نیکزاد: قانونی شدن فضای مجازی در حاکمیت باید عالمانه، عالمانه و جهادی باشد

به گزارش شفقنا به نقل از هانه ملت، علی نیکزاد در نخستین همایش بین المللی رسانه، ارتباطات و حکمرانی سایبری که در دانشکده مدیریت دانشگاه تهران برگزار شد، با بیان اینکه برخی از اصحاب رسانه مطالبی را درباره مقابله مجلس با حاکمیت سایبری ارائه کردند، گفت: که مخالف بود این نظر مجلس است. در عصر امروز اهمیت فضای مجازی بر هیچکس پوشیده نیست، از این رو اهمیت فضای مجازی برابر با انقلاب اسلامی است که حکمرانی کم نظیر و کم نظیری دارد و مجلس نیز همین نظر را دارد.

وی افزود: با معماری معمار کبیر انقلاب جهانی نوع جدیدی از حکومت در حال شکل گیری است و اگر مشکلاتی در این حکومت وجود دارد به دلیل رعایت نکردن ارزش های الهی و انسانی است که امام خمینی (ره) برای این نوع حکومت فکر کرده است.

نایب رئیس شورای اسلامی تصریح کرد: تغییرات جهان در سایه گسترش فضای مجازی از چشم دلواپسان و آینده پژوهشی دور نبود و بارها این موضوع را گزارش کردند اما ما قبول نمی کنیم. مشکل جدی است تا اینکه در دوران کرونا اتفاق دیگری افتاد و برخی از کارمندانی که نمی توانستند با فضای مجازی ارتباط برقرار کنند مجبور شدند خود را با شرایط وفق دهند.

نیکزاد افزود: در دوران کرونا، وزارت آموزش و پرورش، علوم و تحقیقات مجبور به استفاده از ابزار آموزشی فضای مجازی شد و در نتیجه سبک زندگی ایجاد شد و کسب و کار اینترنتی شروع شد و شاهد بازی های رایانه ای در فضای مجازی و مراسم بودیم. مجازی، از این رو توجه جدی تری به گزارش های دلواپسان و آینده پژوهش های علمی شد.

  هشدار هواشناسی نسبت به ظهور گرد و غبار داخلی و خارجی در خوزستان

وی با بیان اینکه موضوع حکمرانی تحت تاثیر فضای مجازی باعث تغییراتی در حکمرانی شده است، گفت: آموزش و پرورش نمی تواند دانش آموزان را به کتاب های درسی وادار کند، بلکه حق دارند نیازهای آموزشی خود را در فضای مجازی برآورده کنند.

نایب رئیس شورای اسلامی مجلس با تاکید بر اینکه حق مجلس در حوزه قانونگذاری فضای مجازی تضییع شده است، تصریح کرد: برخی مدعی هستند که درک درستی از فضای مجازی، کسب و کار اینترنتی و استفاده از ارتباطات پیشرفته نداریم. ابزارها، اگر اینطور نیست، و این جمله نادرست است.

نیکزاد تاکید کرد: قانونگذاری فضای مجازی در حکمرانی باید عالمانه، عالمانه و جهادی انجام شود، امروز موضوع فضای مجازی در دست کسانی است که موافق حاکمیت منحصر به فرد، منحصر به فرد و نه غربی و نه شرقی جمهوری اسلامی هستند، بنابراین اگر مستقل باشند. و مقتدر نباشیم بر اساس ارزش های اخلاقی ما در کار پیشرفت نخواهند کرد بلکه از ارزش های دلخواه خود پیروی می کنند، اگر مستقل نباشیم عکس شهید سردار قاسم سلیمانی را از فضای مجازی پاک می کنند. آنها با فضایل اخلاقی که ما در نظر می گیریم مخالفند و با همین رویه در حوزه سیاست عمل می کنند.

وی تاکید کرد: باید در همه مناسبات سیاسی، فضای مجازی و… با منطق و عدالت پیش برویم.

نایب رئیس شورای اسلامی گفت: در مجلس به این نتیجه رسیدیم که راه حل اجرای شبکه ملی اطلاعات است اما برای رسیدن به این راهکار باید هزینه زیادی پرداخت کرد.

نیکزاد افزود: فضای مجازی نیازمند توسعه اینترنت در چهار حوزه توزیع عادلانه، ارائه اینترنت پرسرعت، اینترنت سالم و سالم است. اگر اینترنت 5G در کشور باز شد باید عادلانه هم توزیع شود و به سمت اینترنت پرسرعت برویم، اینترنت امن همان شبکه ملی اطلاعات است تا اطلاعات کشور در داخل بماند و متوجه شویم. یک اینترنت سالم، باید آن را بر مبنای اخلاق قرار دهیم، زیرا استکبار از هر وسیله ای برای استعمار استفاده می کند. در کشورهای غربی سیم کارت برای نوجوانان وجود دارد و سن قانونی استفاده از اینترنت در نظر گرفته شده است.

  تعطیلی سینماهای سراسر کشور همزمان با سالروز شهادت حضرت زهرا (س)

وی تاکید کرد: مجلس می‌گوید ایجاد سیاست‌های سایبری باید در حد مقتضی برعهده شورای عالی فضای مجازی به عنوان شورا باشد و برای تحقق این سیاست‌ها، قانون‌گذاری، نظارت و اقدام در مجلس انجام شود تا دولت بتواند مناظره ها در مورد مسیر پاراپت مجلس در فضای مجازی

نایب رئیس شورای اسلامی در پایان گفت: اگر می خواهیم در عرصه مجاهدت فعال باشیم باید برای تربیت نسلی وفادار به آرمان های امام (ره) و انقلاب تلاش کنیم. به همین دلیل مسئله اصلی در عرصه های مختلف حکومتی، مبارزه علمی توأم با اخلاق و آرمان های انقلاب است.

دیدگاهتان را بنویسید