چشم انداز آتی باراک اوباما وزیر خزانه داری در مورد تورم ایالات متحده

به گزارش شفقنا از ایرنا، نوریل روبینی، اقتصاددان و وزیر خزانه داری دولت باراک اوباما روز سه شنبه به وقت محلی گفت: دلایل زیادی مانند بدهی بسیار بالا و بحران مالی وجود دارد که نشان می دهد با تورم شدید مواجه هستیم. این تصور که تورم کوتاه مدت و ضعیف خواهد بود یک اشتباه کامل است.

از جمله دلایل تورم که روبینی به آن اشاره کرد، بدهی های بی سابقه بالا در آمریکا پس از اپیدمی کرونا است. وی به ویژه به مشکل بدهی در اقتصادهای پیشرفته اشاره کرد و گفت: این بدهی ها همچنان رو به رشد است.

رئیس Roubini Macro Associates به بلومبرگ گفت که وضعیت با دهه 1970 متفاوت است. در دهه 1970 نسبت بدهی با وجود رکود رشد اقتصادی و تورم بالا پایین بود که به آن رکود تورمی می گفتند.

وی افزود: از زمان بحران مالی سال 2008 که با تورم پایین به دلیل بحران اعتباری و شوک تقاضا همراه بود، بدهی آمریکا افزایش یافته است.

روبینی بیان کرد: این بار با شوک های منفی و رکود در سطح عرضه و بدهی مواجه هستیم که بی سابقه است.

در بحبوحه تورم بی‌سابقه امروز آمریکا در چهار دهه گذشته، آمریکایی‌ها هزینه بالای خریدهای روزمره خود را از پرداخت بهای بالای بنزین گرفته تا شیر احساس می‌کنند، اما قیمت نان به قدری افزایش یافته است که قیمت تمام شده از هر نان با کیفیت به 10 دلار یا بیشتر افزایش یافته است.

مارک کوهن، رئیس تحقیقات خرده فروشی در دانشگاه کلمبیا، به بلومبرگ گفت: این قیمت ها ضربه ای به مصرف کنندگان است. هیچ کس در گذشته قیمت 10 دلار برای یک قرص نان را ندیده است و تأثیر آن مانند 5 دلار بنزین است.

  با تلاش اروپا برای پر کردن شکاف عرضه روسیه، قیمت گاز افزایش یافت

سوال بزرگ برای اقتصاد ایالات متحده این است که تقاضای مصرف کننده با این تورم بالا چقدر دوام خواهد داشت. هنگامی که خریداران نگران امور مالی خود هستند، به طور سنتی هزینه های غیرضروری خود را کاهش می دهند.

اما کاهش تقاضا به کالاهای اساسی نیز سرایت می کند. خریداران آمریکایی به بخش نان فروشگاه ها نمی روند. این در حالی است که بر اساس گزارش مرکز «نیلسن ای کیو» از ابتدای سال جاری تا دوم تیرماه، خرید نان در فروشگاه‌های آمریکا نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲.۷ درصد کاهش داشته است.

از سوی دیگر، داده ها نشان می دهد که آمریکایی ها نسبت به سال گذشته شیر و تخم مرغ کمتری می خرند. البته بخشی از این کاهش خرید به دلیل افزایش بازدید آمریکایی ها از رستوران هاست.

نظرسنجی جدید سی ان ان نشان می دهد که 75 درصد از آمریکایی ها تورم را مهمترین دغدغه اقتصادی خود می دانند و تنها 25 درصد تلاش های بایدن برای کنترل تورم را تایید می کنند.

این نشان دهنده انکار بایدن از چیزی است که فشار فوق العاده ای بر خانواده های آمریکایی وارد کرده است و این آمار موضوع مهمی در انتخابات میان دوره ای نوامبر خواهد بود.

این مقاله می افزاید: این آمار همچنین به توضیح این موضوع کمک می کند که چرا تورم، موضوعی که بر افکار رأی دهندگان حتی بیشتر از از دست دادن مشاغل در دوران رکود اقتصادی تأثیر می گذارد، یک مشکل جهانی برای مقامات است. این یک انتخابات است.

دیدگاهتان را بنویسید