سیاست های متناقض با رونق تولید و اشتغال / چرا ممنوعیت واردات ماشین آلات و تجهیزات به خود رضایتی منجر نشد؟

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری موج، اگرچه همچنان سایه سنگین تحریم ها بر بازار نفت ایران وجود دارد و بسیاری از کارشناسان معتقدند دولت باید صادرات غیرنفتی و … را توسعه دهد، اما قوانین و دستورالعمل هایی وجود دارد که در بنابراین آنها در تضاد با این اهداف تعریف می شوند و مانع توسعه صادرات غیرنفتی می شوند.

رئیس سابق نظام مهندسی معدن در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری موج، با اشاره به اینکه در مقطع فعلی تصمیماتی مانند ممنوعیت واردات ماشین‌های معدنی مانعی برای توسعه این بخش شده‌اند، وی گفت: ماشین‌های معدنی در ایران با عمر بالای 20 تا 30 سال کار می‌کنند و در عین حال این ابزارها به دلیل عمر طولانی فرسوده شده و از بین رفته‌اند. کارایی آنها از سوی دیگر محدودیت های موجود در واردات این ماشین آلات از جمله محدودیت ارزی، نبود ظرفیت کافی شرکت های داخلی برای تولید در بازار داخلی در ایجاد این شرایط موثر است.

تقی نبایی ضمن ابراز تاسف از فرسودگی ماشین آلات معدنی در کشور افزود: متاسفانه برخی از فعالان معدنی توان پرداخت هزینه های گزاف خرید ماشین آلات را ندارند، از سوی دیگر بانک ها حمایت چندانی از فعالان برای ایمن سازی این ابزار نمی کنند. و ماشین آلات عوامل ذکر شده منجر به فرسودگی بخش قابل توجهی از ماشین آلات معدنی شده است.

وی همچنین خاطرنشان کرد: ماشین آلات فرسوده معدنی به دلیل استهلاک زیاد نیاز به مصرف انرژی بالا و خرید قطعات یدکی معدنچیان دارند، از طرفی نیاز به تعمیر آنها در بازه های زمانی کوتاه باعث تعطیلی معدن می شود. اساس واحدهای معدنی است و روند کار و بیکاری کارگران را مختل می کند.

  مقاومت و تسلیم شدن در برابر استکبار ارزش دارد

نبایی در خصوص راهکاری برای بهبود وضعیت کنونی گفت: وزارت ایمنی باید معدنچیان واقعی متخصص و فعال در تولید را از کسانی که فقط دارای پروانه معدن هستند جدا کند، همچنین باید از کارشناسان حمایت شود و دستگاه های ماشینی با عمر مفید مورد حمایت قرار گیرند. کمتر از 5 سال باید به این افراد اعطا شود. این اقدام منجر به توسعه بخش معدن و کاهش هزینه های مربوطه می شود.

وی در خصوص موانع موجود پیرامون نوسازی ماشین آلات معدنی نیز اظهار داشت: محدودیت واردات ماشین آلات معدنی مانعی جدی تلقی می شود و بحث تامین ارز و تحریم ها نیز در این زمینه موثر است به گونه ای که تحریم ها باعث شده نتوانیم. به خرید مستقیم از شرکت های درجه یک ماشین سازی بین المللی و مجبور به واردات ماشین آلات دست دوم هستیم.

نبایی در پایان افزود: بهترین راه برای حمایت از بخش معدن، بررسی و به روز رسانی صلاحیت (صلاحیت مالی و فنی) معدنکاران توسط دولت است. با دستورالعمل های به روز شده، فعالان در زمینه تامین ارز، صدور مجوز واردات و … کمک شوند تا بتوانند از حصار موجود و محدودیت های واردات ماشین آلات مورد نیاز در حوزه معدن رهایی یابند.

محدودیت ها نباید مانع توسعه و اشتغال شود

همچنین یکی از اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج، با تاکید بر ممنوعیت واردات برخی ماشین آلات و تجهیزات معدنی، گفت: اگرچه سیاست دولت حمایت از تولید داخلی است، و همچنین برخی از شرکت های مهندسی نیز درگیر هستند. بخشي از تجهيزات و ماشين آلات اين بخش را تهيه كرده اند، اما از آنجايي كه برنامه توليد اين شركت ها طبق برنامه پيش نرفت و آنچه در نظر گرفته نشده بود محقق نشد، بايد تجهيزات و ماشين آلات لازم وارد شود.

  حمدوک: یکی از دلایل بازگشت من حفظ دستاوردهای اقتصادی سودان است

سید جواد حسینی کیا افزود: در شرایط کنونی اقتصاد کشور به تولید بیشتر نیاز دارد و نباید سیاست ها به گونه ای باشد که با محدودیت ها به رکود کمک کند و مانع توسعه و ایجاد اشتغال بیشتر شود.

دیدگاهتان را بنویسید