موافقت نمایندگان با مطالعه و بررسی کار سازمان حفظ نباتات

به گزارش خبرگزاری موج، نمایندگان جلسه علنی امروز (سه شنبه 13 مرداد) شورای اسلامی با 163 رای موافق، 42 رای مخالف و 11 رای ممتنع از مجموع 243 نماینده حاضر در جلسه با انجام نظرسنجی. و تحقیقات وزارت جهاد کشاورزی در خصوص اجرای سازمان حفظ نباتات موافقت کرد.

در ابتدا ذبیح الله اعظمی ساردوی، سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی، متن درخواست تعدادی از نمایندگان محترم (ذکر شده در گزارش) مبنی بر تحقیق و تفحص از سازمان تحقیقات و تحقیقات حفظ نباتات را به شرح زیر قرائت کرد:

به استناد ماده (212) آئین نامه داخلی شورای اسلامی، ابتدا اطلاعات واصله مراجع اجرایی در تاریخ 11/6/1300 جهت مطالعه و بررسی و با عنایت به اظهارنامه مورخ 22/1/22 متقاضیان در اختیار متقاضیان قرار گرفت. 1401 در خصوص ناکافی بودن اطلاعات ارائه شده در جلسه رسمی کمیسیون در تاریخ 22/1/1301 موضوع با حضور 17 نفر از نمایندگان اعضای کمیسیون داوطلبان مطالعه و تحقیق مطرح و پس از استماع نظر طرفین، لزوم انجام تحقیق و بررسی در زمینه های زیر مورد تایید قرار نگرفت.

محورهای این تحقیق عبارتند از:

– چرا سازمان حفظ نباتات آنقدر با سموم و قرنطینه بی مسئولیت بود که اکنون سلامت محصولات کشاورزی ایران در دنیا زیر سوال رفته و سلامت مردم ایران نیز در خطر است؟

– صادرات آزمایشگاه ها به چه صورت است و علت تجهیز نشدن آزمایشگاه ها و عدم بررسی سموم باقی مانده در تولیدات کشاورزی چیست؟

– بررسی وجود یا عدم وجود رانت های مربوط به بدنه کارشناسان و مدیرانی که جان مردم و اعتبار محصولات کشاورزی ایران را در بازارهای جهانی به خطر انداخته است؟

– مجوز واردات سموم کشاورزی چگونه صادر می شود؟ (چه کسی، چگونه، کجا و چه سمومی وارد می شود)

  گزارش تصویری: به مناسبت سومین سالگرد درگذشت آیت الله سید جعفر مرتضی عاملی

– دلیل عدم اجرای کد شناسایی کشاورزان در 10 سال گذشته چیست؟

همچنین معصومه پاشایی بهرام در جریان بررسی گزارش کمیسیون کشاورزی مجلس در خصوص رد درخواست تحقیق و تفحص از سوی وزارت جهاد کشاورزی در خصوص عملکرد سازمان حفظ نباتات به عنوان نماینده متقاضی انجام این تحقیق و بررسی گفت: بحث ما سلامت و امنیت غذایی مردم و مجلس است.

نماینده مردم مرند و جلفا در شورای اسلامی ادامه داد: نمایندگانی که به دنبال ساخت و تجهیز بیمارستان هستند باید به این نکته توجه داشته باشند که پیشگیری مهمتر از درمان است و غذای آلوده به سموم عامل بسیاری از سرطان هاست. بیماری هایی که هر روز بر تعداد آنها در کشور ما افزوده می شود

وی با اشاره به اینکه آیا در هیچ جای دنیا آفتی وجود داشته که سریع وارد کشور ما نشده باشد، گفت: سالانه درگیر چند نوع آفت هستیم و گاهی از عرصه کشاورزی عبور می کنند و وارد جنگل های ما می شوند و باید میلیاردها هزینه کنیم. تومان برای کنترل آنها. ضمن اینکه با نظارت خوب و قوی می توان هزینه های درمان، حفظ گیاهان و پوشش گیاهی را کاهش داد، لذا این تحقیق و بررسی یکی از مهم ترین موارد مرتبط با سلامت افراد است.

این نماینده مجلس در مجلس یازدهم افزود: بحث ما بر سر عدم اقدام در انجام وظایف مدیریتی برای حفظ سلامت و ایمنی مردم است. در این راستا یکی از وظایف سازمان حفظ نباتات مبارزه با سموم است. بیش از 95 درصد سموم شیمیایی مصرفی در باغ ها، مزارع و گلخانه ها از کشورهای دیگر وارد می شود و سازمان حفظ نباتات بر اساس تعهدات قانونی خود باید قبل از ورود نسبت به منبع، کیفیت و مشکلات فنی سموم اقدام کند.

  نشست های سازنده سازمان ملل با مصر و اردن در مورد فلسطین

پاشایی بهرام با اشاره به ضعف نظارت سازمان حفظ نباتات گفت: در حال حاضر کشاورزان به راحتی سموم مجاز و غیرمجاز را به روش های مختلف تهیه و استفاده می کنند، سموم شیمیایی با وجود عدم ثبت برند و با حمایت غیرمستقیم سازمان به فروش می رسد. سازمان حفظ نباتات گیاهان این گیاهان به بهانه تامین سموم لازم برای کشور انجام شد.

وی ادامه داد: برنامه های بیولوژیکی مبارزه با آفات و بیماری های گیاهی در باغ ها در سال های اخیر از سوی مسئولان سازمان حفظ نباتات حمایت کافی نشده و سطح استفاده از روش های مبارزه بیولوژیک کاهش چشمگیری داشته است. در این راستا ورود آفاتی مانند سوسک سیب زمینی و مگس میوه مدیترانه ای باغات ما را تحت تاثیر قرار داد. همچنین آفات سایر سبزیجات و گیاهان نیز وارد کشور شده و برخی از گلخانه های کشور را تحت تأثیر قرار داده است.

نماینده مردم مرند و جلفا در شورای اسلامی افزود: به دلیل عدم نظارت بر سموم باقی مانده بر روی میوه و تره بار در کشور، صادرات محصولات با مشکل مواجه است. بی توجهی و بی توجهی به وظایف مدیریتی به بهانه واگذاری وظایف مهم و تخصصی به سازمان حفظ نباتات بخش خصوصی و کلینیک های گیاهان دارویی به بهانه ایجاد اشتغال بدون نظارت صحیح از موضوعات مهم این تحقیق و بررسی است.

مهرداد ویس کرمی به عنوان دیگر نماینده درخواست کننده این بررسی گفت: نگرانی های زیادی در خصوص سموم کشاورزی داریم که مهمترین آن امنیت غذایی و سلامت انسان است.

نماینده مردم خرم آباد و چغانی در شورای اسلامی با بیان اینکه هر ایرانی به طور متوسط ​​سالانه نیم کیلوگرم سم مصرف می کند، افزود: برخی از سمومی که اخیرا استفاده می شود قطعا مشکل زا و سرطان زا هستند و ممکن است علت بسیاری از بیماری های ناشناخته امروزه. در واقع از نظر مصرف سم در جهان دهم هستیم و متاسفانه اقدامات لازم برای کاهش مصرف سموم در سازمان حفظ نباتات وجود ندارد.

  مشخصات موبایل جدید ویوو فاش شد

وی با بیان اینکه توزیع سموم باید بر اساس دستور گیاهی باشد، گفت: سازمان حفظ نباتات هنوز آیین نامه ای در این خصوص نداشته است در حالی که این قانون در سال 1392 تصویب شده است، همچنین جریانی وجود دارد که مانع از تولید سم می شود. سموم سبز کشاورزی و همچنین محصولات تولیدی باید از طریق واردکنندگان در داخل کشور توزیع شود و این باعث ایجاد انحصار در کشور شد.

ویس کرمی با بیان اینکه حدود 4 هزار میلیارد برای واردات سموم با ارز دولتی برای یک سال اختصاص دارد و نحوه هزینه آن مشخص نیست، افزود: توزیع سموم خارج از نظام و عدم کنترل و نظارت یکی از مشکلاتی است که باید انجام شود. خطاب شود.یعنی..

این نماینده مجلس یازدهم با اشاره به ابهامات موجود در زمینه صدور مجوز سموم، افزود: نحوه صدور مجوز سم باید بازنگری شود و از تولید سموم سبز کشاورزی حمایت شود. سازمان حفظ نباتات دبیر شورای نظارت بر سموم است و در این رابطه سموم سازان را در بوروکراسی پیچیده ای قرار می دهد و انگیزه لازم را از آنها سلب می کند. از سوی دیگر میزان خودکفایی در تولید سموم کشاورزی در کشور تنها 10 درصد است که به همین دلیل نیازمند توجه نمایندگان است.

دیدگاهتان را بنویسید