بازگشت نخبگان به کشور با اجرای طرح های حمایتی

به گزارش خبرگزاری موج خراسان رضوی، ناصر باقری مقدم، قائم مقام بنیاد ملی نخبگان گفت: پس از اجرای طرح های حمایتی برای بازگشت و بازگشت مهاجرت با بازگشت نخبگان به کشور، هر ساله به طور متوسط ​​500 نخبه برای کار در داخل کشور جذب می شوند و از خروج این تعداد نیز از کشور جلوگیری می شود.

باقری مقدم در ادامه این سخنان افزود: پس از اجرای سند امور راهبردی نخبگان کشور معاونت علمی رئیس جمهور برنامه بازگشت و جذب نخبگان به کشور را در قالب ایجاد سامانه و ارتباط با نخبگان در 200 دانشگاه برتر راه اندازی کرد.

نایب رئیس بنیاد «ملی نخبگان». همچنین خاطرنشان شد: تاکنون 10 هزار نفر در سامانه مذکور ثبت نام کرده اند که با گذشت 5 سال از راه اندازی آن، 2500 نفر از آنها به کشور بازگشته اند.

وی افزود: قرار گرفتن این نخبگان در هیئت علمی دانشگاه حدود یک سال طول می کشد و بنیاد ملی نخبگان در این مدت از آنها حمایت مالی و همچنین وام مسکن، کمک هزینه تحقیقاتی و یا کمک هزینه تحقیقاتی خواهد کرد. سوال علمی، نخبگان تحت این طرح حقوق می گیرند.

باقری مقدم ادامه داد: برخی از این افراد مشکل سربازی را دارند و به جای سربازی (به جز حوزه آموزش و پرورش) می توانند در قالب برنامه های پژوهشی خدمت سربازی را بگذرانند. انجام تحقیقات به جای سربازی که با این درخواست ها مطابقت داشته باشد با همکاری ستاد کل نیروهای مسلح.

قائم مقام بنیاد ملی نخبگان تاکید کرد: برخی از این افراد مهربان یا علاقه ای به فعالیت در حوزه دانشگاهی ندارند و یا هیات علمی در کشور ظرفیت لازم برای جذب آنها را ندارد، بنابراین به این افراد کمک می کنیم تا ایجاد کنند. شرکت های نوپا از مجموع 21500 نخبه که به کشور بازگشته اند، نیمی از آنها وارد شرکت ها شده اند. دانش و یک چهارم این افراد نیز در استخدام هیات علمی دانشگاه هستند.

  گزارش تصویری: آشفتگی دسته جمعی طلاب قبل از شروع درس آیت الله شبیری زنجانی

وی بیان کرد: با توجه به فضای مسموم که علیه ایران در دنیا ایجاد شده، عده ای هنوز آمادگی بازگشت را ندارند، لذا علاقه مند هستند ابتدا پروژه ای موقت در کشور محل سکونت خود یا در قالب «کارگاه» انجام دهند. یا کارگاهی، سعی می کنند ارتباط برقرار کنند تا کشور را تامین کنند، بعد از اینکه فهمیدند فضای کشور به سمت اقتصاد دانش بنیان در آینده پیش می رود، زمینه ورود آنها به کشور فراهم می شود، این ارتباط فراهم می شود. تکمیل شد تا بدون مشکل به کشور بازگردد.

قائم مقام بنیاد «ملی نخبگان» اضافه کرد: به نظر ما نخبگان داخل و خارج از کشور با یکدیگر تفاوتی ندارند، اما از سوی دیگر برای همه برنامه ریزی شده است. استخدام ایجاد شد، ظرفیت بخش خصوصی برای به کارگیری این افراد محدود است و از سوی دیگر در کشوری هستیم که بخش بزرگی از اقتصاد کشور در اختیار شرکت های دولتی و دستگاه های اجرایی است.

ناصری مقدم تصریح کرد: بنابراین با کمک دولت مصوبه ای داشتیم که با تشخیص بنیاد ملی نخبگان، نخبگان در دستگاه اجرایی منصوب شوند، اکنون ثبت نام در این قالب آغاز شده است و امیدواریم که می توانیم با این روش مشکل اشتغال نخبگان را حل کنیم.

وی با بیان اینکه این مشکل از سال های گذشته بود که نخبگان در دستگاه های اجرایی غیرنخبگان و پایین به کار گرفته می شدند، افزود: بر اساس مصوبه شورای دولت مقرر شد سازمان استخدام یک طبقه از مشاغل نخبگان را تعریف کند. و دستگاه های اجرایی آنها ملزم به استخدام نخبگان در مشاغلی مانند طراحی، تحقیق، مدیریت و توسعه محصول جدید هستند.

  ترکیه بایننس را 8 میلیون پوند جریمه کرد

قائم مقام بنیاد ملی نخبگان یادآور شد: اگر توان مالی کشور در زمینه بازگشت نخبگان تقویت شود، می توانیم اطمینان حاصل کنیم که سالانه به طور متوسط ​​هزار نخبه ایرانی به کشور بازگردند.

ناصری مقدم خاطرنشان کرد: در حال حاضر 55 هزار نخبه در سطوح دانشجویی، دانشجویی و پژوهشی و هیات علمی دانشگاه تحت پوشش بنیاد علوم نخبگان هستند که از این تعداد 10 هزار نفر در خارج از کشور مشغول به کار هستند.

دیدگاهتان را بنویسید