شورای نگهبان نیازمند تحول است

به گزارش خبرگزاری موج، در جلسه علنی روز سه شنبه 13 مرداد، عباسعلی کدخدایی به عنوان یکی از حقوقدانان معرفی شده از سوی قوه قضائیه از رئیس مجلس و رئیس قوه قضائیه تشکر کرد. موثرترند، جایگاه و شأن مجلس بر هیچکس پوشیده نیست.

وی افزود: شورای اسلامی و نمایندگان آن مرجعی هستند که به عنوان قدرت خردمند نظام جمهوری اسلامی شناخته می شوند. همچنین تبلور اراده مردم در حکومت اسلامی، جلوه ای از مردم سالاری دینی در تعبیر رهبر معظم انقلاب است.

کدخدایی گفت: عنوان مجلس انقلابی که رهبری به مجلس یازدهم دادند افتخار و امتیاز جدیدی برای نمایندگان و شورای اسلامی است.

وی ادامه داد: مجلس در قانون اساسی دارای اختیارات و وظایف فراوانی است که باعث شده است نقشی لاینفک در نظام جمهوری اسلامی به ویژه در تعیین امور کشور داشته باشد.

بیشتر بخوانید:

نامزدهای قانونی شورای نگهبان به صورت علنی معرفی شدند

وکیل دادگستری به شورای اسلامی گفت: شورای نگهبان یکی دیگر از ارکان قوه مقننه است و ما در شورای نگهبان خود را جدا از مجلس نمی دانیم. در تشكيل مجالس به شيوه انقلابي و نظارت قانونگذاري، هم شوراي نگهبان و هم شوراي اسلامي و هم هر يك از نمايندگان مجلس را در انجام رسالت بزرگ خود ياري مي كنند.

وی گفت: اما با وجود اینکه مدت ها در شورای نگهبان حضور داشتم و در سمت های مختلف حضور داشتم، معتقدم شورای نگهبان نیز مانند سایر نهادهای حاکمیتی نیازمند تحول است. زمانی که سخنگوی شورای نگهبان بودم بارها در مصاحبه‌ها به این نکته اشاره کردم و اکنون نیز از چند جهت این کار را انجام می‌دهم.

  وزیر ارتباطات: ارتقای کیفیت اینترنت را در ازای افزایش تعرفه تضمین می کنیم

کدخدایی تصریح کرد: اول تحول در ساختار که نیاز به بحث بیشتر دارد، دوم اینکه نیازمند تحول در قوانین هستیم، قوانینی مانند قوانین انتخابات که دوستان هم به آن مشغول هستند و دیگری تحول در رویکردها.

وی افزود: در این عرصه قطعاً نیازمند استفاده از نیروهای جوان نخبه، مستعد و علاقه مند به نظام جمهوری اسلامی هستیم. این کار چند سالی است که به خصوص در پژوهشکده شورای نگهبان که من مسئولیت آن را بر عهده دارم ادامه دارد. “

این حقوقدان که نماینده قوه قضائیه در مجلس شورای اسلامی بود، خاطرنشان کرد: نتیجه را در کمیسیون های تخصصی مجلس می بینید که کارشناسان ما در خدمت اقوام هستند و دوستان جوان و متخصصی هستند که می توانند بسیاری از مشکلات را حل کنند و کمک موثری به مجلس کنند. .حافظ باشد که چنین باشد و نمایندگان محترم مردم در بحث های کارشناسی کمکشان کنند.

کدخدایی تصریح کرد: در بحث شفافیت و نظارت بر شورای نگهبان تلاش کرده ایم کار علمی بیشتری انجام دهیم و نمونه آن گزارش های مستدلی است که به کمیته ها می رسد و استدلال هایی که به نمایندگان ارائه می شود.

وی گفت: در مورد چشم انداز و چشم انداز ما برای آینده شورای نگهبان سه نکته را بیان می کنم. ما باید اطمینان حاصل کنیم که استقلال و بی طرفی شورای نگهبان باید رعایت و حفظ شود.

فقیه پیشنهادی قوه قضائیه به شورای اسلامی گفت: همچنین اعضای شورای نگهبان باید قانون و مستندات را بررسی کنند.

کدخدایی افزود: دوم اتخاذ رویکرد فعال بین شورا و مجلس است، هرچند هر هفته موفق می شویم به نمایندگان مجلس برسیم و کارشناسان ما حضور دارند و باید در الزامات تعیین شده در حوزه نیز توسعه یابد. رهبری، سیاست های کلی انتخابات و اصلاح ساختار بودجه در 2 سال آینده اقدامات اساسی را تا پایان عمر مجلس انجام دهیم.

  لباس سفید بهاری در طبیعت مازندران

وی تصریح کرد: برای رسیدن به اهداف عالی باید بدانیم که نهادهای عالی مانند شورای نگهبان تنها نیاز به تخصص ندارند. شورای نگهبان فقط یک وکیل ناب نمی‌خواهد، بلکه وکیلی می‌خواهد که درک عمیقی از مشکلات حاکمیتی داشته باشد، مشکلات جاری را تحلیل کند و آینده‌ی کشور را رصد کند و بتوانید به فرصت‌های خوب نظام توجه کنید. جمهوری اسلامی

کدخدایی یادآور شد: به عنوان مثال می توان به نقش آیت الله جنتی اشاره کرد که در سال هایی که در شورای نگهبان حضور داشتند، هم بصیرت و درایت لازم را داشتند و هم در همه زمینه ها مقاومت و استحکام داشتند، به ویژه در دوران فتنه که این مشکلات این بود که ما از درون و بیرون به نظام حمله کردیم و شورای نگهبان یکی از سنگرهای اصلی بود.

وی ادامه داد: نقش افرادی مانند آیت جنتی در این زمینه نقش موثری داشته است و امیدواریم هر جا کشورمان نیازمند است، همه نمایندگان مجلس ما، نمایندگان قوه قضائیه دولت محترم کمک کنند.

دیدگاهتان را بنویسید