اطلاعات نوشت: تورم می تواند باعث بحران اخلاقی و ارزشی شود

خبر عجیب

شفقنا- این روزنامه در مقاله ای با عنوان «تورم، اخلاق و روانپزشکی» به قلم دکتر فربد فدایی، روانپزشک، به موارد زیر اشاره می کند:
جنبه های فرهنگی ایرانیان در طول تاریخ، ادب و مهربانی، احترام به دیگران و صداقت بوده است، اما به نظر می رسد در سال های اخیر در برخی از هموطنان ما متأسفانه جریانی در جهت مخالف و خودخواهی و منفعت طلبی در موارد مختلف شکل گرفته است. زندگی آنها نفوذ کرده است.

به عنوان مثال، طی سال‌هایی که در کمیسیون‌های پزشکی قانونی به عنوان کارشناس روانپزشکی حضور داشتم، شاهد افزایش آشکار درخواست‌های ابطال معاملات زمین و مسکن با عنوان «اختلال حواس» یا «اختلال روانی» بودم. فروشنده”.

البته ممکن است برخی از این ادعاها مبتنی بر واقعیت باشد، اما برخی احتمالاً مربوط به افزایش روزافزون قیمت ملک است که البته بازتابی از افزایش تورم در سال های اخیر است. فروشنده که در ابتدا فکر می کرد معامله خوبی انجام داده است، به زودی متوجه می شود که قیمت ملک در حال فروش به طور ناگهانی افزایش یافته است و او نمی تواند ملک مشابهی را با آن قیمت خریداری کند.

به همین دلیل است که برخی از این افراد از سوی خانواده هایشان به عنوان مبتلا به اختلالات حسی از جمله آلزایمر یا مبتلا به جنون معرفی می شوند و از طریق دادگاه و با توسل به رشوه و کلاهبرداری تلاش می کنند معامله را برعکس کنند.بپرسید و البته حقیقت آشکار خواهد شد. آشکار شود و این نمونه ای از «نقش تورم در تضعیف روحیه» است.

مثال دیگر این است که فروشنده با این استدلال که «اگر بخواهم کالای جدیدی بخرم باید به قیمت بالاتری بخرم، کالایی را که خریداری کرده و وارد انبار شده است، به قیمت بالاتری می فروشد». به کالایی که ارزان خریده توجهی نمی کند، حق اخلاقی ندارد که آن را گران بفروشد، اما اگر کالا را گرانتر بخرد، اخلاقاً می تواند آن را گرانتر بفروشد.

  قهرمانی کشتی فرنگی نوجوانان کشور

مصداق دیگر «تاثیر تورم بر روحیه» این است که در یک مجتمع ساختمانی یکی دو نفر از صاحبان واحدها طمع دارند که اگر زمین آن مجتمع فروخته شود به دلیل تورم قیمت بالایی خواهد داشت، بنابراین با اصرار فراوان. ، صاحبان واحدها به دیگران فشار می آورند تا مجموعه مذکور را به صورت دسته جمعی بفروشند و در صورتی که عده ای تمایلی به فروش اموال خود نداشته باشند، انواع رفتارهای توهین آمیز و توهین آمیز، تهدیدآمیز و تخریبی را نسبت به آنها مرتکب می شوند و هزینه ای را پرداخت نمی کنند. توجه به این که حق مالکیت شخص به دلیل مصلحت است.کسی به دیگری تجاوز کرده است.

بدون شک در سه مورد ذکر شده ضعف اخلاقی مرتکب علت اصلی است اما عامل اقتصادی تورم نیز به عنوان عامل آشکار کننده عمل می کند.

تورم می تواند باعث بروز بحران های اخلاقی و ارزشی شود و از این رو تورم نه تنها بر زندگی مادی بلکه بر زندگی معنوی افراد تأثیرات منفی دارد و رفع آن موجب پیشرفت اخلاق نیز می شود.

دیدگاهتان را بنویسید