آیت‌الله اعرافی: صدا وسیما در تولید برنامه‌های دینی اشکال و ظواهر بیرونی را در نظر نگیرد.

آیت الله اعرافی
آیت الله اعرافی

شفقنا- مدیر حوزه های علمیه کشور تاکید کرد: صدا و سیمای متمدن به سبک انقلابی باید در راستای نشر معارف اهل بیت علیهم السلام و تولید برنامه های مذهبی در تبیین سیره حضور پررنگ داشته باشد. معارف دینی الهی و اهل بیت علیهم السلام نباید شکل و قالبی داشته باشد.

به گزارش شفقنا از حوزه علمیه قم، آیت الله اعرافی در دیدار با مدیر قرآن و عترت شبکه معارف، ضمن بیان استفاده از ظرفیت دهه محرم و روز عاشورا در تبیین معارف اهل بیت علیهم السلام فرمودند: حوزه علمیه با تاکید بر لزوم فعالیت رسانه ها در راستای آموزه های قرآنی، گفت: امروز حوزه علمیه دارای پروژه ها و مطالعات و ذخایر علمی غنی در زمینه های مختلف است. زمینه هایی که نیاز به کار رسانه ای مناسب برای فعالیت علمی دارد. چرا که حوزه علمیه به طرح های توسعه دانش که دارای موضوعات و حوزه های تخصصی و متناسب با نیازهای امروزی است، توجه داشته است.

عضو شورای فقهی نگهبان خاطرنشان کرد: حوزه های علمیه متناسب با رسالتی که در دروس مهارتی و معرفتی دارند، هدف تولید محتوا را دارند و همچنین در این نهاد معتبر شاهد منابع غنی علمی در پایان نامه ها و مجلات علمی هستیم و می توانند می گویند وجود انجمن های علمی در این زمینه ظرفیت بسیار زیادی در زمینه مباحث علمی دارد.

نگارش بیش از 50 پایان نامه هوش مصنوعی توسط طلاب حوزه علمیه

وی در ادامه تشکیل ستاد راهبردی حوزه های علمیه در راستای ترویج گفتمان انقلاب اسلامی در جامعه را امری مهم دانست و ابراز داشت: ستاد رهبری حوزه علمیه که با حضور نمایندگان دستگاه های مختلف تشکیل می شود. و اعضای واقعی فعال، می توانند در این زمینه استفاده شوند. آنها با فرهنگ سازی و گفتمان سازی ارزش های انقلاب اسلامی جامعه همراه هستند.

  اسرائیل به دنبال انتقام از سازمان عفو ​​بین الملل است

آیت الله اعرافی توجه حوزه های علمیه به هوش مصنوعی را موضوعی مهم برشمرد و تصریح کرد: حوزه های علمیه سرلوحه بحث های علمی و نخبگانی هستند و در عصر حاضر به دلیل علاقه مندی به تحصیل هوش مصنوعی، طلاب حوزه های علمیه برنامه های متعددی در این زمینه دارند. . وی می تواند به وجود بیش از 50 پایان نامه در زمینه هوش مصنوعی اشاره کند که تالیف شده است.

وی توجه رسانه های نخبه به صدمین سالگرد احیای حوزه علمیه قم را مهم خواند و اظهار داشت: توجه رسانه ها به صدمین سالگرد تأسیس حوزه علمیه امری مهم است که باید به آن توجه شود، بنابراین لازم است آمادگی لازم را داشته باشیم. تدوين برنامه هاي تلويزيوني و شبكه قرآن با توجه به رسالت هاي خود بايد به فعاليت هاي قرآني حوزه كه در 100 سال اخير افزايش يافته است توجه داشته باشد، لذا در اين زمينه مي توان به تفسير الميزان اشاره كرد. و تفاسیر موضوعی تألیف برخی مراجع و نیز تفاسیر تخصصی توجه به علوم انسانی و غیر انسانی که گام مهمی در حوزه علمیه کوم است.

تعامل حوزه های علمیه و صدا و سیما فقط در کار میدانی گسترش می یابد

عضو فقیه شورای نگهبان بر اهمیت تفسیر قرآن کریم به زبان هنر تاکید کرد و خاطرنشان کرد: ارائه تفاسیر قرآن کریم به زبان هنر در حوزه تفسیر و ترجمه باید مورد توجه قرار گیرد. از این رو صدا و سیما باید در ایجاد برنامه های تفسیری فعال باشد چرا که این نهاد اطلاع رسانی همواره در راستای نشر و تبیین معارف الهی گام برداشته است.

  شرایط حضور در هشتمین جشنواره فیلم های ایرانی در زوریخ سوئیس اعلام شد

وی بر لزوم همکاری بیشتر صدا و سیما و حوزه های علمیه برای نشر معارف اهل بیت علیهم السلام تاکید کرد و خاطرنشان کرد: سبک انقلابی رادیو و تلویزیون متمدن باید در راستای نشر معارف حضوری پررنگ داشته باشد. معارف اهل بیت علیهم السلام و در تولید برنامه های دینی، در تبیین معارف الهی دین و اهل بیت علیهم السلام به اشکال و اشکال بیرونی توجه نشود.

آیت الله اعرافی در پایان گفت: با توجه به اینکه صدا و سیما در زمینه انتقال مفاهیم اسلامی زحمات زیادی کشیده است، لازم است تعاملات حوزه های علمیه و صدا و سیما گسترش یابد و برای تحقق این امر، کافی نیست. برای امضای یادداشت تفاهم و همچنین کار بر روی زمین بین این دو نهاد.

اعتلای رویکرد آموزشی شبکه قرآن تنها با حمایت نخبگان این حوزه محقق می شود.

محمدحسین کشقلی مدیر شبکه قرآن در ادامه این نشست گفت: شبکه قرآن در نشر معارف اهل بیت و قرآن توجه خود را به قم معطوف کرده است و سعی دارد از ظرفیت شبکه قرآن نهایت بهره را ببرد. قرآن این شهر مقدس

وی به تشریح تولیدات قرآنی ادامه داد: شبکه قرآن دو برنامه برای تبیین گفتمان انقلاب و حوزه ایجاد کرد که یکی از آنها برنامه «تقچه» است و در این برنامه به معرفی کتب دینی و علمی پرداخت. گفتمان انقلاب همچنین برنامه «صدرا» یکی دیگر از برنامه های تولیدی است که به معرفی پایان نامه های دانشجویی و دستاوردهای علمی حوزه و نخبگان آن در این برنامه می پردازد.

مدیر شبکه قرآن تصریح کرد: توجه به جریان معارف در شبکه قرآن یک دغدغه جدی است و در این حوزه از تولید مباحث قرآنی و هسته فکری باید استفاده کرد. تجربه نخبگان منطقه قم در این راستا در زمینه برنامه های تولیدی با موضوعات تفسیر و سبک زندگی اسلامی در حال پرداختن است و امید است در رویکرد آموزشی تحولی ایجاد شود که مستلزم تولید مطالب دینی است. نخبگان محتوا و حوزوی.

  امسال یکی از محورهای اصلی برنامه های نوروزی بهره مندی همشهریان از برنامه های نوروزی بود.

وی در پایان، همکاری حوزه های علمیه در حوزه رسانه را موضوعی مهم خواند و ابراز داشت: دغدغه من این است که رویکرد تربیتی در قرآن و شبکه رادیویی را مطرح کنیم که این مهم تنها با همکاری حوزه است. نخبگان حوزه و همواره سعی می کنند از انقلاب اسلامی بگویند که اسلام این عرصه است و امتداد این جهان اسلام باید در شبکه قرآن مورد توجه قرار گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید