خواهیم کرد و در این مسیر هیچ خارجی نمی تواند مانع روند همکاری های منطقه ای شود.
در این گفتگوها آخرین تحولات مذاکرات رفع تحریم ها را تشریح کردم و با اشاره به ابتکارات جمهوری اسلامی ایران برای باز کردن پنجره دیپلماسی، گفتم: مرحله نهایی توافق به دو مولفه بستگی دارد. واقع گرایی و انعطاف طرف آمریکایی و جمهوری اسلامی ایران برای رسیدن به ثبات و استحکام کاملا جدی است.
جمهوری اسلامی ایران به امنیت انرژی و امنیت غذایی در جهان اهمیت می دهد و با درک مسائل و مشکلات کنونی انرژی در جهان، تاکنون ابتکارات مختلفی را انجام داده است.
وزرای خارجه کشورهای منطقه به من گفتند که از ابتکارات جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات حمایت می کنند و از دیپلماسی منطقه ای جمهوری اسلامی ایران استقبال می کنند.

از جمله موضوعات دیگری که در این بحث ها مطرح شد، مسائل زیست محیطی بود که به اعتقاد ما مشکل رایجی است که با برنامه ریزی دقیق منطقه ای قابل حل است.

آقای احمد ناصر الصباح، وزیر امور خارجه کویت به من گفت که دولت کویت همواره به دنبال تقویت روابط با ایران است و برای این منظور سفیر جدیدی را معرفی کرده اند. از او دعوت کردم که به تهران بیاید و گفتم ایران و کویت می توانند روی مسائل با هم همکاری کنند. احزاب مختلف سیاسی و اقتصادی باید همکاری خوبی داشته باشند.

  یک بمب گذار انتحاری یک سرباز را در شمال بغداد کشته است

در صحبت های امروز وزیر امور خارجه امارات آقای عبدالله بن زاید به من گفت که خیر و شرف ایران برای آنها مهم است، من به او گفتم که قطعا این یک دیدگاه استراتژیک متقابل است و فرصت های اقتصادی بی شماری برای ایران وجود دارد. دو ملتی که می توان از آنها به نحو مطلوب استفاده کرد.سود
با وجود اینکه به همه برادران هشدار دادم که حضور رژیم اشغالگر در منطقه باعث بی ثباتی خواهد شد، اما از تدبیر دوستانم در تلاش های اخیرشان برای باطل کردن نقشه های شوم این رژیم در نشست اخیر جده تشکر کردم.

از آنجایی که مبنای اصلی سیاست خارجی دولت جمهوری اسلامی ایران، روابط با همه کشورها به ویژه روابط حسنه با همسایگان است، به تجربه دریافته ایم که مداخله کشورهای خارجی در این منطقه همواره مضر بوده است. راه پیشرفت و ثبات منطقه، همکاری کشورهای منطقه خواهد بود.

اخبار قبلیبازگشایی مرز سومار برای پیاده روی اربعین حسینی

دیدگاهتان را بنویسید