پلیس فتا از سرقت 5 میلیارد ریالی کلاهبرداران اینترنتی در آبدانان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری موج ایلام، سرهنگ مختار باویر با اشاره به اینکه مجرمان سایبری از روش ها و تکنیک های مختلفی استفاده می کنند، گفت: تقلب وی گفت: در تحلیل انجام شده حدود 47 درصد از کل جرایم شهرستان در 4 ماهه نخست امسال مربوط به کلاهبرداری اینترنتی، 25 درصد هتک حیثیت و نشر اکاذیب، 12 درصد مربوط به دانلود غیرمجاز بوده است. و 16 درصد مربوط به جرایم دیگر از قبیل دسترسی غیرمجاز، تهدید و زورگیری و غیره بوده است.

وی افزود: در چهار ماهه نخست سال جاری آمار جرایم سایبری شهرستان نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود 40 درصد افزایش داشته است و از سوی دیگر با فعالیت جهادی کارشناسان پلیس فتا شهرستان کشف جرایم سایبری حدود 35 درصد افزایش یافته است.

سرهنگ بائر ادامه داد: مهمترین آسیب فضای مجازی در چهار ماهه اول برای مصرف کنندگان سطح شهر، اعتماد مصرف کنندگان به افراد درج آگهی در سایت های واسطه، واریز وجه به عنوان سپرده قبل از دیدن کالای خریداری شده، واریز پول به حساب افراد پس از هک شدن است. شبکه های اجتماعی و مطالبات پولی کلاهبرداران این است که اقدامات رسانه ای و آموزش عمومی پیشگیرانه از رسانه ملی و شبکه های شهری و غیره ادامه داشته باشد و جزء برنامه های پلیس است.

فرمانده انتظامی شهرستان آبدانان با اشاره به بازگشت 5 میلیارد ریال به حساب شکات در 4 ماهه نخست سال جاری و در پی اقدامات فوری و تخصصی کارشناسان پلیس فتا در این شهرستان، گفت: ماموران فضای مجازی به دنبال این هستند. پیشگیری از جرایم رایانه ای به صورت 24 ساعته و با تمام توان آماده ارائه خدمات به همشهریان عزیز می باشد.

  از رفتار مردم در جمع آوری زاینده رود از پلیس راهنمایی و رانندگی استان اصفهان تشکر می کنیم.

سرهنگ بائر با توصیه به شهروندان در خصوص واریز پول به حساب افراد پس از هک شبکه های اجتماعی، افزود: در برخی از جرایم سایبری، کلاهبرداران پس از دسترسی به حساب کاربری افراد در شبکه های اجتماعی، با عبارات مختلف از دوستان و اعضای خانواده درخواست وجه می کنند. و اقدام مجرمانه خود را انجام دهند که با تماس تلفنی با متقاضی قابل بررسی است.

دیدگاهتان را بنویسید