لوموند/ مکرون: منابع غذایی مانند انرژی به «سلاح نظامی روسیه» تبدیل شده است.

به گزارش شفنا از ایرنا به نقل از روزنامه لوموند، امانوئل مکرون او روز سه‌شنبه، در اولین روز از سفر چهار روزه خود به سه کشور آفریقایی، در کامرون گفت: ما مورد حمله عده‌ای قرار گرفته‌ایم که معتقدند تحریم‌های اروپا عامل بحران غذایی جهان از جمله در آفریقا است، اما این کاملا نادرست است.”

این روزنامه فرانسوی با اشاره به سفر اخیر رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه به چهار کشور آفریقایی، سخنان مکرون را اشاره ضمنی به مقاله منتشر شده توسط سرگئی لاوروف او در یکی از روزنامه‌های جمهوری کنگو (Les Dépêches de Brazzaville)، تأثیر تحریم‌های اروپا علیه مسکو را ارزیابی می‌کند و تبلیغات غرب و اوکراین را که ادعا می‌کنند روسیه در حال ایجاد قحطی است، رد می‌کند.

شبکه تلویزیونی فرانس 24 نیز درباره این سفر نوشت: تور آفریقایی مکرون برای اولین سفر وی به کامرون و آفریقای مرکزی با هدف احیای روابط سیاسی و اقتصادی دو کشور آغاز شد.

به گزارش این شبکه تلویزیونی، این اولین سفر ماکرون به قاره آفریقا از زمان انتخاب مجددش در ماه مه گذشته و همچنین اولین سفر یک رئیس دولت فرانسه به یائونده از سال 2015 است. فرانسوا اولاند او آنجا رفت، این مهم است.

توسعه همکاری نظامی فرانسه در زمینه امنیت در قاره آفریقا

رئیس جمهور فرانسه در بخشی دیگر از سخنان خود با تاکید بر اینکه امنیت قاره آفریقا را رها نمی کنیم، بر تمایل پاریس برای تجدید همکاری های نظامی و امنیتی در این قاره تاکید کرد.

وی ادامه داد: فرانسه با حمایت و به درخواست شرکای آفریقایی خود به امنیت این قاره پایبند خواهد ماند.

  کتاب رسولان در کرمانشاه منتشر شد

مکرون گفت: ما با خروج از مالی در حال سازماندهی مجدد سیاست های خود هستیم زیرا دیگر چارچوب سیاسی برای گسترش سیستم ما به فراسوی ساحل، به خلیج گینه و کشورهای کمربند دوم وجود ندارد.

رئیس جمهور فرانسه که دوشنبه شب سفر چهار روزه خود را به کامرون، بنین و گینه بیسائو آغاز کرد، گفت: گروه های تروریستی در حال گسترش و ایجاد تنش در سراسر منطقه هستند.

وی افزود: فرانسه به درخواست کشورهای آفریقایی باید با حضور بیشتر در عرصه آموزشی، تجهیزاتی و پشتیبانی در این منطقه شفافتر حضور داشته باشد.

مکرون تقویت ارتش های منطقه و توسعه همکاری های امنیتی، دفاعی و دیپلماتیک را از گام های آینده فرانسه در قاره آفریقا اعلام کرد.

وی تاکید کرد: این مناطق تنها مولفه هایی هستند که هم به شرایط اضطراری امنیتی در مقابله با تروریسم پاسخ می دهند و هم به عوامل ریشه ای تروریسم حمله می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید