داستان تاریخ مصرف واکسن های کرونا چه بود؟ دبیر کمیته علمی کشوری کرونا مسئولیت دارد

شفقنا- دبیر کمیته علمی کشوری کرونا با تاکید بر اینکه مدت زمان بررسی و انقضای هر واکسن بسته به فناوری تولید آن متفاوت است، گفت: تاکنون از واکسن تاریخ مصرف گذشته استفاده نشده است.

به گزارش شفقنا، دکتر حمیدرضا جماعتی در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به روند رو به رشد بیماری کرونا در کشور و قرار گرفتن در موج هفتم این بیماری، بر لزوم جدی گرفتن پروتکل های بهداشتی و انجام واکسیناسیون کامل علیه این بیماری تاکید کرد. .

وی ضمن تاکید بر لزوم تزریق دوزهای تقویت کننده واکسن کرونا، گفت: بر اساس آخرین آمار بیش از 152 میلیون دوز واکسن کرونا در کشور تزریق شده است که از این میزان بیش از 29 میلیون دوز مربوط به واکسن سوم است. و دوز چهارم

جیاماتی در پاسخ به ایسنا همچنین با تشریح برخی از مشکلات ایجاد شده با تاریخ انقضای برخی واکسن ها، با تاکید بر اینکه واکسن های تاریخ مصرف گذشته به انسان تزریق نشده و نخواهد شد، توضیح داد: این فرآیند در هر جای دنیا برای پروتئین پایه وجود دارد. واکسن‌ها یا واکسن‌هایی که احتمالاً مواد تشکیل‌دهنده آن‌ها تحلیل می‌رود، تاریخ انقضا درج می‌شود، سپس توسط کارشناسان و سازمان غذا و دارو مجدداً آزمایش می‌شود و تاریخ انقضا تمدید می‌شود.

وی افزود: به عنوان مثال ممکن است یک واکسن 2 سال ماندگاری داشته باشد اما برای بررسی مضاعف هر شش ماه یکبار ارزیابی انجام می شود که آیا قبل از ماندگاری اولیه مشکلی در ترکیبات واکسن وجود دارد یا خیر.

وی ادامه داد: برخی معتقدند تاریخ انقضای کتبی مربوط به تاریخ از بین رفتن واکسن است. اگرچه اینطور نیست و واکسن در حال ارزیابی مجدد است، بنابراین در صورت عدم وجود مشکل می توان تاریخ تزریق را تمدید کرد.

  افتتاح همزمان گمرکات خودرو در شرق کشور

دبیر کمیته علمی کشوری مقابله با کرونا گفت: مدت زمان بررسی و انقضای هر واکسن بسته به فناوری تولید آن متفاوت است. و به طور کلی تاکنون هیچ واکسنی تاریخ مصرف گذشته برای انسان تزریق نشده است و این غیرممکن است.

دیدگاهتان را بنویسید