سبحانی: صحبت از حجیت علمی قرآن ادعای بزرگ و وحشتناکی است

الاسلام سبحانی متون و گفتمان تمدنی امروز، منابع مورد اشاره مباحث تمدنی هستند خبر عجیب
عکس آرشیوی است

شفقنا- رئیس قطب با تعمیق ایمان دینی و مقابله با اختلافات انحرافی دفتر تبلیغات اسلامی، صحبت از مرجعیت علمی قرآن را ادعایی بزرگ و وحشتناک دانست و گفت: اگر همایش ملی مرجعیت علمی قرآن کریم کار خود را به خوبی انجام می دهد، هم در حوزه قرآن پژوهی و هم در حوزه تمدنی می توانیم شاهد تحول شگرفی باشیم.

به گزارش شفقنا، حجت الاسلام والمسلمین محمدتقی سبحانی رئیس همایش ملی مرجعیت علمی قرآن کریم در مراسم رونمایی از پوستر و سایت این همایش ضمن تبریک عید سعید غدیر خم گفت: این همایش در واقع بخشی از یک رویداد بزرگ در زمینه قرآن شناسی است و قرآن بزرگترین ثروت است. .

وی افزود: امروز شاهد طرح جدیدی در خصوص قرآن پژوهی هستیم که در آن قرآن از منبع معرفت به مرجعی برای اندیشه، عمل و پیشرفت یک حرکت اجتماعی و تمدنی تبدیل می شود. این همایش و فعالیت‌هایی که در کنار آن انجام می‌شود، فصل جدیدی را در حضور قرآن در عرصه زندگی بشری خواهد گشود.

رئیس قطب با تعمیق ایمان دینی و مخالفت با اختلافات انحرافی دفتر تبلیغات اسلامی خاطرنشان کرد: تفاوت این همایش با سایر همایش های قرآنی را باید در نحوه بانیان، شورای علمی و شورای علمی دانست. بنیانگذاران آن نگاه می کنند. مهمترین دغدغه این همایش حضور جدی در یکی از مهمترین و محوری ترین دغدغه های انسان امروزی یعنی حوزه پژوهش علمی با موضوع حضور قرآن کریم در زندگی بشر است.

وی مرجعیت علمی قرآن کریم را ادعایی بزرگ و قدرتمند دانست و گفت: اگر این همایش به وظیفه خود به خوبی عمل کند، چه در حوزه قرآن پژوهی و چه در حوزه تمدنی شاهد تحولی شگرف خواهیم بود. .

  زمین لرزه ای به بزرگی 3 ریشتر رهبر ورامین را لرزاند

سبحانی نکات و اهداف مهم این همایش را برشمرد و تصریح کرد: اولین قدمی که باید مورد توجه مخاطبان و بانیان این همایش قرار گیرد، پرداختن به جایگاه قرآن کریم به عنوان نقطه کانونی و تأثیرگذار در حیات دینی است. از جوامع مسلمان

وی با اشاره به نبود گفتمان مشترک در جهان اسلام، افزود: جهان بشریت و اسلام در مقابل گفتمان سکولار و مادی مدرنیته باید گفتمان جایگزینی را حول قرآن کریم ایجاد کند که این گفتمان دوم است. هدف اصلی این کنفرانس

رئیس همایش ملی مرجعیت علمی قرآن کریم تصریح کرد: توجه به حوزه دانش آفرینی بر اساس قرآن کریم سومین هدف از برگزاری همایش مرجعیت علمی قرآن کریم است. یک متأسفانه قرآن پژوهی نتوانسته جایگاه خود را در بین مطالعات دانشگاهی حفظ کند و این همایش به دنبال ارائه دیدگاهی نو در زمینه مطالعات قرآنی است.

وی بیان کرد: مخاطبان این همایش چند گروه هستند که از آنها دعوت می کنیم در آن شرکت کنند. مخاطبان گروهی از افرادی هستند که دارای تخصص علمی و پژوهشی در زمینه مطالعات قرآنی هستند.

سبحانی تصریح کرد: گروه دوم از مخاطبان این همایش افرادی هستند که در زمینه های مختلف علوم روز از جمله علوم انسانی، طبیعی و اسلامی از پیشینه علمی خوبی برخوردارند و دسته سوم نیز افرادی هستند که به فلسفه علم و مباحث روش شناختی می پردازند. علم، و به سویه ها و جهت علم حرکت های علمی داشته است.

وی خطاب به حضار اساتید و پژوهشگران حوزه تمدن شناسی در همایش مرجعیت علمی قرآن گفت: تاکید ما در اولین همایش بر رسیدگی به مناقشات و نکات چالش برانگیز است و امیدواریم با اعتباراتی که در اولین همایش مطرح می شود، در کنفرانس های بعدی یکی از دانش ها یا گروهی از دانش ها را در سلسله جلسات مطالعه کنید و نقش قرآن کریم در این دانش را به صورت عملی بررسی کنید.

  امسال افزایش قیمت بنزین نخواهیم داشت/ مشترکین پرمصرف جریمه می شوند

رئیس همایش ملی مرجعیت علمی قرآن کریم در پایان خاطرنشان کرد: مرکز مدیریت سمینارها و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری دو نهاد اصلی و مهم با همکاری دفتر تبلیغات اسلامی هستند. در برگزاری همایش مرجعیت علمی قرآن کریم. البته مجموعه ها و مراکز دیگری نیز از برگزاری این همایش حمایت می کنند.

در پایان این مراسم از پوستر همایش مرجع علوم قرآن و سایت آن رونمایی شد.

آخرین مهلت برای چکیده ها 30 ژانویه 1401 و برای مقالات اصلی 31 آوریل 1402 است.

لازم به ذکر است زمان برگزاری اولین همایش معتبر علمی قرآن کریم خرداد 1402 خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید