تظاهرکنندگان به پایگاه سازمان ملل در کنگو حمله کردند

شفقنا- معترضان در شهر گوما در شرق جمهوری دموکراتیک کنگو، ماموریت صلحبانی سازمان ملل را در مبارزه با گروه های مسلح فعال در شرق این کشور بی فایده خواندند، به پایگاه سازمان ملل حمله کردند و آن را غارت کردند.

به گزارش شفقنا از ایسنا، به نقل از المیادین، معترضان کنگو روز دوشنبه پس از بستن راه های اصلی گوما مرکز استان کیوو شمالی در شرق جمهوری دموکراتیک کنگو به مقر سازمان ملل در شهر گوما رفتند. و همچنین پایگاه آن برای تجهیزات لجستیکی در حومه شهر به شهر حمله کردند و ابزار و تجهیزات این دو پایگاه را غارت کردند.

منابع خبری اعلام کردند: معترضان خشمگین در خارج از ورودی مقر نمایندگی سازمان ملل در جمهوری دموکراتیک کنگو لاستیک ها و مواد پلاستیکی را به آتش کشیدند و سپس به مقر آن حمله کرده و به غارت رفتند.

با توجه به سیگنال های دریافتی در این خصوص، افسران و پرسنل حاضر در این پایگاه توسط دو فروند بالگرد به مکان امن دیگری منتقل شده اند.

در طرف دیگر شهر، تحرکات مشابهی در پایگاه لجستیکی نمایندگی سازمان ملل ثبت شد که در آن یک دانش آموز مورد اصابت گلوله قرار گرفت.

در تلاش برای متفرق کردن معترضان، نیروهای امنیتی سازمان ملل قبل از مداخله نیروهای مسلح کنگو و دستگیری تعدادی از تظاهرکنندگان از گاز اشک آور استفاده کردند.

در بیانیه این هیئت آمده است: حمله به دفاتر خود در گوما را به شدت محکوم می کنیم.

این بیانیه می افزاید که این هیئت به شدت از این حادثه که به دنبال بیانیه های خصمانه و تهدیدهای آشکار افراد و گروه ها به سازمان ملل بود، ابراز نگرانی کرد.

  کارخانه تولیدی صنعتی مرزن سفال به بهره برداری رسید / تلاش برای افتتاح فازهای 2 و 3

پاتریک مویا، سخنگوی دفتر نخست وزیری کنگو در توییتر اعلام کرد که دولت هرگونه حمله به کارکنان و تأسیسات سازمان ملل را به شدت محکوم می کند و افزود: افراد دخیل در این حادثه تحت پیگرد قانونی قرار خواهند گرفت و به اشد مجازات خواهند رسید.

بسیاری از تظاهرکنندگان سازمان ملل را به ناتوانی در مهار خشونت و حملات صدها گروه مسلح فعال در شرق کشور متهم می کنند.

کریستین کامبالی، یکی از معترضان، گفت: از زمان شروع جنگ در کنگو، هیچ سندی از سوی هیئت سازمان ملل ارائه نشده است که ثابت کند کلاه آبی ها یک گروه مسلح را نابود کرده اند.

یکی دیگر از معترضان افزود: ما دیگر نمی خواهیم نیروهای حافظ صلح را در خیابان های گوما ببینیم، دیگر نمی خواهیم هواپیماهای او را در حریم هوایی جمهوری کنگو ببینیم.

این تظاهرات به دعوت سازمان های مدنی و حزب “اتحادیه برای دموکراسی و پیشرفت اجتماعی” برگزار شد.

مأموریت حافظ صلح سازمان ملل متحد در جمهوری کنگو از سال 1999 در این کشور حضور دارد و متشکل از 18000 سرباز و پلیس به اضافه 4000 نیروی غیرنظامی با بودجه سالانه 1.4 میلیارد دلار است که آن را به یکی از گران ترین مکان ها تبدیل می کند. هیئت های سازمان ملل

دیدگاهتان را بنویسید