هفتمین اوج در 10 روز آینده

شفقنا- کارشناسان معتقدند بهترین راه برای پیشگیری از ابتلا به سویه جدید کرونا تکمیل واکسیناسیون است.

به گزارش شفقنا ایران وی نوشت: روزهای خوش نبود کرونا با ثبت نام ایران در فهرست جهانی 15 کشور اول درگیر زیرشاخه های Omicron به پایان رسید. نکته نگران کننده در مورد موج هفتم این بیماری این است که بر اساس اعلام معاون وزیر بهداشت، میزان رعایت پروتکل های بهداشتی در کشور طی هفته منتهی به 10 مرداد 1401 (از 25 تیرماه تا 1 مرداد) به پایین ترین سطح خود رسید، یعنی. 35 به 8 درصد رسید و میزان استفاده از ماسک همچنان کم است و 25 درصد گزارش شده است.

اکنون در چنین شرایطی زیرشاخه‌های BA.4 و BA.5 در کشور حاکم است و شناسایی روزانه مبتلایان و فوتی‌های چهار رقمی کرونا هر روز با آمار بالایی همراه است. بنابراین در 24 ساعت قبل از روز قبل، 34 مورد فوتی و 8831 مورد ابتلا به کرونا گزارش شده است که طبق همه پیش‌بینی‌ها، این تعداد در سه هفته آینده چندین برابر خواهد شد. با وجود این نتیجه، جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا در روز شنبه استفاده از ماسک در هواپیما، قطار، مترو، اتوبوس و همچنین اماکن مذهبی و هیئت‌های مذهبی را مورد تاکید قرار داد. البته در همان جلسه بر تزریق دوز تقویت کننده واکسن تاکید شد و اعلام شد مراکز واکسیناسیون فعالتر و مراقبت های مرزی به صورت جدی نظارت شود. کاهش حجم محدودیت ها در آخرین پیک نسبت به پیک های قبلی این بیماری، انتقاد برخی رسانه ها و کاربران شبکه های اجتماعی را برانگیخته است.

با شروع هفتمین پیک بیماری، وزارت بهداشت در زمینه واکسیناسیون دوزهای تقویت کننده به ویژه افراد مبتلا به بیماری های زمینه ای و سالمندان با چالش بزرگی مواجه است. برخی نیز بر این باورند که ستاد ملی باید بسته های پیچیده ای را ویژه موج هفتم این بیماری تدوین کند. منتقدان سیاست‌های مدیریتی ستاد ملی مقابله با کرونا خواستار اعمال محدودیت‌های شدید در اسرع وقت برای محدود کردن زیرشاخه‌های جدید کرونا در کشور هستند. و این در حالی است که به گفته اپیدمیولوژیست ها، با ادامه شیوع ویروس کرونا، عموم مردم نسبت به تعطیلی و سایر محدودیت ها در حوزه کسب و کار و تعطیلی مدارس و دانشگاه ها بی تاب هستند و به طور کلی محدودیت های مرتبط با پیک های قبلی مخدوش شده است.

  افتتاح دومین نمایشگاه کتاب مجازی در تهران

دکتر حمید سوری، عضو کمیته علمی مقابله با کرونا در گفتگو با «ایران» گفت: به جز چین، هیچ کشوری در جهان محدودیت‌های قبلی موج زیرسویه‌های Omicron و توصیه‌های ملی را پس نداده است. ستاد مقابله با کرونا از کارایی لازم برای مقابله با موج اخیر برخوردار است. وی اما از بی توجهی و فراموشی اجرای طرح شهید سلیمانی انتقاد کرد و معتقد است که وزارت بهداشت باید ضمن بازنگری در طرح شهید سلیمانی و فعال سازی تشخیص بیماری ها در جامعه، آن را اجرایی کند. در اروپا در هفته‌های اخیر و پس از شیوع زیرسویه‌های Omicron، تعداد موارد ابتلا به این بیماری رکوردهای جدیدی را ثبت کرد و سه کشور فرانسه، آلمان و انگلیس را در صدر فهرست مبتلایان اروپا قرار داد، اما همه این دولت ها محدودیت هایی را اعمال کردند. جدید نتایج خوبی از خود نشان نداد.

اعمال محدودیت های جدید در دراز مدت کارساز نخواهد بود

دکتر کوباد مرادی، پزشک، اپیدمیولوژیست و استاد دانشگاه درباره لزوم ایجاد بسته جامع و ایجاد محدودیت های جدید کرونا در هفتمین پیک بیماری به «ایران» گفت: واقعیت این است که همه پیک ها قابل مقایسه نیستند. در حال حاضر شرایط با پیک های قبلی متفاوت است و در پیک های قبلی به ویژه در موج های اولیه به دلیل عدم وجود واکسن و ناشناخته بودن ماهیت بیماری، اعمال محدودیت ها می تواند تا حدودی بیماری را مهار کرده و از شیوع آن جلوگیری کند. . اگرچه برخی از پیک ها با واکسیناسیون کنترل شدند.

دکتر مرادی ادامه می دهد: سویه Omicron نسبت به سویه های قبلی میزان بستری شدن و مرگ بیماران کمتری دارد، از طرفی اکثر یافته ها نشان می دهد که واکسیناسیون باعث کاهش مرگ و میر و بستری شدن در بیمارستان شده است، بنابراین سنبله فعلی قابل مقایسه با پیک های قبلی نیست. بیماری در مقایسه نظارت بر وضعیت بیماری و گزارش های منتشر شده از کشورهایی که سیستم مراقبت دقیق تری دارند و آمار آنها قابل اعتماد است نشان می دهد که در کشورهایی مانند انگلیس، فرانسه و آلمان زمان اوج گیری آخرین سویه های Omicron بین 4 تا 6 هفته طول کشیده است. به نظر می رسد تجربه کشورهای اروپایی از جمله فرانسه، انگلیس و آلمان در ابتلا به سویه اخیر Omicron در ایران نیز اتفاق می افتد. اگر شروع پیک بیماری در ایران را 24 تیرماه در نظر بگیریم و با توجه به روند افزایشی پیش بینی می شود در هفته آینده تا 10 روز به اوج برسیم. این می‌تواند معیاری برای مقیاس و قابلیت پیش‌بینی باشد، اگرچه همه شرایط مؤثر بر ساعات اوج مصرف در این کشورها قابل مقایسه نیستند.

  دستگیری 13 سارق بانک ملی ایران

این اپیدمیولوژیست با بیان اینکه فاصله گذاری اجتماعی، استفاده از ماسک و تزریق تقویت کننده برای مبتلایان به بیماری های همراه و سالمندان مهمترین توصیه علمی در شرایط کنونی است، می گوید: چین سیاست مقابله با کووید صفر را اجرا کرده و شانگهای بیش از این مدت تعطیل شده است. یک ماه این اتفاق در حالی افتاد که همه مردم واکسینه شده بودند. در نیوزلند با وجود آمار بالای سه تزریق واکسن و کنترل مرزی، تعداد مبتلایان و مرگ و میرها در هفتمین پیک بیماری بسیار بالا بود.

به گفته دکتر مرادی، با تجربه و دانش روز دنیا نمی توان سیاست قرنطینه را به طور کامل و طولانی مدت اجرا کرد و مطمئن بود که این بیماری در آینده گسترش نخواهد یافت. انتظار تعطیلی و تعطیلی بیش از حد مراکز آموزشی در شرایط فعلی توصیه نمی شود. اکثر کشورهای جهان در موج اخیر این سیاست را اتخاذ نکرده اند. لذا توصیه می شود رسانه ها به جای ایجاد رعب و وحشت و فشار بر دولت، بر تزریق دوزهای تقویت کننده به سالمندان و بیماران مبتلا به بیماری های همراه، فاصله گذاری اجتماعی، استفاده از ماسک در محیط های بسته و پرهیز از ازدحام و شرکت در اجتماعات بزرگ تاکید کنند. گردهمایی ها مهمترین توصیه در شرایط کنونی حفاظت و ایزوله سازی افراد آسیب پذیر در برابر این بیماری است.

طرح شهید سلیمانی تنها بسته جامع مدیریت اپیدمی است

دکتر حمید سوری، رئیس کارگروه سلامت و پیشگیری ستاد عملیاتی ستاد ملی مبارزه با کرونا نیز گفت: استفاده برخی از رسانه ها و مسئولان کشور از عناوینی مانند پایان اپیدمی، منجر به این موضوع شده است. عادی سازی در جامعه به «ایران» گفت: این تصور که ویروس کرونا در آخرین نفس خود است منجر به افزایش عادی شدن جامعه می شود. در یک بیماری همه گیر، زمان مهم است زیرا تغییرات اپیدمی بسیار سریع و پویا است و ما نمی توانیم تصمیماتی را که دو ماه پیش گرفته ایم در شرایط فعلی اعمال کنیم.

  اعطای اعتبار دولتی و سرمایه گذاری برای ساخت نیروگاه های آب شیرین کن جدید ضروری است

وی با تاکید بر اینکه برخی مواقع بازگشت برخی محدودیت های قبلی به دلیل ناکارآمدی آنها می تواند برای جامعه مضر باشد، تصریح کرد: وزارت بهداشت باید تیم واکسن سریع را فعال کند. زیرا جایگاه تیم واکسن سریع خارج از جایگزین درمان است و این تیم باید در زمینه جایگزین سلامت و به منظور مداخلات مناسب و به موقع با توجه به شرایط و به سرعت اقدام کند. وضعیت آشفته آزمایش‌های کرونای دسته‌جمعی نیز باید سازماندهی شود تا سطح خطر در جامعه را بتوان بر اساس آن اندازه‌گیری و برنامه‌ریزی کرد. تا آسیبی به معیشت و اقتصاد مردم وارد نشود و آثار زیانبار این بیماری به حداقل برسد.

وی همچنین از توقف طرح شهید سلیمانی گلایه می کند و می گوید: آخرین نسخه به روز شده این طرح از آذر ماه 1400 است که این طرح باید با توجه به شرایط جامعه به روز شود و اولویت ها با توجه به شرایط زمان شکل بگیرد. . از سوی دیگر باید ایرادات و ابهامات طرح بررسی شود. طرح شهید سلیمانی تنها بسته جامع مدیریت اپیدمی است و تا زمانی که بتوانیم اثربخشی مداخلات را بسنجیم، همچنان با آمارهای متناقضی مواجه خواهیم بود. نشان داده شده است که برخی از مداخلات تاثیری بر کنترل بیماری ندارند، اما بازگرداندن آنها اتلاف منابع است.

دیدگاهتان را بنویسید