سرعت واکسیناسیون کرونا در خوزستان بسیار کند است

به گزارش خبرگزاری موج خوزستان، سید محمد علوی رئیس مرکز بهداشت خوزستان روز سه شنبه در جلسه ستاد عملیاتی ستاد مدیریت کرونا خوزستان در استان گفت: حدود 300 دوز از دور اول واکسن، 280 دوز است. از دور دوم، حدود 800 دوز دور سوم و 1000 دوز دور چهارم در خوزستان تزریق شد که مجموع دوز را به کمتر از 5000 دوز رساند، در حالی که در گذشته روزانه 75000 دوز واکسن تزریق می‌شد.

وی افزود: موج جدید بیماری ها در دنیا از کشورهایی آغاز شد که با وجود تکنولوژی بالا، فاقد انضباط هستند و به همین دلیل روزانه حدود 300 مرگ و میر دارند. اگرچه پوشش واکسیناسیون در امارات متحده عربی، کوبا و چین بیش از 90 درصد است، میزان بروز این بیماری در این کشورها بالا است.

رئیس مرکز بهداشت خوزستان گفت: در کشور ما برخی از مسئولان اعتقادی به استفاده از ماسک ندارند، در حالی که باید به این باور برسیم که استفاده از ماسک مهمتر از واکسن است.

وی میزان انتقال سویه جدید کرونا را بی سابقه و در حد سرخک ارزیابی کرد و افزود: این بیماری به گونه ای است که یک نفر می تواند تا 18 نفر را مبتلا کند، در حالی که سویه قبلی 12 نفر را مبتلا کرده بود و علائم بالینی آن را نشان می دهد. متفاوت است. و بیشتر با سردرد، درد عضلانی، تب و کمردرد همراه است.

سخنگوی ستاد مدیریت تاج در خوزستان در ادامه با اشاره به بیماری جدید لانگ کووید یعنی … کووید طولانی مدت: برخی از افراد ممکن است ماه ها و حتی سال ها پس از بهبودی از کرونا دچار عوارضی مانند سردرد، درد عضلانی، درد استخوان، درد روماتیسمی، بی خوابی و غیره شوند، حتی زنان نیز دچار اختلالات قاعدگی می شوند. اکثر این افراد واکسینه نشده اند یا دوره واکسیناسیون را کامل نکرده اند.

  افزایش نسبی دما در شمال کشور

وی به جدی بودن آلودگی کشورهای همسایه مانند افغانستان، پاکستان، عراق، ترکیه و آذربایجان اشاره کرد و افزود: بیماری هایی مانند سرخک در افغانستان و پاکستان وجود دارد در حالی که حدود 12 سال پیش این بیماری را کنترل کردیم. بیماری التور نیز در این کشورها شایع است، بنابراین احتمال انتقال بیماری به خارج از مرزهای داخل کشور وجود دارد.

علوی با بیان اینکه عراق از نظر شیوع و فراوانی سویه جدید کرونا پس از انگلیس در رتبه دوم قرار دارد، گفت: در هفته گذشته شیوع این ویروس در عراق 10 برابر ایران بود، بنابراین احتمال وجود دارد. انتقال ویروس از طریق فداییان

وی بر لزوم کنترل مرزها برای جلوگیری از انتقال این بیماری تاکید کرد و ادامه داد: انتظار داریم هر چه سریعتر زیرساخت های لازم در مرزهای شلمچه و چذابه باز شود تا بتوانیم بیماری را کنترل کنیم.

رئیس مرکز بهداشت خوزستان گفت: همه مراکز بهداشتی و درمانی دارای انواع واکسن هستند لذا از جامعه هدف انتظار داریم هر چه سریعتر واکسن خود را دریافت کنند.

وی برگزاری مراسم عروسی را یکی از دلایل انتقال کرونا در خوزستان عنوان کرد و ادامه داد: در یک مراسم عروسی در استان 100 درصد افرادی که شرکت کردند مبتلا به کرونا بودند، بنابراین باید درباره فعالیت های این سازمان تصمیم گیری شود. تالارهای عروسی

علوی گفت: برگزاری تجمعات در حال حاضر نقطه شروع شیوع عفونت است و باید بسیار مراقب باشیم. استان بر اساس تجربه قبلی توانایی کنترل بیماری را دارد.

در حال حاضر یک شهر خوزستان قرمز، 2 شهر نارنجی، 16 شهر زرد و بقیه استان به رنگ آبی است.

  نچیروان بارزانی: حمله به خانه رئیس پارلمان عراق تلاشی برای ایجاد هرج و مرج و تفرقه است

دیدگاهتان را بنویسید