تصویب تحقیق و تفحص از فولاد ایمیدرو و ایدرو در مجلس

به گزارش خبرگزاری موج، نمایندگان جلسه علنی امروز (سه شنبه 13 مرداد) شورای اسلامی در جریان بررسی گزارش کمیسیون صنایع مجلس در خصوص رد درخواست تحقیق و تفحص از سوی شرکت های ایمیدرو و ایدرو در حوزه فولاد با 153 رای موافق، 52 رای مخالف، 11 رای ممتنع از مجموع 229 نماینده حاضر در جلسه تصویب شد.

بر اساس این گزارش مصطفی طاهری رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس به تشریح گزارش این کمیسیون پرداخت و اظهار داشت: این مطالعه و بررسی تجمیع 3 درخواست مطالعه و تحقیق از نمایندگان است که طرفین محورهای مطالعه را ارائه کردند. و بررسی در کمیته، و کمیسیون نظر خود را در قالب این گزارش ارائه شده اعلام کرد.

وی گزارش کمیته مربوطه را به شرح زیر قرائت کرد:

بر این اساس به نامه های شماره 607195 مورخ 29/10/1399 و 577610 مورخ 22/1/1400 و 1645195 مورخ 16/9/1400 در خصوص درخواست های جناب آقای علی بابایی کارنامی نماینده محترم ساری و میان در، به منظور بررسی و بررسی «بهره وری» سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) و سازمان توسعه و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) و صنایع فولاد و خودروسازی مرتبط با ایمیدرو و ایدرو و آقای محمدرضا. صباغیان نماینده مهریز، بافق، ابرکوه، خاتم و بهاباد. بررسی و بررسی “عملکرد سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) و کلیه شرکتهای ذیربط” و آقای احسان ارکانی نماینده محترم نیشابور، فیروزه و زبرخان در خصوص بررسی و بررسی “اثربخشی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) باعث می شود:

  تعداد پرونده های وارد شده به دادگستری اصفهان زیاد است/ لزوم ارتقای کیفی رسیدگی به پرونده های مردمی

همچنین به دلیل تشابه عناوین تحقیق، گزارش برای تلفیق آن با محورهای زیر ارائه می شود.

محورهای تحقیق و بررسی:

1- رسیدگی به کار ایمیدرو و شرکت تامین و تولید مواد معدنی

2- بررسی طرح های توسعه ایمیدرو و اینکه آیا این طرح ها توجیه فنی، اقتصادی و کارشناسی دارند یا خیر و همچنین تاثیر طرح های اجرا شده تاکنون بر بهره وری و سودآوری این شرکت ها.

3- بررسی نحوه، علت و شرایط واگذاری کلیه صنایع و معادن مرتبط با ایمیدرو به بخش خصوصی و غیردولتی.

4- بررسی میزان انطباق صلاحیت اعضای هیأت مدیره و مدیران عامل و سایر مدیران در ستاد و شرکت های ایمیدرو با ضوابط و شرایط عمومی و اختصاصی انتصابات و ارزیابی اثربخشی آنها مطابق اهداف سازمانی

5- بررسی بهره وری نیروی انسانی و نحوه استخدام و استخدام در ستاد و کلیه شرکت های مرتبط با ایمیدرو.

6- تحقیق در مورد تاثیر و سهم سازمان ایمیدرو و شرکت های تابعه آن در تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی و جهش تولید.

7- توجه به مناطق محروم، ایجاد اشتغال و پایبندی به حقوق جوامع محلی و حفاظت از محیط زیست، میراث فرهنگی و منابع تجدیدناپذیر و حقوق نسل های آینده از ارزش های مصوب سازمان ایمیدرو است. چه تعداد از این مقادیر رعایت شده است؟

8- علت اختلاف قیمت قیمت بازار با قیمت کارخانه در صنعت مس و آلومینیوم

9- نحوه انتصاب به ویژه استفاده از مدیران بازنشسته زندانیان اقتصادی

10- رسیدگی به عملکرد ایمیدرو در صدور پروانه معدن و ایجاد صنایع واحد پروانه معدنی.

11- رسیدگی به استفتای ایمیدرو در مورد نحوه اجرای اصل 44 قانون اساسی

  برای هر هیئت مذهبی در اصفهان 5 تا 15 یار محرم پیش بینی می شود

12- رسیدگی به کار شرکت تامین و تولید مواد معدنی به منظور حفظ و حراست از ناهنجاری های کشف شده توسط شرکت آهن و فولاد مرکزی.

13- رسیدگی به کار شرکت تولید و تامین مواد معدنی در زمینه واگذاری بخشی از فعالیت های خود به بخش خصوصی.

14- مطالعه کار ایمیدرو و بویژه شرکت تهیه و تولید مواد معدنی به منظور اجرای صحیح حقوق معدنچیان طبق مواد 8 و 9 قانون.

دیدگاهتان را بنویسید