مذاکرات برای لغو تحریم ها توسط غرب با مشکل مواجه شده است/اگر معقول باشد، نتیجه دور از دسترس نیست

به گزارش خبرگزاری موج، آیت الله سید ابراهیم رئیسی صبح امروز سه شنبه در بیست و پنجمین اجلاس سراسری ائمه جمعه کشور به تبیین جایگاه و اهمیت والای آئین سیاسی نماز جمعه در کشور پرداخت و گفت: امروز سکوی نماز جمعه محلی برای روشن شدن مشکلات کشور و کانونی برای امید آفرینی و ابراز نگرانی است. مردم هستند ائمه جمعه حلقه وصل مردم و مسئولان به شمار می روند و بر این اساس می توان گفت که این علمای محترم نقش بسیار مهمی در اثربخشی نظام حکومتی ایفا می کنند و به موفقیت دولت کمک می کنند. .

رئیس جمهور با تاکید بر نقش مهم ائمه جمعه در برقراری ارتباط موثر و مفید بین دولت و ملت، افزود: ائمه جمعه محترم از فرماندهان جهاد تبیینی در نقاط دور دست کشور هستند و به همین دلیل است. ارتباط تنگاتنگی با جامعه دارند، زبان فصیح مردم هستند بنابراین نقش مهمی در انتقال مطالبات مردم به مسئولان دارند. از این منظر نقش ائمه جمعه در ساختار نظام حکمرانی کاملاً اساسی و راهبردی است.

آیت الله رئیسی در بخش دوم سخنان خود به تبیین عملکرد دولت در عرصه های مختلف طی یک سال گذشته پرداخت و با اشاره به موفقیت های حاصله در عرصه دیپلماسی اذعان داشت: از ابتدای تاسیس دولت اعلام کرده ایم که تقویت سیاست حسن همجواری اصل اصلی دولت است. این حوزه دیپلماسی است و ما در این راستا گام برداشته ایم. خوشبختانه این تغییر جهت استراتژیک منجر به تراز تجاری مثبت ایران با همسایگان شد و ارزش مبادلات چندین برابر شد.

  ویدئو/ برای حسین کی گریه می کنیم؟

بیشتر بخوانید:

اهل سنت ایران پیرو رهبری و دلسوز نظام هستند

رئیس جمهور برنامه ریزی برای تامین امنیت غذایی و افزایش حجم تولیدات کشاورزی را یکی دیگر از موفقیت های دولت در ماه های اخیر خواند و گفت: در بخش کشاورزی با برنامه ریزی های انجام شده شاهد افزایش چشمگیر حجم تولید هستیم. با خرید نزدیک به 7 میلیون تن محصول تا به امروز از کشاورزان.

رئیس جمهور همچنین به تشریح برنامه های دولت در زمینه جذب سرمایه گذاری پرداخت و گفت: رونق اقتصاد ملی و ارتقای شاخص های اقتصادی در کشور بدون جذب سرمایه گذاری داخلی و خارجی امکان پذیر نیست. دولت برنامه های مختلفی در این زمینه دارد و تلاش می کند با جذب سرمایه گذاری در جهت توسعه اشتغال پایدار، تحریک تولید و رشد اقتصادی گام های محکمی بردارد.

رئیسی همچنین به تلاش دولت برای عدالت محوری بودجه 1401 بر اساس سند آمایش اراضی اشاره کرد و گفت: جهت گیری اصلی دولت در راستای رونق اقتصاد و عدالت محوری در همه حوزه ها است. بر این اساس هم در قانون بودجه سالانه و هم در تدوین برنامه هفتم توسعه تلاش می کنیم به سمت تحقق عدالت و مردم محوری حرکت کنیم.

رئیس جمهور با اشاره به برخی مباحث مطرح شده از سوی ائمه جمعه، اساس انتصابات دولت را جذب نیروهای کارآمد، پرتلاش و با انگیزه عنوان کرد و گفت: بارها تاکید کرده ایم که دولت باید از نیروهای کارآمد، جوان و انقلابی و نیروهای بی انگیزه و ناکارآمد استفاده کند.

آیت الله رئیسی همچنین به موضوع عفاف و حجاب اشاره کرد و گفت: نیروی انتظامی ملاک است و در این حوزه نباید بر اساس سلیقه شخصی عمل کرد.

  طوفان شن در عراق/ پروازهای فرودگاه بغداد به حالت تعلیق درآمد

رئیس جمهور در بخش پایانی سخنان خود به موضوع مذاکره برای رفع تحریم ها اشاره کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران هرگز از میز مذاکره خارج نشده است. غربی ها بودند که با صدور قطعنامه ای در شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی در این مذاکرات بحران ایجاد کردند.

رئیسی نتیجه گیری مذاکرات را بیش از هر چیز نیازمند اراده طرف مقابل دانست و خاطرنشان کرد: موضوع با جمهوری اسلامی ایران منطقی و عقلانی است و بدیهی است که اگر طرف مقابل رفتار منطقی و عقلانی داشته باشد، مذاکرات می تواند منجر شود. به یک نتیجه

رئیس جمهور ایجاد امید در بین مردم را اولویت اصلی کشور برشمرد و گفت: امروز بیش از هر زمان دیگری به آینده کشور امیدواریم و با تکیه بر داشته های خود شرایط را به نفع مردم تغییر خواهیم داد. و همچنین بر حمایت ملت و رهنمودهای رهبر معظم انقلاب».

پیش از سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین موسوی فر، حجت الاسلام و المسلمین مهامی و حجت الاسلام و المسلمین شعبانی، نمایندگان فقیه در استان های خوزستان، سیستان و بلوچستان و همدان، به نمایندگی از 900 ائمه جمعه کشور در مورد برخی از مشکلات کشور صحبت می کند.

دیدگاهتان را بنویسید