حریم خسروی به مرزهای قابل عبور مراسم اربعین امسال اضافه شد.

به گزارش شفقنا به نقل از سازمان حمل و نقل جاده ای، حمیدرضا شهرکی گفت: هر ساله زائران اربعین از مرزهای مهران، شلمچه و چذابه تردد می کنند که امسال بر اساس پیگیری و مذاکرات مسئولان مربوطه کشورمان و انجام شده است. اعلام ستاد اربعین کشور همچنین قرار است مرز خسروی به پایانه های ترانزیتی اربعین اضافه شود.

وی در خصوص اقدامات سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای به مناسبت ایام اربعین حسینی گفت: ساماندهی پایانه های مرزی از نظر امکانات و تجهیزات لازم، افزایش گذرنامه های کنترل گذرنامه، زیرساخت های بهداشتی پایانه ها، تامین آب آشامیدنی خنک و سیستم های خنک کننده در رابطه با فصل گرما.تجهیز پاسگاه ها به سایبان و مه گیر و به طور کلی ارائه کلیه امکانات برای کمک در زمان راه بندان از جمله اقدامات کشورمان برای آسایش و سهولت تردد زائران اربعین حسینی است.

شهرکی دوم افزود: برای اسکان سیل بزرگ زائرانی که قرار بود امسال از پاکستان به مقصد ایران حرکت کنند، پایانه های مرزی میرجاوه و ریمدان در مرز پاکستان در نظر گرفته شد.

وی بیان کرد: برنامه ریزی برای تامین و ارتقای سطح ایمنی محورهای منتهی به پایانه های مرزی به منظور آمادگی برای خدمت رسانی به مسافران عازم مرزهای خروجی با نیت زیارت حرم ابا عبدالله الحسین(ع) در نظر گرفته شده است. (ع).

دوم شهرکی گفت: همچنین پیگیری ناوگان حمل و نقل عمومی برای برخی از زائرانی که می خواهند بدون وسیله نقلیه شخصی چه در مسیر رفت و چه در مسیر برگشت طی این ایام تردد کنند بخشی از فعالیت های انجام شده توسط راهیان و سازمان حمل و نقل جاده ای برای ایام اربعین حسینی

  ولایتی در بیانیه ای به آیت الله جوادی آملی تسلیت گفت

وی افزود: حرکت راهپیمایان از دو هفته مانده به اربعین حسینی آغاز می شود و در روزهای پایانی به اوج خود می رسد که پیش بینی می شود هفته ای بسیار شلوغ در بازگشت زائران باشد.

معاون حمل و نقل سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای در خصوص ثبت نام اینترنتی زائران اربعین حسینی اظهار داشت: برای راحتی زائران، ثبت نام اینترنتی توسط سازمان حج و زیارت از طریق سامانه سماح مطرح می شود. از اطلاعات این سازمان برای برنامه ریزی دقیق تر سفر زائران حسینی استفاده خواهیم کرد.

شهرکی با استناد به آمار و اطلاعات سال 1397 همزمان با اوج سفر اربعین حسینی گفت: قبل از محدودیت های کرونا بیش از 3 میلیون نفر خروجی و 3 میلیون نفر ورودی داشتیم و در سال 2018 یک میلیون و 830 هزار زائر زائر بودند. از وسایل حمل و نقل عمومی برای رفت و برگشت استفاده می کرد.

وی حداکثر ظرفیت تردد در جاده ها را 80 هزار صندلی در هر 24 ساعت اعلام کرد.

شهرکی دوم همچنین درباره علت ورود در مدت زمان کوتاه به ویژه از طریق مرز مهران در مسیر بازگشت از مرزهای عراق به ایران گفت: هر ساله برنامه ریزی داخلی دقیق و از دو هفته به بعد انجام می شود. قبل از شروع مراسم زائران با آرامش و برنامه ریزی از مرزها خارج می شوند و خروج زائران از مرزها بر اساس برنامه ریزی و تقسیم بندی استان ها صورت می گیرد به طوری که مشخص می شود زائران هر استان از کدام مرز عبور کنند اما در هنگام بازگشت از مرزها خارج می شوند. همه برای عبور از نزدیکترین مرز درخواست می کنند و به همین دلیل مرز مهران شلوغ تر است، بنابراین توصیه می کنیم افراد برای بازگشت به ایران از تمام مرزهای اعلام شده استفاده کنند.

  چرا بعضی دعاها مستجاب نمی شود؟

معاون حمل ونقل سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای با اشاره به اینکه مردم ترجیح می دهند برای ورود به کشور از مرز مهران استفاده کنند و ترافیک سنگینی در مرز مهران ایجاد می شود، گفت: 14 هزار اتوبوس در کشور فعال است. و از این تعداد در سال 1397 هشت هزار اتوبوس در مرزها به زائران اربعین خدمات رسانی می کردند که این تعداد با تعداد حاضران مطابقت نداشت. به همین دلیل برای اربعین امسال در کمیته حمل و نقل و سوخت ستاد اربعین و ستاد اربعین سعی داریم ناوگان مناسبی برای استفاده در اربعین پیدا کنیم. باید قدرت نیروهای نظامی و خدمات حمل و نقل کارکنان کارخانجات و ادارات دولتی و همچنین ناوگان وانت هایی که عمر خوبی دارند و می توانند تردد ایمن داشته باشند را به دست بگیریم و سازماندهی کنیم تا ظرفیت حمل و نقل زمینی را داشته باشد. خدمت رسانی به زائران افزایش می یابد .

دیدگاهتان را بنویسید