رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اعلام کرد: عملیات مهار کانون های گرد و غبار در منطقه از هفته آینده آغاز می شود

156921456 خبر عجیب

شفقنا- رئیس سازمان حفاظت محیط زیست از راه اندازی دو تصفیه خانه در شهرهای ارومیه و تبریز و پرداخت حق آبه دریاچه ارومیه تا دو هفته آینده خبر داد.

به گزارش شفقنا، علی سلاجقه امروز در نمایشگاه هم افزایی دولت ایران درباره موضوع ریزگروه ها و اقدامات انجام شده اظهار داشت: تاکنون رایزنی های زیادی در خارج از کشور انجام شده و امروز با 11 کشور شرکت کننده در اجلاس اخیر مکاتباتی انجام شده است. گروه های کارشناسی هم اکنون در حال تشکیل هستند و از هفته آینده به صورت عملیاتی شروع به کار خواهیم کرد.

وی افزود: در این زمینه از سامانه‌های بالگردی در کانون‌های گرد و غبار استفاده می‌شود و تلاش می‌کنیم در عراق و سوریه به‌عنوان منبع اصلی گرد و غبار شروع به کار کنیم که این خوب است زیرا با راهکارهایی که ارائه می‌دهیم، حوزه وسیعی را تحت پوشش قرار می‌دهیم. کشورها برای مدت کوتاهی با هزینه کمتر و می توانیم مشکل گرد و غبار را حل کنیم.

سلایگه در خصوص موضوع ریزگردها و تاثیر احداث سد در ترکیه بر افزایش این پدیده و برنامه های سازمان حفاظت محیط زیست گفت: رایزنی های انجام شده در خارج از کشور بسیار عالی بود و ترکیه نیز در جلسه تهران حضور داشت. که منجر به صدور قید شد. در این جلسه سه موضوع ایجاد سازمان محیط زیست منطقه ای، ایجاد دبیرخانه و ایجاد صندوق منطقه ای مطرح شد که در حال تشکیل است و مکاتباتی نیز انجام شده است. در حال حاضر تبادل کارشناسان بین کشورهای عراق و سوریه برای آغاز عملیات میدانی در منبع ریزگردها در حال انجام است. خوشبختانه سایر کشورها از نتیجه این نشست ابراز رضایت کرده و قول مثبتی برای انجام تکالیف خود دادند.

  درمان دردهای عصبی نوزادان هر ماه چیست؟

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست درباره احیای دریاچه ارومیه گفت: پیگیری های لازم برای احیای دریاچه ارومیه انجام شده است و خوشبختانه طی دو هفته آینده تصفیه خانه های ارومیه و تبریز وارد مدار می شوند. بخشی از حق آبه اکولوژیکی دریاچه ارومیه را تامین می کنیم و تلاش می کنیم دریاچه را احیا کنیم. ارومیه را با توجه به شرایط جوی تثبیت کنیم.

وی درباره احیای زاینده رود گفت: جلساتی با نمایندگان استان اصفهان در مجلس داشتیم و اولین بحث این است که علاوه بر حق آبه تالاب گاوخونی، حق آبه زاینده رود از وزارت نیرو نیز درخواست شود. که منجر به افزایش تحقق حق آبه مشترک تالاب ها خواهد شد.

سلاجقه افزود: حق آبه تالاب گاوخونی و زاینده رود پس از حق آبه شرب در اولویت است و با وزارت نیرو صحبت کرده ایم که دریچه ها را باز کرده و با حداقل آب موجود این کار را انجام دهیم.

وی در پاسخ به این سوال که آیا موضوع آب های عمیق سیستان و بلوچستان فقط در سطح اکتشاف است یا وارد مرحله اجرایی شده است؟ و آیا هنوز برنامه ای برای رفع کم آبی سیستان و بلوچستان با افزایش چاه های عمیق وجود دارد یا خیر؟ وی گفت: این طرح فقط در مرحله آزمایشی است و باید بررسی شود که آیا از نظر کمی، کیفی، دما و کاربرد در کشاورزی مناسب است و تاکید می کنم در مرحله آزمایشی است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اعلام آخرین وضعیت توزیع حق آبه تالاب های خانگی توسط وزارت نیرو برای کنترل کانون های گرد و غبار گفت: جدول رودخانه ها و جدول تالاب ها به وزارت نیرو و وزارت نیرو ارائه شده است. وزارت نیرو باید به سه سطح کم آب، متوسط ​​و پارابی تقسیم شود تا تکالیف خود را انجام دهد. خوشبختانه در موضوع دریاچه ارومیه همکاری خوبی از سوی وزارت نیرو داشتیم و امیدواریم در موارد دیگر نیز این اتفاق بیفتد. ما به تعهدات خود عمل می کنیم و این نیاز اساسی را از وزارت نیرو داریم.

  ساماندهی و زیباسازی شهرهای مازندران در آستانه عید نوروز یک ضرورت است

وی درباره ساخت و ساز در حریم رودخانه ها گفت: برای رودخانه ها حریم زیست محیطی، کمی و کیفی داریم و این مسائل را از طریق شهرداری ها، دهیاری ها و وزارت راه و شهرسازی پیگیری می کنیم. به عنوان یک فعالیت زیست محیطی انجام شد و آزادسازی حریم رودخانه کرج توسط خود دولت آغاز و انجام شد، بقیه کارها نیز انجام خواهد شد.

سلاجقه در پایان درباره وضعیت آخرین عملیات مربوط به کنترل شیرابه سراوان گفت: آخرین بحث در مورد شیرابه راه اندازی تصفیه خانه است. و خاک را از بین می برد، باید تکلیف مشخص شود.

دیدگاهتان را بنویسید