کیهان نوشت: نتایج حذف حصار برجام و FATF

کیهان نوشت: بانک ها قصد ندارند به تعهد خود در تامین مالی نهضت ملی مسکن عمل کنند
روزنامه کیهان

روزنامه شفقنا-کیهان در یادداشت روزانه خود با عنوان «نتایج برنامه جامع اقدام مشترک و حذف حصار FATF» نوشت:

1- «کارخانه ارج احیا شد»، «کارخانه آزمایش به چرخه تولید بازگشت»، «کارخانه ذوب آهن اردبیل احیا شد»، «چرخ کارخانه دوچرخه تبریز دوباره به حرکت درآمد»، «کارخانه فولاد ازنا در لرستان به چرخه تولید بازگشت»، «رشت». کارخانه پوشش بازسازی و راه اندازی شد، “کشتارگاه صنعتی جونگان در چهارمحال و بختیاری پس از چندین سال تعطیلی بازسازی شد”، “کارخانه های هپکو و آذرآب اراک در مسیر احیای کامل خط تولید”.
کارخانه ماشین سازی تبریز احیا شد، کارخانه نساجی سبلان اردبیل به چرخه تولید بازگشت، چرخ کارخانه پارس لمت شروع به حرکت کرد، کارخانه ایران ترانسفو زنجان به چرخه تولید بازگشت، شرکت تراورس تولید احیا شد. ۲۱۱ واحد تولیدی راکد مستقر در شهرهای صنعتی به چرخه تولید بازگشتند
2- موارد ذکر شده تنها بخشی از اقدامات جناب آقای سید ابراهیم رئیسی (به اتفاق آقای محسنی اجیعی) برای احیای کارخانه ها و واحدهای تولیدی تعطیل شده در سالهای اخیر می باشد. این روند امیدوارکننده و تحسین برانگیز در دوران ریاست آقای رئیسی بر قوه قضائیه آغاز شد و در دوره ریاست ایشان نیز ادامه یافت و بر همین اساس روز به روز و هفته به هفته بر تعداد کارخانجات و واحدهای تولیدی بازسازی شده افزوده می شود.
3- سوال آیا این روند به دلیل احیای برجام بود؟! پاسخ منفی است زیرا در دولت سیزدهم برجام نه تنها احیا نشد، بلکه در دولت و نظام دیپلماسی از اولویت اول خارج شد و به دلیل آزادسازی ظرفیت های بزرگ در دولت و محدود نشدن آن در حصار برجام، شاهد پیشرفت زیادی در زمینه های مختلف از جمله در حال احیای کارخانه ها و واحدهای تولیدی هستیم. در شرایط کنونی “هم چرخ سانتریفیوژها می چرخد ​​و هم چرخ کارخانه ها”; این در حالی است که متأسفانه بین سالهای 1992 تا 1400 این حرکت بسیار کند بود و در مقاطعی تقریباً به طور کامل متوقف شد.
4- سؤال دیگر; آیا روند احیای کارخانه های بزرگ و راندن کارگاه های تولیدی در اقصی نقاط کشور در دولت سیزدهم به دلیل الحاق ایران به FATF و خروج ایران از لیست سیاه موسوم به این سازمان بین دولتی اتفاق افتاد؟! باز هم پاسخ منفی است. ایران در دولت سیزدهم به هیچ وجه به FATF نپیوست. بلکه با کنار گذاشتن این موضوع و حذف آن از اولویت دولت، بر ظرفیت وسیع داخلی متمرکز شد. این رویکرد همراه با استفاده از دیپلماسی مقتدر و فعال نتایج بسیار خوبی را به همراه داشته است.
5- اکنون مرزهای ایران را رها کرده ایم و به آن سوی دنیا می رویم. کدوی آمریکایی؛ کشوری که تنها چند سال پیش یک کودتا به رهبری کاخ سفید داشت، اما به شکل شرم آور شکست خورد. درست حدس زدی؛ ونزوئلا در هفته های اخیر در اخبار اعلام شد که ونزوئلا یک میلیون هکتار زمین کشاورزی را برای کشت فراسرزمینی به ایران واگذار کرده است. در همین رابطه روز گذشته معاون اقتصادی وزیر کشور گفت: اگر امروز شاهد واگذاری یک میلیون هکتار زمین کشاورزی به ایران در ونزوئلا هستیم در شرایطی که شاهد مشکل ذخایر استراتژیک در جهان هستیم، این نشان می‌دهد که ایران قوی و بوگور به سطحی از تبادل دانش رسیده‌اند که سایر کشورها در حال رسیدن به آن هستند.»
آنچه در اینجا قابل توجه است این است که زمین های کشاورزی ونزوئلا شرایط مناسبی برای کشت محصولات استراتژیک مانند ذرت و سویا دارند. از طرفی ارزش اقتصادی دانه سویا بسیار بالاتر از گندم است. کارشناسان تخمین می زنند که کشت سویا در هر هکتار 150 درصد حاشیه سود دارد در حالی که حاشیه سود گندم در همین مقیاس کمتر از 30 درصد است. بر این اساس، کشت سویا و ذرت در ونزوئلا درآمد قابل توجهی برای ایران به همراه دارد.
6- روسیه نیز در ماه های اخیر اعلام کرده است که 100 هزار هکتار زمین فراسرزمینی برای کشت در اختیار ایران قرار می دهد. همچنین همزمان با سفر اخیر رئیس جمهور روسیه به ایران برای شرکت در نشست تهران، شرکت های معتبر نفت و گاز روسیه یادداشت تفاهم بزرگترین سرمایه گذاری خارجی در تاریخ اقتصاد ایران را امضا کردند. روسیه در حال حاضر 4 میلیارد دلار در صنعت نفت ایران سرمایه گذاری می کند که انتظار می رود این رقم با رشد 10 برابری به 40 میلیارد دلار برسد. این همکاری دوجانبه باعث نگرانی رسانه های غربی شد. در همین رابطه، رسانه آمریکایی «اویل پرایس» در گزارشی نوشت: همکاری ایران و روسیه در حوزه انرژی، غرب را نگران کرده است.
7- همچنین همانطور که در خبرها آمده است، توافقنامه تجارت آزاد ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا (EAEU) طی سه ماه آینده امضا خواهد شد که زیرساخت مهمی در مبادلات تجاری محسوب می شود. بر اساس این قرارداد 80 درصد تعرفه گمرکی ایران و 5 کشور عضو این اتحادیه (ارمنستان، روسیه، بلاروس، قزاقستان و قرقیزستان) صفر خواهد شد.
8- همچنین اخیرا رئیس جمهور کشورمان در چهاردهمین اجلاس سران بریکس و گروهی دیگر از کشورها موسوم به «بریکس پلاس» که به دعوت رسمی رئیس جمهور چین به صورت مجازی برگزار شد، سخنرانی کرد. بریکس شامل اقتصادهای نوظهور از جمله چین، روسیه، هند، برزیل و آفریقای جنوبی است. بریکس نیمی از جمعیت جهان را تشکیل می دهد و بخش قابل توجهی از قدرت اقتصادی جهان را در اختیار دارد. لازم به ذکر است که در اجلاس اخیر بریکس پلاس تنها ایران از منطقه غرب آسیا دعوت شده بود.
در حال حاضر ایران به صورت رسمی درخواست عضویت در بریکس پلاس را داده است و این درخواست با استقبال اعضای بریکس مواجه شده است. پیش از این خبرگزاری تاس در گزارشی گزارش داده بود: در حالی که آمریکا همچنان جهان را تحریم می کند، ایران و آرژانتین برای عضویت در برجام درخواست داده اند.
درخواست عضویت در گروه بریکس در حالی از سوی ایران ارائه شد که سال گذشته کشورمان به عنوان عضو ناظر سازمان همکاری های اقتصادی شانگهای منصوب شد.
9- وزیر اقتصاد در چند روز اخیر گفت: در 4 ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته شاهد افزایش 580 درصدی درآمد حاصل از صادرات نفت خام و میعانات گازی بودیم. در همین حال معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان بودجه در دولت گذشته گفت: شدیدترین مرحله تحریم نفت علیه مواد غذایی بود اما اکنون در شرایطی هستیم که این بی عدالتی ها و راهزنان اجازه فروش حتی یک قطره از آن را می دهند. روغن برای غذا و دارو.» نمی‌دهند و حتی اگر بفروشند، پولی عوض نمی‌شود». وزیر نفت دولت قبل هم او را «ژنرال» خطاب کرد! او به یاد می آورد که در اظهار نظر مشابهی گفته بود: امروز نمی توانیم نفت بفروشیم، حتی اگر بفروشیم، نمی توانیم پول بیاوریم.
10- همه این اتفاقات در دولت سیزدهم رخ داد که نه برجام برقرار شد و نه ایران در یک سال اخیر به عضویت FATF درآمد. به عبارت دیگر موارد مذکور تنها بخشی از نتایج برنامه جامع اقدام مشترک و معافیت حصار FATF است.
در حال حاضر با توجه به تغییر دولت سیزدهم در حوزه هایی مانند اقتصاد و سیاست خارجی، شاهد تحولات مثبت و قابل توجهی به نفع ملت ایران هستیم. آقای رئیسی در چند روز اخیر در گفت و گوی تلفنی با رئیس جمهور فرانسه با اشاره به رشد چشمگیر همکاری های سیاسی و اقتصادی ایران با کشورهای مختلف جهان، تحریم های آمریکا علیه ایران را به ضرر جهان دانست. اقتصاد و به ویژه اروپا.
چند روز پس از اظهارات رئیس جمهور، رئیس اتحادیه فدرال توسعه اقتصادی و تجارت خارجی آلمان گفت: قطع روابط تجاری بیش از آنکه به ضرر تجار آلمانی باشد برای ایران مضر است و نمی توانیم از ظرفیت های موجود استفاده کنیم. در ایران.”
با همه این اوصاف، بخشی از جریان مدعی اصلاحات و طیف غرب، اگرچه مدعی مسلط به زبان دنیا و احاطه به اصول روابط بین الملل است، چشمان خود را بر روی واقعیت می بندد و به نکات خیالی و موهوم می پردازد. نکات قابل اعتماد واقعی را نادیده می گیرد، همچنان به هیچ جا تبدیل نمی شود.
مسعود اکبری

  رئیس جمهور با اهالی روستای هرمشهر دیدار کرد

اخبار قبلیحمایت: ایجاد زمینه همکاری های پژوهشی پارلمانی بین چین و ایران

دیدگاهتان را بنویسید