ازبکستان: خواسته های جامعه جهانی از حکومت موقت افغانستان روشن است

به گزارش شفقنا از مهر به نقل از خبرگزاری آناتولی، کنفرانس بین المللی «امنیت و رشد اقتصادی افغانستان» به میزبانی ولادیمیر ناروف سرپرست وزارت امور خارجه این کشور و با حضور هیأت رئیسه در تاشکند پایتخت ازبکستان برگزار شد. طالبان و نمایندگان ویژه ایران، اتحادیه اروپا، انگلیس، ایتالیا، اسپانیا، قزاقستان، قطر، قرقیزستان، تاجیکستان، چین، نروژ، پاکستان، روسیه، آمریکا، ژاپن، ترکیه در امور افغانستان و نمایندگان ایالات متحده سازمان ملل، سازمان همکاری اسلامی، سازمان همکاری اقتصادی و موسسات مالی بین المللی امروز سه شنبه آغاز به کار کرد.

سرپرست وزارت امور خارجه ازبکستان در مراسم افتتاحیه این کنفرانس گفت: الزامات اساسی جامعه جهانی مشخص می کند که دولت موقت طالبان در افغانستان چه باید بکند. ایجاد یک دولت فراگیر که به حقوق زنان احترام می گذارد و مدارس دخترانه را بازگشایی می کند و خواسته های کل مردم افغانستان را برآورده می کند.

وی با بیان اینکه ازبکستان از برقراری صلح و ثبات در افغانستان حمایت می کند، گفت: سرزمین افغانستان دیگر نباید تهدیدی برای کشورهای منطقه و جامعه جهانی باشد. رهاسازی دارایی های مسدود شده افغانستان در خارج از این کشور یکی از عوامل اصلی احیای اقتصاد افغانستان، اجرای پروژه های مهم زیربنایی و حل مشکلات اجتماعی خواهد بود.

ناروف با تاکید بر اهمیت تداوم تلاش ها برای اجرای پروژه های زیربنایی در افغانستان از جمله ساخت راه آهن تمرز- مزار شریف- کابل- پیشاور و خط برق سرخان-پلی خمری گفت: با تطبیق این پروژه ها، افغانستان تنها یک پل نخواهد بود. بین آسیای مرکزی و جنوبی قرار خواهد گرفت، اما به توسعه جامعه و رفاه مردم افغانستان نیز کمک خواهد کرد.

  افسوس بر پرسپولیسی ها از جدایی ناجی سپاهان

از سوی دیگر، در پیام شوکت میرضیایف رئیس جمهور ازبکستان که در افتتاحیه این کنفرانس قرائت شد، آمده است: از دولت کنونی افغانستان می خواهیم که اراده قوی برای جلوگیری از ظهور هر نوع تروریسم در افغانستان داشته باشد. افغانستان و قطع روابط با تمام گروه های تروریستی بین المللی این امر امیدی را برای توسعه پایدار افغانستان در محیط دوستی، همسایگی نزدیک و همکاری متقابل ایجاد می کند.

دیدگاهتان را بنویسید