سفر مخفیانه مقامات طالبان به بلهاب؛ از استخدام تا تجهیز نیروها برای جنگ بیشتر / گزارش شفقنا

Balkhab 1 1 770x433 1 خبر عجیب

شفنا افغانستان- بیش از یک ماه از یورش نیروهای طالبان به شهر بلهاب در استان سرپل در شمال افغانستان می گذرد، اما هنوز زندگی برای شیعیان هزاره در این شهر به حالت عادی بازنگشته و نیروهای طالبان در این منطقه مستقر هستند.

به گزارش شفقنا افغانستان، منابع محلی گفتند که عبدالحق واتق، رئیس عمومی استخبارات طالبان، عبدالله سرحدی، والی طالبان بامیان، قدرت الله ابوحمزه، والی طالبان ولایت بلخ و عبدالرحمن اکه، طالبان فرماندار استان سرپل دیروز به این شهر رفت. به بلهاب سفر کرده اند.

یک منبع مردمی به شفقنا گفت که مقامات طالبان برای بررسی وضعیت امنیتی بلخاب به این ولایت سفر کرده و با فرماندهان این گروه مستقر در بلخاب دیدار کردند. آنها همچنین وضعیت امنیتی شهرهای همجوار شهرستان بلهاب در استان سرپل را بررسی کردند.

پس از آغاز حمله طالبان به شهر بلهاب در ولایت سرپل، این اولین سفر رئیس اطلاعات این گروه به این شهر است که البته این سفر مخفیانه انجام شده و طالبان اطلاعاتی در این باره منتشر نکرده است. .

منابع محلی می گویند که طالبان فردی به نام «عطا لنگ» را به عنوان مسئول شهر بلهاب و فرد دیگری به نام «عبدالمنان» را به عنوان فرمانده امنیتی آن شهر تعیین کرده اند.

نیروها را تجهیز کنید و بیشتر بجنگید

منابع محلی می گویند یکی از اهداف سفر رئیس استخبارات طالبان و والی های این گروه برای ولایات بامیان، بلخ و سرپل به شهر بلهاب، تجهیز بیشتر نیروهای خود برای مقابله با حملات احتمالی نیروهای مولوی مهدی بوده است.
tb خبر عجیب

به گفته این منابع، طالبان به نیروهای خود در شهر بلهاب و شهرستان های همجوار آن دستورات ویژه داده و گفته اند که برای مقابله با حملات احتمالی مولوی مهدی آماده باشند.

  راکتور نیروگاه هسته ای آلمان بیکار نشست

طالبان برای جنگ جدید در شهر بلهاب ولایت سرپل آماده می شوند. پس از تصرف شهر بلهاب و عقب نشینی نیروهای مولوی مهدی، نیروهای این گروه به غارت اموال مردم پرداختند و در منازل مسکونی مستقر شدند.

چندی پیش عکسی از مولوی مهدی مجاهد و چند تن از همراهانش در شبکه های اجتماعی منتشر شد که وی را در دامنه یکی از کوه های شمال افغانستان نشان می دهد.

منابع محلی گفته اند که از زمان انتشار این عکس، طالبان محدودیت های خود را بر ساکنان شهر بلهاب تشدید کرده، پوسته های بیشتری را در نقاط مختلف آن شهر ایجاد کرده و سفر به آن شهر را ممنوع کرده اند.

طالبان همچنین ساکنان شهرک بلهاب مزارشریف را تعقیب و 17 تن از آنان را به بهانه ارتباط با مولوی مهدی دستگیر کردند.

به گفته منابع محلی، تمامی دستگیرشدگان تاجرانی هستند که یا در حال حاضر ساکن مزارشریف بوده و یا به این شهر سفر کرده اند. هنوز از سرنوشت این افراد اطلاعی در دست نیست.

آوارگان هنوز اجازه بازگشت به خانه را ندارند

بر اثر حمله طالبان به شهر بلهاب ولایت سرپل، 27 هزار نفر از این شهر آواره شده و در کوه ها و دره ها پناه گرفته اند.
FB IMG 1657093337500 خبر عجیب

تعداد زیادی از زنان، کودکان و سالمندان آواره هستند که برخی از آنها به دلیل سرما و کمبود دارو در کوهستان جان خود را از دست داده اند و خطر مرگ همچنان دیگران را تهدید می کند.

طالبان به این آوارگان اجازه بازگشت به خانه های خود را نداده است و والی این گروه برای ولایت بامیان از کمک رسانی به بیجاشدگانی که از بلهاب به آن ولایت گریخته اند جلوگیری کرده است.

  زاخارووا: روسیه منتظر پاسخ اروپا به نامه لاوروف است

چندی پیش طالبان با شماری از باشندگان بلهاب نشستی را برگزار کردند و در مورد بازگشت مهاجران به خانه هایشان گفتگو کردند و پیش شرط های متعددی را برای بازگشت مهاجرین تعیین کردند.

یکی از پیش شرط های طالبان برای بازگشت آوارگان بلهاب به خانه هایشان این بود که نمایندگان مردم محلی به طالبان تضمین دهند که هیچ اقدامی از سوی مردم علیه آنها صورت نگیرد.

پیش شرط دیگر طالبان این بود که نمایندگان محلی اطمینان حاصل کنند که پناهجویان بلهاب بدون اجازه طالبان به ولایات دیگر سفر یا مهاجرت نکنند.

کمک به پناهندگان بلهاب

آساکنان شهر بلهاب در استان سرپل در شرایط سختی به سر می برند، اما کمک های بشردوستانه تاکنون برای آنها بسیار کم بوده است..
awara خبر عجیب

دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل متحد در افغانستان (OCHA) اعلام کرد که شرکای این سازمان به کمک به پناهجویان جنگ در بلهاب ادامه می دهند و افزود که آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد (UNHCR) چادر و تجهیزات دیگر را برای بیش از چهار هزار نفر فراهم کرده است. مردم برای رفع نیازهای اساسی خود

OCHA در بیانیه ای اعلام کرد که سازمان جهانی غذا (WFP) همچنین به حدود 2,000 نفر از آوارگان جنگ در بلهاب غذا تحویل داده است و یونیسف به بیش از 500 نفر کمک های بهداشتی، حفاظتی و تغذیه ای ارائه کرده است.

بر اساس آمار ارائه شده از سوی این سازمان وابسته به سازمان ملل، تاکنون تعداد کمی از پناهجویان جنگ بالهب کمک دریافت کرده اند و بیشتر آنها بیش از یک ماه است که بدون دریافت هیچ کمکی در کوهستان زندگی می کنند. در یک وضعیت بسیار ناگوار و نیاز به کمک های بشردوستانه اضطراری برای جلوگیری از یک فاجعه انسانی.

  شناسایی و کشف بیش از 8 تن میگوی فاسد در هرمزگان

دیدگاهتان را بنویسید