تورم کنترل شد/ سهام جدید منتشر شد

به گزارش خبرگزاری موج، سید احسان خاندوزی وزیر اقتصاد و سخنگوی اقتصادی دولت در دومین نشست خبری خود با خبرنگاران با اشاره به اینکه یکی از اولویت های رئیس جمهور کنترل تورم است، گفت: پس از افزایش قیمت ها در خرداد ماه. و آوریل، اقداماتی برای کنترل تورم موتور در حال انجام است.

افزایش 48 درصدی درآمدهای بودجه نسبت به سال گذشته

وی ادامه داد: توانستیم کسری بودجه را تا حد خوبی کاهش دهیم به طوری که نسبت به سال قبل ۴۸ درصد رشد درآمدهای بودجه حاصل شد.

سخنگوی اقتصادی دولت گفت: تلاش شده تا تورم کنترل شود و از جیب مردم و فعالان اقتصادی گرفته نشود و نتیجه آن را می بینیم.

به گفته خاندوزی، افزایش میزان صادرات نفت و همچنین قیمت جهانی نفت و تبدیل درآمدهای ارزی به نرخی نزدیک به نیما و سنا، منجر به افزایش 580 درصدی درآمد نفت و میعانات گازی شده است. دولتی که جدا از تبصره 14 است.بنابراین دولت با حقوق کمتر با وضعیت برخورد کرد.لازم به توضیح است که وصول بیت المال از میعانات و نفت خام در نظر گرفته شده است نه کل درآمد نفتی، زیرا درآمد نفتی است. به سایر بخش ها نیز منتقل می شود.

افزایش 200 درصدی مالیات پرداختی 4 ماهه امسال

سخنگوی اقتصادی دولت با اشاره به افزایش 50 درصدی اظهارنامه های مالیاتی توسط فعالان اقتصادی و در عین حال درآمدهای گزارش شده با رشد 200 درصدی در 4 ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته، گفت: با تشکر از شما همکاری ویژه و بی سابقه فعالان اقتصادی با دولت و معتقدیم این موضوع باعث شده تا دولت از گرفتن وام فاصله بگیرد و به مردم فشار بیاورد.

خاندوزی ادامه داد: به منظور تقویت اعتبار بانک ها تلاش می شود سرمایه نقدی بانک ها از جمله بانک های دولتی افزایش یابد، بنابراین در بانک ملت 60 درصد افزایش سرمایه نقدی، در بانک تجارت 30 درصد، در پست بانک. 40 درصد و در بانک های ملی و 35 هزار میلیارد تومان برای افزایش سرمایه استفاده کردیم.

تصمیم گیری برای انتشار سهام جدید تا پایان سال جاری

سخنگوی اقتصادی دولت گفت: در وزارت اقتصاد از همه بانک‌های دولتی تعهداتی برای واگذاری دارایی‌ها و اموال مازاد برای کنترل پول‌سازی و بی‌انضباطی و از سوی دیگر افزایش قدرت بانک‌ها در بخش‌دهی دریافت کرده‌ایم. اعتبار به تولیدکنندگان و مردم ضمناً در روزهای آینده مصوبات دیگری در خصوص انتشار سهام عدالت بازمانده تحت حمایت کمیته امداد و مددکاری اجتماعی و همچنین وثیقه سهام عدالت و سایر سهام در شبکه بانکی خواهیم داشت. در بند الف تبصره 2 قانون بودجه 1401 مابقی سهام سرمایه در دو قسمت تعیین تکلیف شده بود و با توجه به اینکه دولت در زمینه واگذاری سهام خود باید سایر وظایف را انجام می داد، اولویت با آن داده شد. به گروه اول، تی تحت پوشش نهادهای امدادی که حدود 3 میلیون نفر هستند، مصوبه فوری تهیه شده و در صف طرح در هیئت دولت قرار دارد و برای بازماندگان باقیمانده که زیر شش سال هستند. یک دهم درآمد، تا پایان سال تصمیم گیری خواهد شد.

  فیلم «قهرمان» برنده دو جایزه ملی منتقدان شد

صدور پروانه کسب تسهیل می شود

خاندوزی ادامه داد: یکی از اقداماتی که در سال جاری برای کمک به تولید و کاهش هزینه ها انجام خواهیم داد، پس گرفتن مجوز است، به طوری که 157 هزار درخواست مجوز دریافت شده است که از این تعداد 31 درصد درخواست های مستدل منجر به صدور مجوز و تنها از طریق دولت شده است. .الکترونیک انجام شده است.

وی ادامه داد: برخی از دستگاه ها برای اتصال به پورت لایسنس مشکل دارند و لیست این دستگاه ها منتشر می شود.

سخنگوی اقتصادی دولت گفت: با وجود راه اندازی برنامه ششم، مبادلات ارزی دوجانبه متوقف شد که خوشبختانه با تلاش بانک مرکزی، روبل وارد چرخه مبادلات ارزی کشور شد.

به گفته خاندوزی، سفر پوتین بر اساس اجرای توافقات صورت گرفته در سفر رئیس جمهور به مسکو انجام شده است. همچنین در سفر اردوغان 8 سند امضا شد که مهمترین آنها قرارداد 25 ساله صادرات گاز ایران به ترکیه و افزایش سقف مبادلات تجاری به 30 میلیارد دلار بود.

ما به دنبال احیای وزارت بازرگانی هستیم

هندوزی در خصوص لایحه بازگرداندن وزارت بازرگانی گفت: در زمان مجلس نظر منفی داشتم اما اکنون موظف به ادامه مصوبه هیئت دولت هستیم و به اصرار طراحان این طرح پیگیر هستیم. که یک بار به شورای نگهبان فرستاده شد و رد شد

وزیر اقتصاد درباره موضوع واردات بنزین نیز گفت: در خصوص تولید فرآورده ها از جمله بنزین وضعیت تولید مناسب است و با توجه به دستور رئیس جمهور مبنی بر عدم افزایش قیمت بنزین در سال جاری، دولت تصمیم خواهد گرفت. استفاده از وسایل و روش های ارزان قیمت مانند سوختن روی گاز خودروها از واردات بنزین خودداری کنند.

  شیوع بیماری اعلام شد؛ تصویب کلیات لایحه تغییر ضرایب دستمزد ورودی در کمیسیون اقتصادی

استعفای صالح آبادی شایعه است

خاندوزی با رد شایعه استعفای صالح آبادی گفت: سیاست دولت همچنان مطابق سیاست ابلاغی رسمی سال قبل است و چیز جدیدی دنبال نمی شود.

وی در خصوص تغییر نرخ سپرده بانکی و رویکرد دولت برای کاهش تورم گفت: نرخ بانکی یکی از شاخص ترین شاخص هایی است که اثرات چند بعدی و فرابخشی دارد و هم بر رفتار سرمایه گذاران و هم در حوزه اقتصاد موثر است. بازار سرمایه. این موضوع یک بار در ستاد اقتصادی دولت مطرح شد اما قرار شد در هیات پول و اعتبار از سوی رئیس کل بانک مرکزی مطرح شود.

وی با اشاره به طرح هوشمندسازی آرد گفت: 70 میلیارد تومان میزان خرید روزانه است و 100 میلیون قرص نان در سامانه ثبت و رصد می شود و امکان نظارت دولتی را فراهم می کند.

وزیر اقتصاد با اشاره به تخلفات بانکی پرداخت تسهیلات خرد گفت: تصمیمات مجامع بانکی در مورد نیاز به تایید دولت در این مورد بسیار موثر بود اما اخباری مبنی بر عدم تمکین برخی بانک ها و شعب به گوش رسید. مسئولین اخراج شدند ممکن است بانک در این مرحله نتواند تسهیلات را پرداخت کند، اما در صورت فرا رسیدن مهلت تسهیلات خرد، حق مطالبه طلب ضامن را ندارد و این موضوع همچنان پیگیری خواهد شد.

بازار کالاهای اساسی به صورت هفتگی رصد می شود

خاندوزی درباره آخرین اقدامات برای جلوگیری از افزایش قیمت اقلام ثانویه گفت: این موضوع یکی از بحث های هفتگی ستاد تنظیم بازار است و رصد تخلفات و قیمت گذاری در دستور کار قرار گرفته و در برخی موارد به تذکر و حتی توبیخ نیز منجر شده است. برکناری مدیر متخلف

به گفته هندوزی، 27 هزار درخواست وام سپرده مسکن اعلام شده که از این تعداد 10 هزار نفر برای دریافت تسهیلات سپرده مسکن معرفی شده اند.

سخنگوی اقتصادی دولت با اشاره به تاخیر در ابلاغ وام ازدواج گفت: این وام ها مرتبط با تبصره ماده 16 قانون بودجه بود که مفاد آن اخیرا ابلاغ شد و باید گفت تاخیر در این ابلاغیه به دلیل مشکلات نظارتی است که امیدواریم بانک مرکزی این مشکل را حل کند همچنین باید تصریح کرد که برای سه ماهه اول امسال 26 هزار میلیارد تومان تسهیلات در زمینه وام ازدواج توزیع شده که به 194 هزار تومان پرداخت شده است. مردم.

  تکمیل بیش از 253 هزار پرونده قضایی در دادسرای مازندران

نقدینگی به سمت بازار مسکن هدایت می شود

سخنگوی اقتصادی دولت با اشاره به تقاضای سوداگرانه در بازار مسکن گفت: یک میلیون و 300 هزار واحد مسکونی در نهضت ملی مسکن راه اندازی شده است که تلاش می کنیم کم کاری گذشته در مسکن را که منجر به تقاضای سفته بازانه شده است، جبران کنیم. . لازم به تاکید است که سقف کل تسهیلات ساخت مسکن به کل تسهیلات تا سال گذشته نزولی و منفی بود، اما این رقم مجددا مثبت شده و روش‌های دیگری مانند تهاتر نفت با ساخت مسکن و… دنبال می‌شود. پیشنهادی بر اساس ابزارهای مالی مسکن در بازار سرمایه نیز مطرح شده است که اگر بتوان از آن به خوبی استفاده کرد، می توان نقدینگی را به بازار مسکن هدایت کرد.

گزارش شیوه جدید سهمیه بندی بنزین تقدیم رئیس جمهور شد

به گفته وزیر اقتصاد؛ پس از پایان دوره آزمایشی پنج ماهه شیوه جدید سهمیه‌بندی عرضه بنزین به مناطق آزاد، گزارش آن تقدیم رئیس‌جمهور شد و به منظور جمع‌بندی و بررسی ادامه این طرح، لازم به توضیح است که یعنی افزایش قیمت بنزین در سال جاری نیست.

خاندوزی با اشاره به اسناد پیشران و پروژه های مرتبط برای تامین اعتبار آنها گفت: بخش قابل توجهی از تسهیلات تبصره 18 قانون بودجه به طرح های پیشران در حوزه دانش بنیان و بانک ها و … اختصاص یافته است. به عنوان مثال، پیشنهاد شده است که شرکت ها از بخشی از سود خود برای تامین مالی پروژه های پیشرانه خود استفاده کنند.

وی با اشاره به منفی بودن سرمایه ثابت گفت: این مشکل در بلندمدت اقتصاد را تهدید می کند. حل این موضوع نیازمند اقداماتی مانند خروج از بخش شرکتی و واگذاری دارایی های مازاد به بانک های بزرگ و خروج هلدینگ ها است. به عنوان مثال بانکی که هلدینگ سرمایه گذاری امید به آن تعلق دارد، تکلیف واگذاری دارایی آن مشخص است.

وزیر اقتصاد ادامه داد: با استفاده از تسهیلات تبصره 18 در پایان سال گذشته تنها 20 درصد از برنامه بودجه به حمایت از طرح‌های روستایی اختصاص یافت اما بودجه امسال 154 درصد بود اما باید دید تا چه حد. این ارقام توزیع خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید