مقام سیاست خارجی اتحادیه اروپا از قدرت های خارجی خواسته است تا برای نجات برجام اقدام کنند

169548279 خبر عجیب

شفنا جوزف بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در یادداشتی در روزنامه فایننشال تایمز فشار حداکثری علیه ایران را شکست خورده دانست و از قدرت های خارجی خواست برای نجات برجام اقدام کنند.

به گزارش شفقنا، جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در مقاله ای در فایننشال تایمز از قدرت های خارجی خواست تا برای حفظ برجام اقدام کنند.

بورل یادداشت خود را با این جمله آغاز می کند:
هفت سال پیش، پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد، آلمان، ایران و نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور خارجی، به یک توافق دیپلماتیک مهم به نام برنامه جامع اقدام مشترک در مورد برنامه هسته‌ای ایران که مورد تایید سازمان ملل متحد است، دست یافتند. شورای امنیت
برجام گسترده‌ترین نوع رژیم نظارتی بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران است که توسط آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اجرا می‌شود، که چشم‌انداز لغو تحریم‌ها علیه ایران توسط ایالات متحده، اتحادیه اروپا و سازمان ملل را باز کرده است. از سوی دیگر، البته ترامپ در سال 2018 از برجام خارج شد و کمپین فشار حداکثری را علیه ایران دنبال کرد که تاکنون جواب نداده است. در واقع باید گفت فشار حداکثری که ترامپ به دنبال آن بود شکست خورده است.
بورل نوشت: من از انگیزه و شتاب دولت جدید آمریکا برای بازگشت به برجام به عنوان افسر هماهنگ کننده استفاده کردم و در آوریل سال گذشته تغییر جهت بازگشت آمریکا به برجام فشار داده شد. پس از 15 ماه مذاکره در وین و تعامل با حاضران، به این نتیجه رسیدم که دیگر جایی برای تکان دادن وجود ندارد و برای احیای برجام باید همه تحریم ها برداشته شود.
این مقام سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ادامه یادداشت خود خاطرنشان کرد: اگرچه برجام یک توافق کامل نیست، اما همه عناصر اساسی را که طرف های فعلی به سختی به آن دست یافته اند، در نظر می گیرد. اکنون باید تصمیماتی گرفته شود تا از این فرصت بی نظیر برای موفقیت استفاده کرد. من هیچ جایگزین جامع یا موثری برای برجام نمی بینم.
بازگشت برجام نه تنها در رصد برنامه هسته‌ای ایران مؤثر است، بلکه می‌تواند فضای امنیتی منطقه را تثبیت کند و حرکت مثبتی در جهت اعتمادسازی بین کشورها ایجاد کند.
بورل مشکلات اقتصادی ایران را به برجام گره زد و نوشت که هر روز که مذاکرات وین به تاخیر می افتد، منافع اقتصادی که مردم ایران می توانند به دست آورند از بین می روند. دستیابی به توافق جامع در شرایط کنونی نه تنها منافع اقتصادی، بلکه امنیت سیاسی و نظامی منطقه و کل جهان را به همراه دارد. اکنون زمان تصمیم گیری سریع سیاسی برای پایان دادن به مذاکرات در وین بر اساس متن پیشنهادی من و بازگشت فوری به برجام است.

  طبقه بندی قوی ترین ارتش های عربی در سال 2022 از نظر "قدرت آتش جهانی"
اخبار قبلیتشریح آیین نامه های برگزاری مراسم محرم توسط استاندار تهران
خبر بعدیاختراعی که می تواند به 400 میلیون بیمار دیابتی در جهان کمک کند

دیدگاهتان را بنویسید