خشک شدن دریاچه ارومیه منطقه ای ۷ برابر تهران را به شوره زار تبدیل کرد/ بیماری در کمین است

به گزارش خبرگزاری موج آذربایجان شرقی، روحولا یک آزاداندیش استوی در جلسه استماع گزارش کمیته کشاورزی، آب و منابع طبیعی مبنی بر تصویب درخواست مطالعه و بررسی کار کارخانه احیای دریاچه ارومیه اظهار داشت: در حال حاضر با یک مشکل کاملا اکولوژیکی مواجه هستیم که تهدید کرده است. زندگی میلیون ها انسان، امروز جهان جهان هیدروپلیتیک شده و محیط زیست سرمایه فرانسه است.

وی با بیان اینکه تجربه خشک شدن هامون در سیستان و بلوچستان و خشک شدن خورالعظیم در خوزستان را داریم، افزود: فرض بر این بود که تعادل اکولوژیکی وجود داشته باشد. دریاچه ارومیه با یک برنامه تقریبا 10 ساله برای رسیدن به نقطه پایانی احیا، اما متأسفانه نه تنها در دوره تثبیت، بلکه در دوره بهبود و در آخرین دوره بهبود، با تغییر محسوسی در اکولوژیکی و هیدرولوژیکی مواجه نیستیم. تعادل خوشبختانه ما در جمهوری اسلامی ایران برای این کارها هزینه کرده ایم. اگر پول خرج نمی کردیم عصبانی و ناراحت نمی شدیم.

نماینده تبریز، آذرشهر و سازمان همکاری شانگهای در مجلس وی با تاکید بر اینکه با خشک شدن دریاچه ای 7 برابر تهران مواجه هستیم که به کویر و نمکزار تبدیل می شود، گفت: و این یعنی طوفان نمک در شعاع 600 کیلومتری؛ در واقع با خشک شدن دریاچه ای مواجه هستیم. یعنی حدود 14 میلیون نفر در معرض خطر بیماری های پوستی، سرطان و آسم هستند و اگر اکنون برای احیای دریاچه ارومیه هزینه نکنیم، در آینده باید برای درمان این بیماری ها هزینه کنیم.

  دستگیری 2 سارق سابقه دار خودرو در خمینی شهر/ متهم به 10 فقره سرقت اعتراف کرد.

دیدگاهتان را بنویسید