تاکید بر تامین امنیت غذایی و خوداتکایی در تولید داخلی کالاهای اساسی

به گزارش خبرگزاری موج، در جلسه کمیسیون مشترک که به ریاست محمدبکر ذوالقدر و با حضور برخی از نمایندگان مجلس و نمایندگان مجلس، قوه قضائیه، سازمان برنامه و بودجه برگزار شد. بانك مركزي، ستاد مشترك نيروهاي مسلح، مركز ارزيابي راهبردي و نظارت بر مجمع، اعضاي كميسيون مشترك، بندهايي از پيشنهادهاي خود را در خصوص سياست هاي كلي برنامه هفتم مورد بازنگري قرار دادند.
اعضای کمیته در این جلسه پس از ارائه نقطه نظرات خود در خصوص تضمین امنیت غذایی و خوداتکایی محصولات کشاورزی در کشور «تامین امنیت غذایی و خوداتکایی در تولید داخلی محصولات و کالاهای اساسی کشاورزی همراه با حفظ و ارتقای ذخایر ژنتیکی و منابع آبی و دستیابی به الگوی مصرف بهینه» و «افزایش» را مد نظر دارد. سطح بهداشت و ایمنی و «ارتقای کیفیت مواد غذایی» و «استفاده از فناوری‌های نوین و توسعه و ترویج کشاورزی دانش‌بنیان» و «تکمیل زنجیره‌های ارزش کشاورزی» و الگوی کشاورزی بر این اساس باید با سیاست‌های کلی کاربری اراضی تغییر کند. در برنامه هفتم توسعه کشور گنجانده شود.

علاوه بر این، اعضای کمیسیون مشترک تصمیم گرفتند که «نظام یکپارچه مدیریت و اداره منابع آب کشور بر اساس حوزه های آبخیز ایجاد شود». و «بهره وری آب در کشور باید به طور متوسط ​​سالانه پنج درصد افزایش یابد».
مصوبه دیگر کمیته مربوط به «کنترل و مدیریت آب های سطحی و افزایش منابع آب زیرزمینی از طریق آبخیزداری و آبخوان داری در حداقل 10 میلیون هکتار از اراضی در سال های آینده» بود.

علاوه بر این، اعضا بر «شیرین‌زدایی آب‌های شور»، «احیا و بازیافت آب‌ها و پساب‌های صنعتی» تاکید کردند و در نهایت خواستار «تقویت دیپلماسی آب با کشورهای همسایه برای تأمین و حفظ حقوق آب کشور» شدند.
در این جلسه آقایان علی لاریجانی، داود دانش جعفری، پرویز داودی، سید مرتضی نبوی، حسین مظفر، مجید انصاری، سید مصطفی میرسلیم، سید جلیلی و غلامرضا آقازاده از اعضای مجمع و نمایندگان نهادهای مرتبط به بیان دیدگاه های خود در خصوص این موضوع پرداختند. ارتقای بهره وری امنیت، غذا و آب در برنامه هفتم توسعه و بررسی و بررسی سایر سیاست های کلی برنامه هفتم به جلسه بعدی کمیته مشترک موکول شد.

  پیاده روی عزاداران شهادت حضرت موسی بن جعفر (ع)

دیدگاهتان را بنویسید