سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای به منظور آمادگی برای پذیرایی از زائران اربعین حسینی

سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای به منظور آمادگی برای پذیرایی از زائران اربعین حسینی

معاون حمل و نقل سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای از اضافه شدن مرز خسروی به پایانه های ترانزیتی در مراسم اربعین با شکوه شهادت حضرت اباعبدالله الحسین (ع) خبر داد.

به گزارش خبرگزاری موج، حمیدرضا شهرکی معاون دوم حمل و نقل این سازمان با اعلام این خبر افزود: هر ساله تردد زائران اربعین از طریق مرزهای مهران، شلمچه و چذابه انجام می شد که به اصطلاح. بر اساس پیگیری ها و مذاکرات مراجع ذیربط کشورمان و اعلام ستاد مرکزی اربعین در کشور، قرار است مرز خسروی نیز به پایانه های ترانزیتی اربعین اضافه شود.
وی در خصوص اقدامات سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای به مناسبت ایام اربعین حسینی گفت: ساماندهی پایانه های مرزی از نظر امکانات و تجهیزات لازم، افزایش گذرنامه های کنترل گذرنامه، زیرساخت های بهداشتی پایانه ها، تامین آب آشامیدنی خنک و سیستم های خنک کننده در رابطه با فصل گرما.تجهیز پاسگاه ها به سایبان و مه گیر و به طور کلی ارائه کلیه امکانات برای کمک در زمان راه بندان از جمله اقدامات کشورمان برای آسایش و سهولت تردد زائران اربعین حسینی است.
شهرکی افزود: برای اسکان سیل عظیم زائرانی که قرار است امسال از پاکستان به مقصد ایران حرکت کنند، پایانه های مرزی میرجاوه و ریمدان در مرز پاکستان در نظر گرفته شده است.
وی بیان کرد: برنامه ریزی برای تامین و ارتقای سطح ایمنی محورهای منتهی به پایانه های مرزی برای آماده سازی برای خدمت رسانی به افرادی که تمایل به حضور در مرزهای خروجی به قصد زیارت حرم اباعبدالله العلیه السلام ندارند در نظر گرفته شده است. حسین (ع).
شهرکی بیان کرد: همچنین پیگیری تامین ناوگان حمل و نقل عمومی برای برخی از زائرانی که می خواهند بدون وسیله نقلیه شخصی چه در مسیر مقصد و چه در مسیر برگشت طی این ایام تردد کنند، بخشی از فعالیت های انجام شده توسط سازمان حمل ونقل موتوری و سازمان راهداری، مربوط به ایام اربعین حسینی است.
وی افزود: حرکت راهپیمایان از دو هفته مانده به اربعین حسینی آغاز می شود و در روزهای پایانی به اوج خود می رسد که پیش بینی می شود هفته ای بسیار شلوغ در بازگشت زائران باشد.
معاون حمل و نقل سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای در خصوص ثبت نام اینترنتی زائران اربعین، حسینی اظهار کرد: برای راحتی زائران، ثبت نام اینترنتی توسط سازمان حج و زیارت از طریق سامانه سماح مطرح می شود. از اطلاعات این سازمان برای برنامه ریزی دقیق تر سفر زائران حسینی استفاده خواهیم کرد.
شهرکی با استناد به آمار و اطلاعات سال 1397 همزمان با پیک سفر اربعین حسینی گفت: قبل از محدودیت های کرونا بیش از سه میلیون زائر خروجی و سه میلیون زائر برگشتی داشتیم و در سال 2018 یک هزار و 830 هزار زائر بوده که از مردم استفاده می کردند. حمل و نقل برگشت
وی حداکثر ظرفیت تردد در این جاده را 80 هزار صندلی در هر 24 ساعت اعلام کرد.
شهرکی همچنین درباره علت ورود کوتاه مدت به ویژه از طریق مرز مهران در مسیر بازگشت از مرزهای عراق به ایران گفت: مرزها برداشته شده و خروج زائران از مرزها بر اساس برنامه ریزی و تقسیم استان ها صورت می گیرد. پس مشخص شد زائران هر استان از کدام مرز عبور کنند اما در هنگام بازگشت همه برای عبور از نزدیکترین مرز اقدام می کنند و به همین دلیل مرز مهران شلوغ تر است بنابراین توصیه می کنیم مردم برای بازگشت از تمامی مرزهای اعلام شده استفاده کنند. به ایران
معاون حمل ونقل سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای با اشاره به اینکه مردم ترجیح می دهند برای ورود به کشور از مرز مهران استفاده کنند و در مرز مهران گره ترافیکی زیادی ایجاد می شود، گفت: 14 هزار اتوبوس در کشور فعال هستند. و از این تعداد در سال 1397 هشت هزار اتوبوس در مرزها به زائران اربعین خدمت می کردند که این تعداد با تعداد حاضرین مطابقت نداشت. به همین دلیل برای اربعین امسال در کمیته حمل و نقل و سوخت ستاد اربعین و ستاد اربعین تلاش می کنیم ناوگان مناسبی برای استفاده در اربعین پیدا کنیم. ما باید قدرت نیروهای نظامی و خدمات حمل و نقل کارکنان کارخانه ها و ارگان های دولتی را در دست بگیریم و ساماندهی کنیم و ناوگان وانت هایی را ساماندهی کنیم که زندگی خوبی داشته باشند و بتوانند با خیال راحت تردد کنند تا ظرفیت حمل و نقل زمینی برای خدمت رسانی به زائران افزایش یابد.

  هدیه جدید امامزاده قاسم (ع) محمودآباد

دیدگاهتان را بنویسید