کسب رتبه دوم اعتماد عمومی پلیس در کشور

به گزارش خبرگزاری موج از اصفهان، بر اساس آخرین نظرسنجی مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا). پلیس توانست رتبه دوم اعتماد اجتماعی را در بین سازمان ها و نهادهای سنجش شده به خود اختصاص دهد.

در پی کسب رتبه دوم فرج از نظر اعتماد اجتماعی در نظرسنجی ایسپا، مصاحبه ای با مهدی رفیعی بهادی، رئیس مرکز بررسی نظرات دانشجویان ایران ترتیب داده شد تا توضیحات بیشتری در این زمینه ارائه شود.

لطفاً در مورد نظرسنجی اخیر اعتماد اجتماعی در ایران که توسط گروه شما انجام شده است، از جمله تعداد نمونه و روش نمونه گیری توضیح دهید.

رئیس مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران گفت: اعتماد اجتماعی در اسفند ماه سال 1400 با نمونه گیری 2500 نفر در مناطق شهری و روستایی ایران و به صورت تلفنی انجام شد. این نظرسنجی با رعایت اصول علمی و از طریق نمونه گیری تصادفی از شماره تلفن ثابت و همراه شهروندان انجام شده است.

به طور کلی سنجش چنین مفاهیمی در جامعه ایران چه اهمیتی دارد؟

مهدی رفیعی بهابادی اظهار داشت: سنجش شاخص های اجتماعی از آن جهت ضروری است که به نوعی نبض جامعه را می سنجد. این گونه مطالعات در مورد جامعه نقش یک آزمایشگاه در پزشکی را ایفا می کند و به نوعی به آسیب شناسی جامعه می پردازد. به طور خاص، اندازه گیری اعتماد اجتماعی مهم است زیرا اعتماد در واقع به عنوان یک چسب در جامعه عمل می کند و همبستگی اجتماعی را القا می کند. اعتماد باعث تعهد افراد به جامعه و افزایش مشارکت اجتماعی می شود و در نتیجه به توسعه جامعه کمک می کند.

  پیام تبریک مدیرکل بهزیستی استان اصفهان به مناسبت ولادت حضرت فاطمه زهرا (س)

مهمترین نتایج به دست آمده در این تحقیق را توضیح دهید

وی افزود: در این نظرسنجی از مردم پرسیده شد که «با این جمله که اکثر مردم قابل اعتماد هستند موافق هستید؟» 30.2 درصد پاسخ مثبت دادند و اکثر مردم را قابل اعتماد دانستند، اما 68.2 درصد پاسخ منفی دادند. در بخشی دیگر از این نظرسنجی از مردم در مورد اعتماد آنها به اقشار و اصناف خاص سوال شده است. 6 کلاس و گروه در نظر گرفته شده و 59.2 درصد افراد در پاسخ به سوال اعتماد به این کلاس ها و کلاس ها اعتماد زیادی به معلمان دارند. در رتبه دوم پلیس است که 58.2 درصد مردم به آن اعتماد زیادی دارند و 19.4 درصد – تا حدی. اعتماد بالا برای اساتید دانشگاه 50٪، برای ورزشکاران – 48.2٪، برای پزشکان – 40.4٪ و برای هنرمندان – 35.8٪ است.

جایگاه پلیس در اعتماد عمومی ایرانیان چیست؟

رفیعی گفت: همانطور که اعلام کردم در بین 6 قشر و گروهی که در سوال مردم از آنها پرسیده شد، نیروی انتظامی پس از معلمان و با فاصله کمی پس از آن در رتبه دوم قرار گرفت.

آیا این موضع در سال های اخیر تغییر کرده است؟

رئیس ایسپا تصریح کرد: در بررسی سرمایه اجتماعی سال 93 که توسط وزارت کشور انجام شد و از 23 گروه و شغل مورد بررسی قرار گرفت، پلیس با 74.6 درصد اعتماد متوسط ​​و بالاتر از متوسط ​​به پلیس رتبه هشتم را کسب کرد. در نظرسنجی سال 2017، در میان 27 گروه مورد بررسی، پلیس و اداره پلیس رتبه سوم را به خود اختصاص دادند که 69.5 درصد از آنها اعتماد متوسط ​​و بالاتر از متوسط ​​داشتند. در آخرین نظرسنجی ISPA از 6 گروه مورد بررسی پلیس، آنها با 77.6 درصد اعتماد متوسط ​​و بالاتر از متوسط ​​رتبه دوم را کسب کردند. البته نظرسنجی اخیر به صورت تلفنی انجام شده است و از این نظر با نظرسنجی های سال 1392 و 1396 که به صورت حضوری انجام شده تفاوت دارد و شاید بخشی از این تفاوت به دلیل نحوه جمع آوری اطلاعات باشد.

  تجهیزات دولتی دزدیده شده را از محل های دفن زباله شهر شناسایی کنید

دیدگاهتان را بنویسید