قدرت پهپادهای ایران را به چشم دیدیم/ اکنون به توافق نزدیک شده ایم

به گزارش خبرگزاری موج، «جان کربی» هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی آمریکا از قدرت پهپادهای ایرانی ابراز نگرانی کرد و گفت: آمریکا آن را در حملات به مواضع خود در غرب آسیا دیده است.

کربی در یک کنفرانس خبری صبح چهارشنبه گفت که ایالات متحده اطلاعاتی دارد که نشان می دهد روسیه در حال بررسی الحاق بخش هایی از اوکراین به خاک خود است.

این مقام کاخ سفید در پاسخ به این سوال که واکنش آمریکا به چنین اقدامی از سوی روسیه چه خواهد بود، گفت که احتمالا تحریم های بیشتری برای کاهش قدرت مسکو برای ادامه جنگ اعمال خواهد شد.

وی همچنین به سفر ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه و رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه به تهران واکنش نشان داد.

این مقام آمریکایی درباره سفر پوتین به ایران بدون اشاره به سابقه همکاری تهران و مسکو گفت: این سفر نشان دهنده نیاز روسیه به ایران است زیرا سرعت حمله به اوکراین بسیار بالاست و متوقف نخواهد شد.

با این حال وی اعتراف کرد که هیچ نشانه ای مبنی بر فروش هواپیماهای بدون سرنشین ایران به روسیه وجود ندارد، اما این بدان معنا نیست که روسیه علاقه ای به انجام این معامله ندارد.

کربی گفت: «ایران توانایی داخلی تولید پهپادها را دارد و ما به چشم خود دیده‌ایم که چگونه از این پهپادها علیه نیروهای ما و تأسیسات ما در سوریه و عراق استفاده شده است.» به همین دلیل، ما از نزدیک شاهد چنین قراردادی هستیم. و جدی گرفتن

کربی درباره دیدار پوتین و اردوغان در تهران گفت که از موضوعات مورد بحث اطلاعی ندارد، اما ابراز امیدواری کرد که مذاکرات روسیه، اوکراین و ترکیه برای عبور غلات از دریای سیاه مثمر ثمر باشد.

  جوان نوشت: دانشگاه آزاد همچنان از هرگونه ممیزی و شفافیت «عاری» است!

وی درباره اضافه شدن دو ناو جنگی آمریکا به ناوگان مدیترانه گفت: بایدن رئیس جمهور پیش از این گفته بود که وضعیت امنیتی در اروپا تغییر کرده است. چرخش نیروهای زمینی در جناح شرقی ناتو نیز تسریع خواهد شد.

هماهنگ کننده شورای امنیت ملی آمریکا درباره مذاکرات هسته ای با ایران و سوال خبرنگار فاکس نیوز درباره اظهارات اخیر وندی شرمن گفت: دولت آمریکا بازگشت به برجام را وسیله ای برای جلوگیری از دستیابی به سلاح هسته ای می داند. هدف’.

کربی با تکرار ادعاهای واشنگتن مبنی بر قرار دادن توپ در زمین ایران، افزود: توافق روی میز است و ایران اکنون باید تصمیم بگیرد که آن را بپذیرد. اگر این اتفاق بیفتد، بله، بخشی از تحریم ها برداشته می شود و شرایط به قبل از خروج دولت قبلی از توافق برمی گردد. اما هدف اصلی مشخص است.

این مقام آمریکایی در پاسخ به سوال خبرنگار فاکس نیوز در مورد تاثیر بازگشت به برجام بر کاهش قیمت سوخت در آمریکا گفت: ببینید مسلماً مزایای بالقوه موازی خواهیم داشت.

وی ادامه داد و تلاش کرد تا بر این نکته تاکید کند که دولت فعلی مانند دولت جمهوری خواه سابق، مواضع شدیدی علیه ایران دارد و گفت: زمانی که آنها (ایران) از چرخش سانتریفیوژهای خود دست بردارند و به تبعیت و سخت‌ترین و سخت‌ترین نظارت‌ها در مقایسه با ایران برگردند. با بازگشت هر توافقی که تاکنون در این زمینه صورت گرفته است مشمول رفع تحریم ها می شوند و فضای اقتصادی پیدا می کنند و در بازار نفت کار می کنند.

کربی در پاسخ به سوال این خبرنگار مبنی بر اظهارات کمال حرازی مبنی بر توانایی ایران در دستیابی به اورانیوم نود درصد گفت: به همین دلیل بایدن رئیس جمهور برای بازگشت به توافق تاکید کرد و اکنون به توافق نزدیک شده ایم.

  تصاویر: آیت الله شبیری زنجانی به زیارت حرم حضرت معصومه(س) مشرف شدند

این مقام کاخ سفید با تکرار ادعاها علیه ایران گفت: «البته این اقدام همه مشکلات را حل نخواهد کرد. اگر آنها به پایبندی برگردند و نظارت را بپذیرند، مشکلات مبرم‌تر حل می‌شود، اما مشکل توسعه موشک‌های بالستیک که دائماً در حال تقویت هستند و حمایت آنها از شبکه‌های تروریستی لزوماً حل نمی‌شود. مسائل ایمنی حمل و نقل خلیج فارس [فارس] حل نمی کند بنابراین ما باید به تمرکز روی همه این مسائل ادامه دهیم و به همین دلیل است که سفر رئیس جمهور [آمریکا] خیلی مهم بود.”

دیدگاهتان را بنویسید