موضوع محیط زیست و دریاچه ارومیه بسیار مهم و حیاتی است

به گزارش خبرگزاری موج، سید سلمان ذاکر در جلسه علنی امروز مجلس در جریان بررسی گزارش کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست درباره لایحه تصویب اصلاحات الحاقیه های کنوانسیون بین المللی پیشگیری گفت: آلودگی دریایی کشتی ها 1352، مخالف این لایحه: گزارش مذکور بسیار خوب است و شاخص اصلی محیط زیست دریایی است، اما کمیسیون کشاورزی و مجلس باید در مورد تخریب دریاچه ارومیه اظهار نظر کنند، زیرا خطرات خشک شدن آن وجود دارد. دریاچه ارومیه با آلودگی دریاها بسیار متفاوت است و امروز باید بحث احیای این دریاچه را مطرح کرد که جان و مال چندین میلیون نفر به آن وابسته است.

نماینده مردم ارومیه در مجلس یازدهم ضمن تشکر از توجه رئیس مجلس به دریاچه ارومیه و بررسی طرح تحقیق و تفحص از ستاد احیای دریاچه گفت: نباید بگذاریم دریاچه ارومیه بمیرد، لطفا کمک کنید تا سدهای منتهی به دریاچه آزاد شود. دریاچه ارومیه. تا زمانی که این دریاچه از بین رفت، در این مورد ما از محیط زیست محافظت می کردیم، بنابراین به دلیل عدم اولویت موضوع مذکور مخالف هستم.

محمدبکر کلیباف در پاسخ به این نماینده گفت: هفته گذشته بحث بررسی و تفحص از ستاد احیای دریاچه ارومیه که موضوع بسیار مهم و حیاتی بود و تصویب شد، در آنجا من و سایر نمایندگان مردم را بررسی کردیم. بر اهمیت موضوع تاکید کرد و هیچ یک از نمایندگان مردم نسبت به این موضوع بی تفاوت نیستند. موضوع محیط زیست و دریاچه ارومیه بسیار مهم و حیاتی است، اما امروز تصویب لایحه ای که یک کنوانسیون بین المللی است در دستور کار است و باید در این باره صحبت کنیم، لذا از شما می خواهم که در دستور کار نیز صحبت کنید. پیشنهاد این لایحه به معنای بی توجهی مجلس به دریاچه ارومیه نیست.

  وزیر بهداشت از بیمارستان غدیر سیاهکل بازدید کرد

محمدرضا صباغیان بافقی نیز با این لایحه موافقت کرد و گفت: امروز بیش از 136 کشور این معاهده را امضا کرده اند و بیش از 98 درصد افرادی که در دریاها دریانوردی می کنند به این کارها مشغول هستند، بنابراین ایران نیز باید به این تعهدات پایبند باشد. امروزه تردد دریایی و حمل و نقل مواد مختلف به گونه ای افزایش یافته است که در صورت بی توجهی به قوانین مربوطه، احتمال آسیب جدی به محیط زیست وجود دارد.

نماینده مردم مهریز، بافق، بهاباد، حاتم و ابرکوه در مجلس یازدهم با بیان اینکه ایران نیز سواحل زیادی دارد و از دریا برای حمل کالا استفاده می کند و باید به این تعهدات پایبند بود، ادامه داد: کار می کنیم اما باید. به روش درست کار کنیم، بنابراین نمی توانیم توافقات بین المللی را نادیده بگیریم.

وی ضمن تشکر از مواضع رئیس شورای اسلامی در قبال موضوع ربا در بانک ها، افزود: این موضوع باید مورد بررسی جدی قرار گیرد و مجلس پرچمدار حذف ربا از سیستم بانکی باشد، لذا خواهشمند است موضعی را رعایت کنید. که آیدا ممنون و امیدوارم مجلس هم به این سمت برود.

صباغیان بافقی افزود: امروز شاهد هستیم که به دلایل مختلف در جامعه با برخی از شهروندان برخورد مناسبی صورت نمی گیرد، ضمن اینکه از لطف پلیس تشکر می کنیم، اقدامات این قشر باید به گونه ای باشد که حقوق شهروندی تضییع نشود. پلیس باید این مهم است که توجه داشته باشید.

این نماینده مجلس یازدهم ادامه داد: پلیس باید در مقابل اراذل و اوباش قاطعانه بایستد اما نباید با زنان ما طوری برخورد شود که حقشان ضایع شود. وقتی در ملاء عام می بینیم که حق شهروندی در حال ضایع شدن است، این سوال پیش می آید که چه اتفاقی می افتد، بنابراین از پلیس می خواهم به این مهم توجه کند.

  پیش بینی بارش فراگیر در خراسان رضوی

دیدگاهتان را بنویسید