ورود کمیسیون اصل 90 به نحوه عملکرد بازار ارزهای دیجیتال

شفقنا- سخنگوی کمیته اصول ۹۰ شورای اسلامی از ورود این کمیته به کار دستگاه های اجرایی در حوزه ارزهای رمزنگاری شده خبر داد و گفت: در این راستا کمیته مشترکی با حضور تمامی دستگاه های اجرایی مرتبط تشکیل شده است. و نهادهای تحقیقاتی و بخش‌های دانشگاهی و خصوصی مربوطه امکان تهیه طرح یا لایحه جامع برای ارزهای دیجیتال وجود دارد.

به گزارش شفقنا، علی هازاریان در گفت وگو با ایسنا، به تشریح جلسه امروز کمیسیون دهم با موضوع بازار ارزهای دیجیتال و ریسک های آن پرداخت. موضوع مورد بحث و بررسی قرار گرفت و وزارتخانه های اقتصاد، نیرو، سازمان بازرسی کل کشور، بانک مرکزی صنعت معدن، سازمان بورس، نهادهای امنیتی و دولت و ستاد تحول ریاست جمهوری به بیان نقطه نظرات خود پرداختند. برنامه هایی برای سازماندهی بازار ارزهای دیجیتال.

وی افزود: کمیسیون اصل نهم به دلیل نبود قانون جامع فعالیت های ارزهای رمزپایه وارد عملکرد دستگاه های اجرایی شد و صحبت های همه ذینفعان شنیده شد. پیش از این قرار بود در اصلاحیه قانون مبارزه با قاچاق مواد قانونی برای بحث ارزهای رمزنگاری شده پیش بینی شود، اما دولت اعلام کرد در حال تدوین لایحه مستقلی در این زمینه است، اما بحث اصلاح قانون مبارزه با قاچاق متوقف شد، بنابراین درخواست این لایحه مستقل یکی از بحث های مطرح شده در جلسه امروز بود.

نماینده مردم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس گفت: با توجه به محتوای ارائه شده، لایحه ویژه ای با موضوع ارزهای رمزنگاری شده با همکاری مشترک بانک مرکزی و وزارت اقتصاد تهیه شده و سندی نیز در ستاد تحولات ریاست جمهوری در این خصوص در حال آماده سازی است.سر فصل اصلی به تولید ارز دیجیتال، نگهداری ارز، مبادله ارز و استفاده از ارز در پرداخت ها پرداخته است، همچنین کمیته اقتصاد دیجیتال کمیسیون اقتصادی مجلس نیز در حال توسعه است. طرحی در این زمینه

  شاخص ترس و طمع در بازار ارزهای دیجیتال

هازاریان با اشاره به اختلاف نظر دستگاه های مختلف دولت در خصوص ارزهای رمزنگاری شده، گفت: نگاه وزارت اقتصاد و دارایی به توسعه ارزهای رمزپایه است اما از سوی دیگر بانک مرکزی معتقد به محدود و کوچک شدن بازار ارزهای دیجیتال است. . مقرر شد کمیسیون اصل 90 به عنوان دستگاه هماهنگ کننده موضوع را در دستور کار قرار دهد و با تشکیل کمیته مشترکی با حضور کلیه نهادهای اجرایی و پژوهشی ذیربط و البته گروه های علمی و دانشگاهی و خصوصی مرتبط، طرح یا لایحه ای با وحدت رویه ایجاد کند. نظرات و اجماع یک قانون جامع ارزهای دیجیتال باید تدوین شود تا همه طرف های درگیر از یک قانون جامع محصول بهره مند شوند.

دیدگاهتان را بنویسید