مدیرعامل تامین اجتماعی: معوقات اردیبهشت ماه بازنشستگان ماه آینده تسویه می شود

خبر عجیب

شفقنا – مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی

به گزارش ایسنا و به نقل از شفقنا، میرهاشم موسوی در نشست خبری که به مناسبت آغاز هفته تامین اجتماعی برگزار شد، درباره اقدامات انجام شده در 9 ماه گذشته و در دوره مدیریت جدید، اظهار کرد: زمانی که مدیریت را برعهده گرفتیم. صندوق 9 ماه پیش با بی ثباتی منابع و کمبود نقدینگی با استقراض و انباشت بدهی از بانک ها مواجه شدیم. همچنین نسخه الکترونیکی آن معرفی شد که مشکلاتی را ایجاد کرد. ما با هزینه های ناشی از برخی رویه های قانونی و اجباری در رابطه با هزینه های تحت عنوان بازنشستگی پیش از موعد مواجه بودیم. بیش از 50 درصد از بازنشستگی های ما پیش از موعد بوده و نسبت حمایت را به 4.2 رسانده است که نشان می دهد تولید و هزینه ها از منابع و درآمد فراتر رفته است.

وی افزود: همچنین در سال گذشته که سازمان به دولت جدید واگذار شد، درآمد شستا حدود شش درصد از کل منابع ما را تشکیل می داد و حدود 17 تا 18 هزار میلیارد تومان بود. در چنین شرایطی نیازمند تحول و فراهم آوردن فرصت‌هایی برای غلبه بر چالش‌ها و تمرکز بر حل مشکلات بودیم. در پایان به هشت راهکار اصلی رسیدیم که از جمله آنها می توان به توسعه پوشش بیمه ای افراد جامعه اشاره کرد که محقق شده و همچنان ادامه دارد.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی افزود: در سال گذشته حدود یک میلیون نفر بیمه شدند که از این تعداد پس از دولت سیزدهم حدود 700 هزار نفر تحت پوشش قرار گرفتند. همچنین 180 هزار هاست تحت پوشش ما هستند. هدف ما برای امسال یک میلیون نفر بیمه شده جدید خواهد بود و امیدواریم تا پایان سال به آن برسیم.

وی با اشاره به اینکه توسعه کمی و کیفی خدمات درمانی و بیمه ای را نیز دنبال می کنیم، گفت: در حوزه بیمه توسعه خدمات آفلاین را پایه گذاری کرده ایم و 12 خدمت جدید به طرح 3070 اضافه شده است و در حال حاضر 42 مورد است. خدمات آفلاین ارائه می شود. در حوزه درمان اتفاقات خوبی افتاده و امسال 19 پروژه درمانی در مناطق کم برخوردار و کم برخوردار در هفته تامین اجتماعی افتتاح می شود. تعدادی از پروژه ها نیز منحل شده است. به تازگی پوشش بیمه ای بیماران خاص ایجاد شده و 47 قلم داروی آنها تحت پوشش قرار گرفته است. خدمات درمان ناباروری نیز ارائه می شود و به غیر از مراکز دولتی، این خدمات در مراکز غیردولتی نیز تحت پوشش قرار می گیرند.

  تجدید میثاق با آرمان های متعالی شهدا و امام شهدا

افزایش حجم اعتبار بازنشستگان از 7 به 12 میلیون تومان

موسوی افزود: وام کرز الحسنه مستمری بگیران از دیگر خدماتی بود که حجم آن از 7 میلیون تومان به 12 میلیون تومان افزایش یافت و در نظر داریم امسال به 500 هزار نفر ارائه کنیم. سفرهای زیارتی نیز آغاز شده است. هدف ما اعزام 100000 مستمری به زیارت مشهد است.

وی همچنین افزایش نرخ بازده دارایی ها و صندوق های تامین اجتماعی را از دیگر برنامه های این سازمان عنوان کرد و اظهار داشت: سال گذشته فروش تجمعی ما در شستا 72 درصد افزایش یافت و به 163 هزار میلیارد تومان رسید و سود تجمعی ما به 44 رسید. به هزار میلیارد تومان رسیده است و این نشان می دهد که اقدامات خوبی آغاز شده است اما به این ارقام قانع نیستیم و برنامه های توسعه خوبی تدوین شده و مسیر رشد در حوزه سرمایه گذاری ادامه خواهد داشت.

رئیس کل سازمان تامین اجتماعی به مبارزه با فساد و صیانت از اموال و دارایی ها اشاره کرد و گفت: در فضای منفی و مثبت برخورد جدی روی این موضوع صورت گرفت. سامانه های خوبی در این راستا در شستا فعال شده است. حداقل 100 پرونده قضایی را بررسی کردیم که 20 مورد آن به مراجع ذیصلاح قضایی ارجاع شد. انتصابات نیز از اولویت های کارگزاران خوب برای اطمینان از اقدامات لازم برای توسعه تامین اجتماعی است.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر شکایت از افزایش حقوق مستمری بگیران بدون حداقل بیمه گفت: کاری که انجام دادیم طبق قانون بوده و تصمیم دولت بر اساس اختیارات قانونی گرفته شده و به ما ابلاغ شده است. و ما باید طبق قانون این کار را انجام دهیم. اگر از این به بعد تغییری در قانون ایجاد شود، آماده اجرای آن هستیم. ما موظف به اجرای قانون بودیم، هستیم و خواهیم بود.

موسوی در خصوص تصویب تحقیق و تفحص شستا گفت: ما از تحقیق و تفحص استقبال کردیم و برای هر نهادی که بتواند در راستای شفاف سازی به ما کمک کند فرش قرمز پهن می کنیم تا در این مسئولیت بزرگ ما را یاری کنند. البته تاکنون به آنها ارجاع نداده اند و زمانی منتظر هستیم که مبنای اقدامی باشد.

  شکست تیم ملی هاکی روی یخ مردان در مسابقات امارات

وی درباره آخرین وضعیت رد شدن بدهی دولت به تامین اجتماعی گفت: سال گذشته 80 هزار میلیارد تومان در قالب اوراق خزانه و سهام به تامین اجتماعی واریز شد. در دولت های گذشته بخشی از سهام واگذار شده به ما زیان ده بود، ما مطمئن شدیم که این تجربه تلخ تکرار نشود. سال گذشته شرکت های خوبی را پذیرفتیم. در بودجه امسال 90 هزار میلیارد تومان برای تسویه بدهی دولت در نظر گرفته شده است و در هفته های اخیر کارهای مقدماتی انجام شده است. عزم دولت و وزارت اقتصاد این است که شرکت های دارای وضعیت مطلوب و نقدینگی بالا به ویژه شرکت های بورسی به سمت تامین اجتماعی بروند.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی افزود: خبر خوب این است که با این همکاری خوب امروز موفق شدیم عنوان ابربدهکار بانکی را از تامین اجتماعی حذف کنیم و حدود 88 هزار میلیارد تومان از بدهی خود به بانک رفاه را از طریق تسویه و تسویه حساب انجام دادیم. از لیست بدهکاران به بانک رفتیم.

موسوی ادامه داد: از طرفی حدود 40 هزار میلیارد تومان از کارفرمایان طلب داریم و امیدواریم آنها تسویه حساب کنند.

وی درباره اقدامات تامین اجتماعی برای ساماندهی ارز دارویی گفت: وظیفه ما در بیمه این است که این مابه التفاوت را جبران کنیم نه بر اساس افزایش قیمت دارو، بلکه تغییر نحوه پرداخت و دولت است. باید تفاوت را از افزایش دارو بگیرد. این مابه التفاوت به صورت خودکار اعمال می شود و مردم هزینه بیشتری را پرداخت نمی کنند.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی درباره میزان مطالبات تامین اجتماعی از دولت گفت: طبق حسابرسی سال 1398 حدود 360 هزار میلیارد تومان از دولت مطالبه داریم که البته باید در مورد آن به توافق برسیم. رقم دقیق در طول جلسات

پرداخت معوقات فروردین ماه به مستمری بگیران با حقوق این ماه

موسوی همچنین درباره زمان پرداخت معوقات به مستمری بگیران گفت: معوقات فروردین ماه بابت افزایش حقوق مستمری بگیران تامین اجتماعی با حقوق این ماه پرداخت می شود و معوقات اردیبهشت ماه نیز با حقوق بازنشستگان تسویه می شود. حقوق ماه آینده

  مدیر حوزه های علمیه: حوزه دارای نظام فکری منسجمی است

وی با بیان اینکه پس از ابلاغ سیاست های کلی تامین اجتماعی، دبیرخانه دائمی تشکیل دادیم و عناصر لازم به وزارت رفاه اجتماعی ارسال شد، گفت: به وزارت رفاه اجتماعی شش ماه فرصت داده شد تا برنامه عملیاتی را تهیه کند و این کار را انجام دهد. انجام می شود E.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی در پاسخ به سوالی درباره دعاوی شستا گفت: به چند نمونه اشاره می کنم. به عنوان مثال یکی از زیر مجموعه های سهام واگذار شده شستا، شرکتی را به مبلغ 4 میلیارد و 250 میلیون به خانواده ای از دولت قبل واگذار کرده است. این اتفاق در سال 94 یا 95 رخ داده و تاکنون پرداخت مابقی این مبلغ از طرق مختلف انجام نشده است. علت تسلیم مشخص نیست و علت عدم پرداخت مشکوک است. اخیراً توافق کردند بدهی را پرداخت کنند که مبلغ به روز شده آن 60 میلیارد تومان است، از دو سه مقام رسمی به ما به شکل های مختلف گفته شد که این فرد دارایی ندارد. با وجود اینکه مطلع شدیم ملک 300 میلیارد تومانی به شرکت دیگری فروخته شده و با اطلاع ما معامله را متوقف کردیم.

وی ادامه داد: علاوه بر این، عمل غصب تحت عنوان خرید لوازم ورزشی انجام شده و حدود 40 میلیارد تومان است و برای حفظ حقوق مردم اقدام کرده ایم و باید قدر دستگاه قضایی را بدانیم، البته فکر می کنم باید تشکیل شود. دادگاه ویژه برای رسیدگی به پرونده های تامین اجتماعی و شستا. مواردی بوده که اصلا پیگیری نشده است. به عنوان مثال 900 میلیارد تومان ارزش معامله ای است که از سال 1389 معلق بوده و هیچکس پیگیری نکرده است. وقتی شبکه حقوقی از کار بیفتد و شبکه نظارتی ساکت بماند، این اتفاق می افتد. در منطقه سازه ایران نزدیک به 360 ملک با قیمت های غیر واقعی به افراد غیر مجاز واگذار شده است. اینها اتفاقات تلخی است و امیدواریم با همکاری هایی که حاصل می شود، همه این اموال غارت شده را به صاحبان واقعی آن برگردانیم.

دیدگاهتان را بنویسید