رویترز؛ افتتاح مرکز هماهنگی برای اجرای توافقنامه غلات اوکراین در استانبول

وزارت دفاع روسیه روز سه شنبه گفت که مرکز هماهنگی مشترک (JCC) که به عنوان بخشی از توافق تاریخی برای ازسرگیری صادرات غلات از اوکراین ایجاد شده است، کار خود را در استانبول آغاز خواهد کرد.

این وزارتخانه در بیانیه‌ای که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد، اعلام کرد که هیئت روسی امروز وارد ترکیه می‌شود و در قالب یک گروه چهارجانبه همراه با ترکیه، اوکراین و سازمان ملل کار را آغاز می‌کند.

جمعه گذشته با میانجیگری آنکارا و سازمان ملل متحد، روسیه و اوکراین توافقنامه ای را برای رفع محاصره صادرات غلات از بنادر دریای سیاه اوکراین و کاهش بحران بین المللی غذایی امضا کردند.

البته پس از شلیک موشک های روسی به بندر اودسا، رسانه های غربی نوشتند که این توافق در خطر است، اما مسکو بلافاصله اعلام کرد که هدف قرار دادن زیرساخت های نظامی اوکراین در این بندر مانعی برای صادرات غلات نخواهد بود.

قبل از حمله روسیه در 24 فوریه، اوکراین و روسیه حدود یک سوم از صادرات گندم جهان را به خود اختصاص می دادند.

وزیر دفاع ترکیه از افتتاح یک مرکز هماهنگی مشترک برای نظارت بر اجرای توافقنامه غلات اوکراین در استانبول خبر داد.

شبکه «تی آر تی» ترکیه امروز (سه شنبه) به نقل از خلوصی آکار وزیر دفاع ترکیه افزود که مرکز مذکور فردا (چهارشنبه) در دانشگاه دفاع ملی استانبول افتتاح می شود.

این چند روز پس از آن صورت می گیرد که روسیه و اوکراین به توافقی با حمایت سازمان ملل دست یافتند که به صادرات غلات اجازه می دهد از درگیری حذف شود و کشتی های حامل غلات به مقصد خود ادامه دهند.

  الزامات سازمان های دولتی برای راه اندازی پنجره خدمات دولتی هوشمند

به گزارش “تی آر تی”، این توافق به معنای حل مشکل صادرات حدود 25 میلیون تن غلات است که به دلیل جنگ روسیه و اوکراین مسدود شده است.

این شبکه خبری ترکیه افزود: از سوی دیگر، اداره بندر اوکراین در بیانیه ای اعلام کرد که پس از امضای ابتکار صادرات غلات و محصولات غذایی از طریق دریا که در 22 ژوئیه 2022 به پایان رسید، مقدمات بازگشایی از بنادر تضمین “Odissa”، “Chernomorsk” و “Eugene” هستند.

در عین حال، در این بیانیه تصریح شده است که باید درخواست حضور کشتی ها در کاروان های ترانزیتی ارائه شود.

اداره بندر اوکراین در این بیانیه تاکید می کند که ورود و خروج این کشتی ها در بنادر تعیین شده تحت فرماندهی کشتی های اوکراینی خواهد بود.

وزرای دفاع روسیه و ترکیه و وزیر زیرساخت اوکراین عصر جمعه 31 ژوئیه پس از دو ماه مذاکره در استانبول ترکیه، توافقنامه صادرات غلات اوکراین را با میانجیگری سازمان ملل امضا کردند.

قرارداد صادرات غلات 120 روزه است و مقامات اوکراین قول داده اند ظرف 10 روز از شرایط اجرای آن اطمینان حاصل کنند.

یک مقام سازمان ملل اعلام کرد: مقامات اوکراین حدود 10 روز برای آماده سازی بنادر برای صادرات غلات درخواست کرده اند. کشتی هایی که وارد سه بندر تعیین شده می شوند برای اطمینان از حمل سلاح مورد بازرسی قرار خواهند گرفت و همه طرف ها توافق کرده اند که به این کشتی ها حمله نکنند.

بر اساس این قرارداد، کنترل بنادر اودسا، چرنومورسک و یوگنی که محل صادرات غلات خواهد بود، در اختیار طرف اوکراینی است.

  شرح برنامه های مسجد مقدس جمکران در ماه مبارک رمضان

وزارت امور خارجه اوکراین از سازمان ملل متحد و ترکیه خواست تا اطمینان حاصل کنند که روسیه به تعهدات خود تحت این توافق برای ایجاد مسیری امن برای ازسرگیری صادرات غلات از بنادر دریای سیاه عمل می کند.

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه روز دوشنبه گفت که هیچ مانعی برای صادرات غلات از بنادر اوکراین وجود ندارد. وی این سخنان را در واکنش به اخبار منتشر شده در رسانه های غربی مبنی بر به خطر افتادن قرارداد امضا شده در استانبول بیان کرد.

دیدگاهتان را بنویسید