حمایت: ایجاد زمینه همکاری های پژوهشی پارلمانی بین چین و ایران

202207102472979461 خبر عجیب

شفنا-سفیر چین در تهران امروز با رئیس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی دیدار و گفتگو کرد و در این دیدار بر لزوم اطمینان از همکاری های پژوهشی ایران و چین تاکید شد.

به گزارش شفقنا به نقل از روابط عمومی مرکز پژوهش های شورای اسلامی، چانگ هوآ سفیر چین در تهران امروز (سه شنبه 13 مرداد 1401) با بابک نگاری رئیس مرکز پژوهش های شورای اسلامی شهر دیدار و گفتگو کرد.

بابک نگداری با اشاره به تعاملات و همکاری های جمهوری اسلامی ایران و چین یادآور شد: دو کشور دارای روابط تاریخی و دیرینه هستند و این کارنامه می تواند نقش مهمی در طراحی همکاری های جدید داشته باشد.

وی با اشاره به روند کاری و عملکرد مرکز پژوهش های مجلسی تصریح کرد: تعداد کمی از مجالس کشورها دارای مرکز پژوهش های پارلمانی هستند و ما به دنبال گفتگو با کشورهایی هستیم که مراکزی مشابه مرکز پژوهش های شورای اسلامی دارند. ایران زمینه های همکاری را فراهم کند.

رئیس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی پیشنهاد کرد: اگر پارلمان چین از یک مرکز پژوهشی مجلس یا نهادی مشابه مرکز پژوهش های مجلس استفاده کند، زمینه گفت و گو و تعاملات دوجانبه و فرصتی برای تبادل تجربیات در این زمینه فراهم شود. تقویت حوزه تحقیقات قانونگذاری

وی همکاری های دوجانبه جمهوری اسلامی ایران و چین را برای دو کشور مفید خواند و تاکید کرد: تعاملات دوجانبه در بخش های مختلف می تواند به صورت هم افزایی و هم افزایی در جهت تقویت منافع و رشد اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و چین موثر باشد.

  طرح بهسازی محور قم - جعفریه آغاز شد

نگهداری تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران از پروژه هایی مانند «یک کمربند، یک جاده»، توسعه جهانی و امنیت جهانی استقبال می کند و این موارد را در حرکت به سمت نظم چند قطبی جدید مبتنی بر مشارکت بیشتر کشورهای مستقل مفید می داند.

وی با اشاره به اهمیت جاده ابریشم و نقش جمهوری اسلامی ایران در این زمینه خاطرنشان کرد: با توجه به بافت تاریخی جاده ابریشم، جمهوری اسلامی ایران می تواند نقش ویژه ای در منطقه و فرامنطقه ای ایفا کند. ترانزیت ها

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس همچنین گفت: جمهوری اسلامی ایران با تکیه بر ظرفیت‌های خود در زمینه‌های مختلف آمادگی دارد با چین در تکمیل زنجیره ارزش کالاهای صادراتی شرق به غرب و همچنین آنها نقش ویژه ای ایفا کند. ترانزیت

چانگ هوآ سفیر چین در تهران نیز در این دیدار با اشاره به همکاری های راهبردی جمهوری اسلامی ایران و چین، ایجاد بستری برای اجرای این تعاملات را ضروری دانست و بر نقش دو کشور تاکید کرد. پارلمان در این بخش.

وی با استقبال از پیشنهاد رئیس مرکز مطالعات پارلمانی برای ایجاد تعامل بین این مرکز و مرکز مطالعات پارلمانی چین، ابراز امیدواری کرد که زمینه این همکاری در آینده نزدیک فراهم شود.

وی با اشاره به توانمندی های جمهوری اسلامی ایران در حوزه حمل و نقل، بنادر و ترانزیت کالا، گفت: جمهوری اسلامی ایران نقش مهمی در احیای جاده ابریشم ایفا می کند و چین خواهان افزایش نقش این جاده است. جمهوری اسلامی ایران در ترانزیت کالا از شرق در غرب است و امیدواریم با افزایش همکاری های دوجانبه زمینه اجرای این امر را فراهم کنیم.
انتهای پیام

  دیده بان نوشت؛ کامران ندری: جریان های سیاسی وزن اقتصادی خود را به دولت تحمیل کرده اند

دیدگاهتان را بنویسید