چرا باید هر حادثه تلخ و ناگواری برای رهبر شهدا عذرخواهی کرد و اشک ریخت؟

Shiagraph 0030140 2048x1448 1 خبر عجیب

شفقنا- حضرت آیت الله جوادی آملی در سخنانی با طرح این سوال که چرا باید از هر حادثه تلخ و ناگواری برای رهبر شهدا عذرخواهی کرد و اشک ریخت؟ پاسخ داده اند

به گزارش شفقنا، متن سخنان این مرجع تقلید شیعیان به شرح زیر است:

بر اساس قول معروف حضرت سکینه (سلام الله علیها) بر بدن مطهر امام حسین (علیه السلام) به این اصل کلی دستور داده است که وقتی حادثه تلخی پیش آمد از آن عذرخواهی کنید و برای من اشک بریزید: و از غريبه شنيدم «و شهيد فندوبني»; «هرگاه حکایت غریب یا شهیدی شنیدی بر مظلومیت من گریه کن»; زیرا اگر امام حسین (علیه السلام) به خلافت برسد، دیگر خارجی و شهیدی نخواهد بود.

بنابراین، اصل کلی این است که هر حادثه تلخ و ناگوار باید معذور باشد و برای شهدا اشک ریخته شود. این گونه نیست که مردم داغدار پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم را بهانه ای برای تسکین احساسات و اشک های خود و عزاداری برای التیام زخم های خود قرار دهند و بین این دو نوع عزاداری تفاوت فاحشی وجود دارد. زیرا محصول یکی تسلیت برای حضرت امام حسین علیه السلام و نتیجه دیگری تسلیت برای خود است. ضمن اینکه می توان حادثه مرگبار کربلا را بهانه کرد اما بی تاثیر نیست.

وجود مبارک سید الشهداء علیه السلام فرمود: «من قاتل العبره»; یعنی من که برای احیای حق و محو باطل کشته شدم، باید مصداق داشته باشم; پس چشمان علاقه مندان به تالار شهدا مملو از اشک می شود و آن اشک های بسیار از چشم ها بیرون می زند و از چهره انسان می گذرد تا تبدیل به بیان شود.

  وزش بادهای موسمی به ایران اما به دلیل سهل انگاری مدیریت بحران در کشور/ بازدید بی نتیجه مسئولان در جریان حوادث

این سنت حسنه آثار فراوانی دارد، از جمله اینکه محبت به اهل بیت علیهم السلام در دل شیعیان جاری است; آنگاه دوست ائمه معصومین علیهم السلام هرگز اندیشه و سیره آنان را رها نمی کند. زیرا هدایت جوارح به دست جان و دل است و هدایت دل را محبت می گیرد و دل های یاران حسین بن علی علیه السلام به راه راست معطوف است.

آیت الله العظمی جوادی آملی

شکوفایی عقل در پرتو نهضت حسینی، ص ۲۳۳

دیدگاهتان را بنویسید