نامزدی سودانی برای نخست وزیری عراق؛ آیا وتوی صدر مانع از تشکیل دولت جدید می شود؟

خبر عجیب

شفقنا- چارچوب هماهنگی گروه های شیعی سرانجام نامزد خود را برای تصدی پست نخست وزیری عراق اعلام کرد، بنابراین این بار توپ به زمین گروه های سیاسی کرد گذاشته می شود. گروه هایی که باید هر چه زودتر پرونده را به نامزد ریاست جمهوری واگذار کنند تا روند تشکیل دولت جدید تسریع شود.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا به نقل از العالم الجدید، در حالی که چارچوب هماهنگی گروه های شیعی ابراز اطمینان کرده است که کابینه «محمد شیعه السودانی» بدون هیچ مشکلی از پارلمان رای اعتماد خواهد گرفت، جنبش صدر اعلام کرد که با نامزدی السودانی مخالف است. اپوزیسیونی که می تواند تحرکات صدرها را برای جلوگیری از تشکیل دولت جدید و تکرار سناریوی استعفای دو نامزد سابق نخست وزیری در سال 2020 آغاز کند.

در همین رابطه «احمد الموسوی» یکی از رهبران چارچوب هماهنگی گروه های شیعه به العالم الجیدید گفت: پس از نامزدی محمد شیعه السودانی، با اجماع سران. بر اساس چارچوب هماهنگی، هیچ مانعی برای تشکیل دولت جدید عراق وجود ندارد و به زودی شاهد تحرکات سریع برای تشکیل آن خواهیم بود و ما کابینه خواهیم بود.

الموسوی گفت: السودانی مورد حمایت همه گروه های سیاسی عراق است و هیچ حزب یا جناحی نظر منفی نسبت به وی ندارد، بنابراین رای اعتماد به دولت او بسیار آسان و بدون مشکل و با اکثریت آرا خواهد بود. به زودی مذاکرات با گروه های سیاسی برای تشکیل کابینه آغاز می شود.

وی تاکید کرد: گروه های سیاسی کرد باید هر چه زودتر پرونده نامزد ریاست جمهوری را مشخص کنند، اختلافات حزب دمکرات و اتحادیه میهنی کردستان در این زمینه ادامه پیدا نمی کند زیرا بر تحرکات تشکیل دولت جدید و نصب تاثیر می گذارد. رئیس جمهور جدید اولین گام است و اعتقاد بر این است که او در راه تشکیل دولت جدید است. ناکامی گروه های سیاسی کردستان در دستیابی به توافق، ما را مجبور می کند بدون انتظار رضایت آنها، انتخابات ریاست جمهوری را برگزار کنیم و نامزد هر حزبی که اکثریت آرا را کسب کند، رئیس جمهور می شود.

  تفویض اختیارات از مرکز استان برای حل سریع مشکلات

چارچوب هماهنگی گروه های شیعه از معرفی محمد شیعه السودانی برای پست نخست وزیری عراق با اجماع سران این گروه خبر داد.

از سوی دیگر، یکی از رهبران برجسته جنبش صدر به العالم الجدید گفت: چارچوب هماهنگی گروه های شیعه تلاش کرد راه های ارتباطی را با «مقتدی صدر» رهبر صدر باز کند و با آنها مشورت کند. درباره اسامی نامزدهای نخست وزیری و رضایت صدر برای دریافت این اسامی، اما وی دخالت در این موضوع را تکذیب کرد و گفت که مخالف گشایش هر گونه کانال ارتباطی مستقیم یا غیرمستقیم با سران چارچوب هماهنگی است.

این عضو ارشد جنبش صدر که نخواست نامش فاش شود، گفت: صدر پیش از این در سال 2019 و در پی تظاهرات مردمی در اکتبر 2019 مخالفت خود را با نامزدی سودان اعلام کرده بود و این مخالفت همچنان ادامه دارد، صدر با ایده بازگشت به کرسی مخالف است. وزیر متعلق به حزب الدعوه است و السودانی نیز یکی از رهبران آن حزب است، هرچند وی اعلام کرد که برای به دست آوردن پست نخست وزیری از حزب خارج شده است.

وی گفت: صدر در مرحله بعدی برای جلوگیری از نخست وزیری سودان موضع سیاسی محکمی اتخاذ خواهد کرد. اعلام کاندیداتوری وی توسط چارچوب هماهنگی به معنای تشکیل دولت جدید نیست، سودانی یا به دلیل فشار افکار عمومی و یا به دلیل عدم تفاهم با گروه های سیاسی متحد صدری ها از نامزدی کناره گیری می کند. تشکیل دولت جدید در حالی که «محمد توفیق العلوی» و «عدنان الزرفی» پیش از این شکست خورده و از نامزدی نخست وزیری کناره گیری کردند.

  فرهنگ سازی برای افزایش جمعیت و نظارت بر زاد و ولد در روستاها ضروری است

در جریان اعتراضات اکتبر 2019، السودانی استعفای خود را از حزب الدعوه اعلام کرد. استعفای که برخی آن را گامی به سمت نخست وزیری می دانستند.

در آن زمان جنبش صدر مخالفت کامل خود را با نامزد سودانی اعلام کرده بود، البته در این دوره صدری ها همراه با ائتلاف فتح کرسی های قابل توجهی در پارلمان داشتند، اما در این دوره جناح صدر 73 کرسی در مقابل تنها 16 کرسی فتح به دست آورد. ائتلاف، توسط پارلمان عراق استعفا دادند.

احلاس الدلیمی، نماینده پارلمان عراق و نماینده حزب دمکرات کردستان در این رابطه گفت: در حال حاضر توافق نهایی با اتحادیه میهنی در مورد نامزد ریاست جمهوری صورت نگرفته است و هر یک از احزاب اصرار دارند نامزد ریاست جمهوری را معرفی کنند. فرد مورد نظر.”

الدلیمی تصریح کرد: حزب دمکرات در حال مذاکره با گروه های سیاسی کرد در خصوص نامزد ریاست جمهوری است و در صورت عدم توافق در انتخابات ریاست جمهوری شرکت نمی کنیم.

در سال 2020 و در جریان بحران یافتن جانشینی برای «عادل عبدالمهدی» نخست وزیر وقت عراق، رئیس جمهور این کشور ابتدا «محمد توفیق علوی» را به عنوان نخست وزیر معرفی کرد، اما وی ناکام ماند و به دلیل اختلاف نظر استعفا داد. سپس «عدنان الزرفی» نامزد شد. در همین سمت بود که وی در تشکیل کابینه جدید نیز ناکام ماند و در نهایت با حضور اکثر سران گروه های سیاسی، «مصطفی الکاظمی» به تشکیل کابینه جدید منصوب شد.

این گزارش را در العالم الجدید ببینید.

دیدگاهتان را بنویسید