جمهوری اسلامی نوشت: تکریم عملی بازنشستگان

1 خبر عجیب

شفقنا- روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود با عنوان «تجلیل عملی بازنشستگان» به این شرح اشاره کرد:

سخنان رئیس جمهور در مورد لزوم توجه به معیشت مستمری بگیران و توصیه ایشان به مقامات دولتی برای اتخاذ تصمیمات مؤثر به نفع آنان و ابلاغ و اجرای سریع آن تصمیمات، اقدامی پسندیده است که در صورت همراهی با حمایت های عملی قابل تقدیر است. اگر اینطور نباشد توجه بازنشستگان را معطوف می کند و حاکمان را بدبین تر می کند.
استفاده از کلمه بدبین به این دلیل است که متاسفانه تاخیر در تصمیم افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی بر روحیه و روان آنها تاثیر بسیار منفی گذاشته و آنها را برخلاف میل خود نسبت به مسئولان بدبین کرده است. اگر دستور جدید رئیسی در مهلت قانونی اجرا و ابلاغ نشود، این بدبینی بیشتر شده و از تعبیر «بدبین تر» استفاده می شود.
مهلت قانونی که دولت باید در مورد میزان افزایش حقوق بیمه بازنشستگان تصمیم گیری و برای اجرا ابلاغ کند، یک هفته پس از ارسال آن از سوی مجلس به رئیس جمهور است. به بیان واضح تر، امروز چهارشنبه آخرین مهلت است و انتظار بازنشستگان تامین اجتماعی دریافت ابلاغیه مصوبه دولت است.
در رابطه با بحث افزایش حقوق و دستمزد مربوط به سازمان بیمه، چهار نکته مهم وجود دارد که باید به آن توجه شود.
اولاً عدالت ایجاب نمی کند که قشر مستمری بگیر بیش از 4 ماه از حق خود محروم شوند و برای گرفتن آن به خیابان بروند. مستمری بگیران همانطور که خود رئیس جمهور و دیگر مسئولان بارها گفته اند هزینه های بیشتری دارند و به همین دلیل باید به آنها توجه بیشتری شود و نسبت به افزایش حقوق آنها قبل از سایر اقشار تصمیم گیری شود. متاسفانه امسال این اقدام صورت نگرفت و اکنون که در پنجمین ماه سال قرار داریم بازنشستگان همچنان منتظر دریافت حقوق خود هستند.
دوم اینکه دولت در افزایش حقوق بازنشستگان تردید داشت یا بهتر است بگوییم کوتاهی کرد که از جیب خود چیزی به آنها پرداخت نخواهد کرد. مستمری بگیران در دوران بازنشستگی با پرداختی که خود و کارفرمایانشان – که بخش خصوصی است – در قالب تامین اجتماعی مستمری دریافت می کنند. سرمایه در اختیار سازمان تامین اجتماعی متعلق به خود مستمری بگیران است و ربطی به دولت ندارد. آنچه مایه تعجب و تأسف بود این بود که اگرچه سازمان تأمین اجتماعی برای مستمری بگیرانی که حداقل دستمزد دریافت نمی کنند مقداری افزایش دستمزد در نظر گرفت، اما دولت آن را نپذیرفت و تا حد زیادی آن را کاهش داد، اقدامی که هیئت تطبیق آن را چنین تشخیص داد. قانون را به رسمیت شناخت و رئیس مجلس غیرقانونی بودن آن را به دولت اعلام کرد. چنین روشی از دولتی که رهبرش می گوید از زندگی سخت بازنشستگان خبر دارد و به لزوم توجه به آنها معتقد است، انتظار نمی رفت، به خصوص که پرداخت ها از جیب دولت نیست، بلکه از جیب خود بازنشستگان است. پس انداز.
سوم، این روزها نمایندگان کارگران از عدم تلاش برای افزایش 57 درصدی دستمزد در سال 1401 به دلیل افزایش بی رویه قیمت ها صحبت می کنند. این حرف درستی است که روزنامه جمهوری اسلامی در اسفندماه سال گذشته با اعلام مصوبه شورای عالی کار درباره افزایش 57 درصدی دستمزد کارگران به آن اشاره کرد و آن را دور باطلی دانست که هر سال تکرار می شود و منجر به افزایش حقوق کارگران می شود. افزایش قیمت ها در عین حال پیشنهاد دادیم به جای افزایش دستمزدها در جهت ایجاد ثبات اقتصادی قدم بردارید تا درگیر مشکلات زیر نشوید. اکنون با افزایش سرسام آور قیمت ها که حتی کارگران شاغل را با افزایش 57 درصدی دستمزد دست و پنجه نرم کرده است، چگونه انتظار دارید بازنشستگان با افزایش 10 درصدی زندگی کنند؟
و آخرین مورد اینکه طبق مصوبات هر ساله بازنشستگان، تصمیم دولت در زمینه افزایش حقوق بازنشستگان در سال 1401 باید از اول فروردین ماه قابل اجرا باشد. پیشنهاد سازمان تامین اجتماعی به دولت که به دلیل بی توجهی در پیچ و خم های اداری گرفتار شده بود و اکنون روی میز دولت قرار دارد تا اول فروردین ماه مورد رسیدگی قرار گرفت. انتظار می رود دولت نیز همین پیشنهاد را با همین ویژگی ها تصویب و از مردادماه دستور اجرای آن را صادر کند و سازمان بیمه نیز معوقات چهار ماهه اخیر را به مستمری بگیران پرداخت کند. تکریم عملی بازنشستگان تنها از این طریق امکان پذیر خواهد بود.

  قهرمانی خوزستان در مسابقات کشتی نونهالان کشور

اخبار قبلیکیهان نوشت: نتایج حذف حصار برجام و FATF

دیدگاهتان را بنویسید